петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хрватски ентитет без Посавине био би злочин према Хрватима
Хроника

Хрватски ентитет без Посавине био би злочин према Хрватима

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. новембар 2010.

Београд, Загреб - Босна и Херцеговина овако не може да функционише. Потребно је доградити устав на начин да ентитети изгубе илузије да се могу издвојити - казао је за Данас бивши председник Хрватске Стјепан Месић поводом 15 годишњице Дејтонског споразума.

Да ли је Босна и Херцеговина, према вашем мишљењу, на путу да у догледно време постане функционална држава?

- Мислим да није. Дејтонски споразум је зауставио рат, што је врло позитивно, и помогао да се рат не прошири ван простора бивше Југославије. Међутим, споразум није омогућио функционисање БиХ као правно организоване државе. Дејтоном су створена два ентитета, Федерација БиХ у коју су угурани Хрвати и Бошњаци и Република Српска чији грађани, или макар њено вођство, жели државу у држави која би се, кад се умори међународна заједница, издвојила или припојила некој другој држави.

Сигурни сте да је распад БиХ илузија?

- То је чиста илузија. Могу се улагати не знам какви напори за остварење тог циља, али то је неизводиво, јер би распад БиХ значио да је Милошевићева политика победила.

Ви мислите да је Додиково залагање за самосталност РС стварно. Има тумачења да је реч о политичком маркетингу.

- Додик јасно даје на знање шта би да учини кад се међународна заједница умори. Он води политику Слободана Милошевића, с том разликом да ју је овај водио топовима, тенковима и злочинима. Додик је био противник Милошевићеве политике, али онда је одлучио да би било добро остварити његове идеје. Даје изјаве, као и Тадић, да подржава опстанак БиХ, али и каже да БиХ није константа, већ да је то РС.

Ипак, не стиче се утисак да се неко на Западу нарочито узбуђује због наводних Додикових планова да отцепи РС. Британски шеф дипломатије Вилијам Хејг је, пошто је ступио на дужност, дао пар оштрих изјава па се потом „умирио“. Државна секретарка САД Хилари Клинтон, приликом посете Сарајеву, није делила „пацке“ Додику, што су неки бошњачки политичари очекивали.

- Не узбуђују се јер је Додиков циљ неостварив. Зато се не оптерећују његовим изјавама. Додик поручује нека се врате хрватске и бошњачке избеглице у РС, али не каже да ће издвојити средства за повратак, што мора да каже и Федерација БиХ за повратак Срба. Пре рата на подручју РС било је 48 одсто Бошњака и Хрвата, који су злочиначком и геноцидном политиком истерани.

Како коментаришете наводе ХДЗ-а у БиХ да треба формирати хрватски ентитет, те да Жељко Комшић није легитимни представник Хрвата јер је изабран гласовима Бошњака?

- Оснивање хрватског ентитета на минијатурном простору у Херцеговини, дакле без Посавине, био би злочин према хрватском народу. Комшић је изабран легално и легитимно, таква је регулатива, и он представља масу која га је изабрала. Зашто неко мисли да члан Председништва БиХ треба да буде из ХДЗ-а? Некадашњи вођа Хрвата у БиХ Мате Бобан, којег је одредио Загреб, пре почетка рата рекао је да је Хрват који не напусти Сарајево издајник. А у то време у Влади БиХ било је пет министара Хрвата, директори највећих предузећа били су Хрвати. Ко их је истерао? Погрешна политика ХДЗ-а и Слободан Милошевић.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер