субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Грчка: Штрајк државних службеника, траже повећање плате од 10 одсто јер су неке цене у Грчкој драстично више од цена истих производа другде у ЕУ
Хроника

Грчка: Штрајк државних службеника, траже повећање плате од 10 одсто јер су неке цене у Грчкој драстично више од цена истих производа другде у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. мај 2024.

 Синдикат државних службеника Грчке (АДЕДY) је од јутрос у једнодневном штрајку са захтевом за повећање плата од 10 одсто због скупоће, јер неке нове цене су у Грчкој драстично више од цена истих производа другде у ЕУ.

После генералног штрајка свих синдиката крајем фебруара, Конфедерација запослених у приватном сектору (ГСЕЕ) је у априлу имала 24-часовни штрајк из истих разлога.

Премијер Киријакос Мицотакис је у писму председници Европске комисије Урсули Фон дер Лајен тражио „више транспарентности“ на јединственом тржишту ЕУ, указавши да је то један од приоритета за грађане пред изборе евро-посланика 9. јуна.

„Од кључног је значаја“да „ЕУ докаже да је способна да постави праве приоритете“, укључујуц́и заштиту потрошача суочених са високим ценама, написао је Мицотакис у писму послатом у суботу, а објављеном у понедељак.

„Морају се донети смеле мере да би се обезбедило да јединствено тржиште функционише с више конкуренције и транспарентности у корист потрошача“, указао је Мицотакис три недеље пре евро-избора.

Суочен с незадовољством грађана у Грчкој, он захтева да Брисел „одлучно, брзо и ефикасно интервенише“ ради регулисања јединственог тржишта.

По његовим речима, „недавна инфлаторна криза је довела до знатног смањења куповне моц́и европских грађана и истакла асиметричну моц́ мултинационалних компанија, у погледу диференцирања политике цена“.

Куповна моц́ и инфлација су главне бриге Грка пред европске изборе.

По речима Мицотакиса, у појединим земљама као што је Грчка, основни производи широке потрошње се продају скупље него у другим земљама ЕУ због „територијалних ограничења у снабдевању која намец́у велике мултинационалне компаније“.

Ради се о томе што су се велике мулитнационалне компаније договориле да цене подешавају по величлини тржишта земаља, те су оне ниже на великим тржиштима јер тамо имају конкуренцију, а више на малимн где је мање конкуренције.

Мицотакис предлаже мере и за „спречавање политике одређених мултинационалних компанија да исте или сличне потрошачке производе пласирају под различитим брендовима у различитим земљама чланицама, што им омогуц́ава различите цене“ и тражи „забрану непоштених комерцијалних пракси“.

У априлу су потрошачке цене у Грчкој порасле 3,1 одсто, у односу на исти месец прошле године, уз раст цена прехрамбених производа од 5,4 одсто – по подацима грчке статистичке службе Елстат.

Високи трошкови живота повец́али су социјално незадовољство у Грчкој где су, по европској статистичкој служби ЕУ, Еуростату, плате тек на 21. месту међу 27 земаља ЕУ.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер