субота, 04. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Београду од данас бесплатан јавни превоз, непознато колико ће Град морати да плати
Хроника

У Београду од данас бесплатан јавни превоз, непознато колико ће Град морати да плати

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. јануар 2025.

 Јавни градски превоз у Београду од данас је бесплатан за све грађане, а од почетка нове године требало би да буде уведен и динамички - променљив ред вожње, а укинут досадашњи фиксни распоред полазака градских аутобуса.

Да ће јавни превоз бити бесплатан, као социјалну меру Града Београда представио је градоначелник Александар Шапић, али није могао да прецизира колико ће из градског буџета тачно морати да се издваја за то.

По његовим речима, градска управа већ на годишњем нивоу за субвенционисање јавног превоза даје 250 милиона евра, а нови намети требало би да буду додатних „пар десетина милиона евра више“.

Шапић је објаснио да засад није могуће дати тачну процену због промена у месечним износима досадашње наплате карата.

За укидање досадашњег реда вожње и увођење динамичког, градоначелник је рекао да би то требало да се деси почетком године.

Увођење динамичког реда вожње најавио због, како тврди, немогућности поштовања фиксног реда вожње због појачаног саобраћаја у Београду у односу на време када је тај распоред полазака прављен.

Шапић је навео да динамички ред вожње значи поласке аутобуса са почетних станица када возачи добију сигнал за то, зависно од процене потребе, чиме ће се избећи злоупотребе да се аутобуси возе празни и не стају на станице како би на време стигли на планирани ред вожње.

Промене у градском превозу у Београду почеле су у априлу 2023. године, када је Скупштина града једнострано раскинула јавно-приватно партнерство са турском компанијом „Кенткарт“, која је управљала системом за наплату карата „Бус плус“.

Компанија „Кенткарт“ је због тога тужила државу Србију и тражи одштету од 17 милиона евра, док градоначелник Шапић тврди да, уколико и дође до плаћања, неће бити плаћено више од милион евра.

Некадашњи шеф Шапићевог кабинета, Ненад Миловановић почетком децембра је првостепено осуђен на осам месеци затвора условно, због тога што је турској компанији нудио намештање тендера за нови систем наплате карата, уколико пристану на раскид уговора.

Месец касније, у мају 2023. године, у Београду је почео да функционише нови систем наплате карата, у који је наводно уложено око 14 милиона евра.

Цена карата тада је значајно снижена: карта за 90 минута вожње коптала је 50 динара, а дневне 120, док су месечне карте снижене на 2.000 динара.

Нема званичних података о томе како су нови систем и појефтињење утицали на продају карата, али је градоначелник неколико пута понављао да је продато више карата, али да је наплата била мања због ниже цене.

Тренутно није познато ни да ли ће и како опрема набављена средином прошле године бити коришћена јер је превоз од данас постао бесплатан.

Нешто раније, у септембру 2022. године, Град Београд је основао Јавно-комунално предузеће „Наплата превозне услуге“, које је тада од „Кенткарта“ преузело посао наплате карата у јавном превозу, а чија будућност након увођења бесплатног превоза такође није позната.

Проблеми на линијама

Промене система наплате карата пратили су и проблеми на линијама градског превоза које су контролисали приватни превозници – поласци аутобуса су све више каснили, поједини аутобуси су се палили, отпадала су им врата, а са једног је отпао точак и усмртио пролазницу.

Насупрот томе, приватницима су у априлу 2024. године препуштене линије са почетним бројевима 100 и 700, које је до тада контролисало Градско саобраћајно предузеће (ГСП).

По тврдњама Шапића, ГСП није имао капацитете за све линије, а приватници на чијим линијама је било проблема су финансијски кажњавани, а са некима су и раскидани уговори.

Градоначелник је навео да су приватници новим уговорима условљени да купују нове аутобусе.

Последњи у низу инцидената догодио се када је крајем децембра најављено да ће Град једнострано раскинути партнерство са конзорцијумом у које је и „Ласта“, јер између осталог, аутобуси не испуњавају стандарде безбедности, због чега су радници покренули штрајк, што је довело до потпуне обуставе међуградског превоза.

Град Београд је после преговора одустао од једностраног раскида уговора, превоз је успостављен касније истог дана, а конзорцијуму је дат нови рок да исправи све проблеме.

(Бета)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер