петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хаг: Сретен Лукић враћен са издржавања казне у Пољској у судски притвор у Схевенингену, док се не пронађе друга европска земља у којој ће одслужити остатак казне
Хроника

Хаг: Сретен Лукић враћен са издржавања казне у Пољској у судски притвор у Схевенингену, док се не пронађе друга европска земља у којој ће одслужити остатак казне

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. јануар 2021.

Судски Механизам у Хагу вратио је пензионисаног генерала МУП Србије Сретена Лукића, осуђеног на 20 година затвора због злочина над косовским Албанцима, са издржавања казне у Пољској у судски притвор у Схевенингену.

Како пише у данас објављеној одлуци председника суда Кармела Ађијуса, власти Пољске обавестиле су Механизам да је Лукић издржао максималну казну од 15 година затвора, коју тамошњи закон предвиђа за дела за која је осуђен, и због тога више не може бити у затвору у тој земљи.

По одлуци судија Ађијуса, Лукић ће у хашком притвору бити привремено, док се не пронађе друга европска земља у којој ће одслужити остатак казне.

Лукић се Хашком трибуналу добровољно предао 2005. године. Он је поднео захтев за превремено ослобађање, будући да му је две трећине казне издржао 12. маја 2019, али судија Ађијус о том захтеву још није одлучио.

Генерала Лукића (63), који је за време рата на Косову био начелник Штаба МУП-а Србије, Трибунал је 2014. правоснажно осудио на 20 година затвора.

По свим тачкама проглашен кривим за злочине на Косову

Трибунал га је прогласио кривим по свих пет тачака оптужнице – за присилно премештање, депортације, убиства и прогон албанског становништва са Косова. Та дела квалификована су као злочини против човечности и кршење закона и обичаја рата. Првостепеном пресудом, 2013, Лукић је био осуђен на 22 године затвора.

Заједно са Лукићем, правоснажно су 2014. били осуђени и бивши потпреседник влада СРЈ Никола Шаиновић на 18 година затвора и бивши командант Треће армије Војске Југославије Небојша Павковић на затворску казну од 22 године.

Они су пресудом били означени као као кључни учесници „у заједничком злочиначком подухвату“ насилног протеривања стотина хиљада албанских цивила са Косова од марта до јуна 1999, чији је циљ била – како је тврдила и оптуззба – „промена етничке равнотеже ради задржавања српске контроле“ над покрајином.

Ратном команданту Приштинског корпуса генералу Владимиру Лазаревићу, Трибунал је због помагања и подржавања злочина на Косову тада изрекао казну од 14 година затвора, а начелник Генералштаба ВЈ Драгољуб Ојданић осуђен је на казну од 15 година затвора.

Бивши председник Србије Милан Милутиновић ослобођен је кривице после првостепеног суђења.

Шаиновић, Ојданић и Лазаревић пуштени су на превремену слободу пошто су издржали две трећине казне.

Генерал Павковић казну издржава у Финској, а генерал Лукић био је у затвору у Пољској до данас објављене одлуке судије Ађијуса, која је донета 12. јануара.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер