недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гости „Утиска недеље“ о Генералштабу: Оно што се види у плановима Кушнера је неприхватљиво за Београд, a грађани ће бити обавештени кад све буде готово
Хроника

Гости „Утиска недеље“ о Генералштабу: Оно што се види у плановима Кушнера је неприхватљиво за Београд, a грађани ће бити обавештени кад све буде готово

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 25. март 2024.

О градњи на локацији на којој се налази зграда Генералштаба у Београду, оштећана у бомбардовању 1999. године, првенствено треба да се говори из угла јавног интереса, сагласни су гости "Утиска недеље". Ипак, према ономе што је јавности за сада доступно - интереса за грађане нема, оцењују председник Академије архитектуре Србије Бојан Ковачевић, Александар Јовановић Ћута из Еколошког устанка и новинар Немања Рујевић.

Председник Академије архитектуре Србије за телевизију Нова каже да се министар грађевинарства Горан Весић „офирао“ када је рекао да постоји неколико фирми које су заинтересоване да инвестирају на локацији Генералштаба.

Према речима Ковачевића, та Весићева изјава показује да је „неко рекао ‘ево тамо може да се гради’ „.

„Све и да нема Генералштаба на том земљишту и заштићеног културног добра, и Николе Добројевића – оно што је предложено, што се види на рендерима Кушнера – неприхватљиво је за Београд“, нагласио је Ковачевић.

„Формом, капацитетом, наменама… То је ван памети, на том месту – то је државни центар Србије, раскрсница Кнеза Милоша и Немањине улице. Ти блокови су били војни последњих 200 година, од 1836. кад је направио Кнез Милош касарну“, додао је.

Навео је и да се у рендеру види и план рушења старог генералштаба у Кнеза Милоша, за коју каже да има статус споменика културе.

Како каже, јавни интерес у тој инвестицији – никако не види.

Подсетио је да је он у октору 1999. године у једном тексту написао шта сматра да би требало урадити са зградом Генералштаба.

„Да се већа зграда која је мање оштећена, и чија кула све време функционише као пословни простор војске – да се она поправи за оне паре које нису абнормалне, а да се онда мања зграда која је више оштећена постепено сређује, како неке ствари иду“, каже председник Академије архитектуре Србије.

Јовановић Ћута из Еколошког устанка истиче да питање инвестирања на земљишту где се налази Генералштаб, неће решити ни петиције ни „овакве емисије“ него, како каже – рад на терену.

Он је рекао да су Меморандум који су представили на конференцији за новинаре, а којим је Весић овлашћен да фирми Кушнера да то земљиште у закуп на 99 година, добили од извора Еколошког устанка из Генералштаба.

„Хвала тој особи која у овом тренутку ризикује да му дођу и да му се живот претвори у пакао, јер сигурно траже одакле нама тај документ“, каже Јовановић Ћута.

Према његовим речима, у Меморандуму се наводи закуп на 99 година закупа а „било кад конверзија“.

„То значи поклон“, каже Ћута.

Новинар Немања Рујевић каже да је Њујорк Тајмс у свом тексту изнео податак да је реч о бесплатном закупу на 99 година и да Србији иде 22 одсто профита.

„Шема је слична као код Београда на води“, оценио је.

Он додаје да ће грађани Србије о плановима за Генералштаб бити обавештени када све буде готово.

„Када будемо обавештени о свему, тада ће све бити готово“, каже Рујевић.

„Да је среће, око ове ствари али и других ствари, да су људи који су стручни да се тиме баве. Нас грађане треба да занима је л’ то јавна ствар и који је интерес за грађане“, истиче Немања Рујевић.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер