среда, 01. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ГСП Београд се задужује 22 милијарде динара за куповину нових возила, која није била предвиђена Програмом пословања за 2025. Опозиција: Свака Шапићева одлука у последњих годину дана нема ни економску, ни здраворазумску оправданост
Хроника

ГСП Београд се задужује 22 милијарде динара за куповину нових возила, која није била предвиђена Програмом пословања за 2025. Опозиција: Свака Шапићева одлука у последњих годину дана нема ни економску, ни здраворазумску оправданост

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 28. децембар 2024.

За куповину аутобуса и трамваја ГСП Београд ће се задужити још 22 милијарде динара, предвиђено је новом одлуком овог јавног комуналног предузећа, за коју је "зелено светло" дала Скупштина Београда у среду 25. децембра. Оно што чуди је, међутим, чињеница да ништа од овога није било предвиђено Програмом пословања ГСП за 2025, који је пред градске одборнике стигао недељу дана пре седнице. Програм је "преко ноћи" измењен, а износ за куповину нових возила увећан за чак 24,76 милијарди динара.

Уместо 17,24 милијарде динара, колико је ГСП Београд укупно требало да утроши на куповину нових возила током шест година – од 2025. закључно са 2030, ово јавно комунално предузеће у ту сврху определило је чак 42 милијарде динара током истог периода.

Ово је предвиђено „ревидираним“ Програмом пословања ГСП Београд за 2025. годину на коју је Скупштина Београда дала сагласност.

Првобитни је био – другачији.

Наиме, у дневни ред, седам дана пре седнице одржане 25. децембра, уврштена је једна верзија Програма пословања ГСП Београда, којом је за нова возила предвиђено поменутих 17,24 милијарде динара, у периоду од 2025-2030. године.

У прилогу Програма се наводи да је опредељено по 3,45 милијарди динара у 2025, 2026. и 2027. години, што чини укупно 10,34 милијарде динара.

Међутим, новим Програмом пословања ГСП Београд за идућу годину, достављеним Скупштини Београда свега неколико дана касније, за нова возила предвиђен је укупан трошак од 42 милијарде динара, и то по седам милијарди сваке наредне године, закључно са 2030. годином.

Планирана финансијска средства за набавку свих добара само у 2025. години тако су, са 5,53 милијарде динара из првобитног плана, порасла за готово три милијарде – на 8,49 милијарди динара колико се наводи новим програмом пословања.

Уз нови програм – ново и задужење

У пакету са ревидираним Програмом пословања ГСП за 2025. годину, одборницима је стигла и Одлука о дугорочном финансијском задужењу ЈКП ГСП Београд, коју је донео Надзорни одбор овог предузећа 23. децембра – свега два дана пре одржавања седнице Скупштине Београда.

Образложење у одлуци је штуро. Само је наведено да ће се ГСП дугорочно задужити код пословних банака у износу од 22 милијарде динара, „на име инвестиционих улагања предвиђених Програмом пословања за 2025. и будућим програмима улагања, са планираним периодом реализације од 2025. до 2030. године“.

Инвестиционо улагање се односи на набавку нових возила за превоз путника, а на седници је прецизирано да је реч о аутобусима и трамвајима.

„За доношење предложеног акта постоји неодложна потреба јер би се неспровођењем јавне набавке возила онемогућило или знатно отежало обезбеђење квалитетног, несметаног и континуираног обављања превоза у пуном обиму, што би имало штетне последице по интересе грађана, односно за обављање послова из надлежности града“, стоји у образложењу одлуке овог јавног комуналног предузећа.

Ово се наводи као разлог зашто је предложено да се, по хитном поступку, допуни предложени дневни ред седнице Скупштине Града Београда.

Стојменовић: Можда се пробудимо у граду где приватник не жели да извезе аутобусе на улицу

„Свака одлука донесена од стране Шапића у последњих годину дана нема ни економску, ни здраворазумску оправданост“, каже за портал Н1 Наталија Стојменовић, шефица одборничке групе ЗЛФ-ПСГ у Скупштини Београда.

Она истиче да, „у граду у коме се праве кружни токови једино да бисмо испитивали колико аутомобила може по минуту да у њима буде заглављено“, најновија одлука о укидању тролејбуса чија је куповина била једна од главних порука кампање за изборе, показује да, како истиче – „не да нема плана, него да за тако нешто градоначелник нема капацитета“.

„Јер, нормална логика вам каже да нешто не укидате док не постоји алтернатива да се крећете градом. Осим што је сулуда, она служи само да извлачи паре из џепова грађана. Како другачије објаснити укидање нечег што сте хтели да купите? Онда, већа задуживања ГСП-а који је сад бесплатан само за предузеће наплате карата јер се сва његова задуживања плаћају парама грађана, а све већи број линија се даје приватницима. Ово вођење града системом: ‘Данас сам устао на десну ногу па ми је ово пало на памет’, доводи до тога да један дан можемо да се пробудимо у граду где приватник не жели да изведе аутобусе на улицу, без тролејбуса чију смо мрежу пре годину дана обнављали и са закрченим кружним токовима који се граде као да аутомобили лете преко њих“, каже Наталија Стојменовић и додаје: „Ми плаћамо и Шапића и његову неспособност да бисмо живели у заробљеном и заглављеном Београду“.

(Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер