среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хрватска: Здравко Мустач неће бити изручен Немачкој
Хроника

Хрватска: Здравко Мустач неће бити изручен Немачкој

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. јануар 2014.

Бивши челник југословенске Службе државне безбедности Здравко Мустач неће бити изручен Немачкој, одлучило је ванрасправно веће Жупанијског суда у Великој Горици.

Ванрасправно веће Жупанијског суда у Великој Горици одбило је изручење једног од бивших челника југословенске службе државне безбедости Здравка Мустача Немачкој која га тражи због сумње да је учествовао у убиству хрватског политичког емигранта Стјепана Ђурековића 1983. године.

Суд је, како преноси ХРТ, утврдио да је у том случају наступила застара, а укинуте су и мере опреза које су Мустачу уведене пошто је пуштен из притвора. Рок жалбе је три дана.

Мустач је заједно с бившим сарадником Јосипом Перковићем, коме је био надређен, ухапшен 1. јануара када је на снагу ступио европски налог за хапшење.

Занимљиво је да је Жупанијски суд у Загребу јуче у истом предмету одобрио изручење Перковића, али је та одлука неправоснажна и његова одбрана најавила је жалбу Врховном суду.

Мустачев адвокат Сања Ормуж рекла је да правна битка иде даље, јер њихова адвокатска канцеларија, Нобило и партнери, заступа и Перковића. Према њеним речима, свако судско веће је аутономно, па су могуће и различите одлуке у истом предмету.

Перковић и Мустач противе се изручењу, јер сматрају да је у том случају по хрватским прописима наступила апсолутна застара. Такође тврде да су жртве неистинитог исказа Удбиног оперативца Винка Синдичића.

Адвокат Анте Нобило раније је у неколико медијских иступа рекао је да је приватном истрагом утврђено да хрватске тајне службе нису учествовале у Ђурековићевом убиству 1983. године у Баварској, већ да су за то одговорне службе из Србије и Црне Горе.

Хрватска је уочи уласка у ЕУ у јулу прошле године ограничила примену европског налога за хапшење на кривична дела почињена после августа 2002. године што је довело до сукоба с Европском комисијом и претњи санкцијама Хрватској.

Тим изменама Хрватска је, међу осталим, онемогућила изручење Јосипа Перковића Немачкој.

Потом је пронађен компромис према којем од 1. јануара 2014. године европски налог примењивати без спорног временског ограничења што је омогућило хапшење Перковића и Мустача.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер