уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Имунолог Душан Попадић: Коронавирус није ослабио, исти је као у марту
Хроника

Имунолог Душан Попадић: Коронавирус није ослабио, исти је као у марту

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 03. јул 2020.

 Имунолог Душан Попадић изјавио је да је према свим показатељима епидемиолошка ситуација у Србији изузетно озбиљна и тешка, да вирус није ослабио у односу на то какав је био у марту, као и да и даље има велики број средње тешких и тешких случајева, због чега не саветује намерно излагање вирусу ради стицања имунитета.

Попадић, шеф Катедре за имунологију Медицинског факултета у Београду, је изјавио за ТВ Б92 да коронавирус није слабији него пре неколико месеци, мада вероватно мутира.

Доказ за то су различити сојеви вируса у разним деловима Европе и света, али још није откривена ниједна мутација која би смањила вируленцију тј. способност вируса да штети људском организму.

"Превише је рано размишљати да ће се неком срећом десити таква мутација која би смањила вируленцију вируса и која би могла да га учини таквим да бисмо могли да се инфицирамо и направимо вирусни одговор. Треба имати на уму да нема јасних доказа да је вирус било где ослабио, а поготово не у нашој земљи и у Београду", казао је Попадић.

Попадић је на питање да ли је могуће да се неко ко је прележао КОВИД-19 може поново заразити рекао да су такве информације дошле зато што је "технички могуће да неко има позитиван тест на коронавирус, а да није заражен, као и да је технички могуће да је заражен, а да се није разболео", односно да може да се зарази неко ко мисли да је прележао коронавирус, иако у ствари није.

Он је рекао да није за то да се ради успостављања колективног имнитета убрза "прокужавање" становништва коронавирусом.

"У реду је да се полако популација прокужава, али никако да се излажемо ризицима да бисмо преболели што пре. Не би то био паметно, треба се чувати и даље. Овај вирус код једног значајног броја пацијената доводи до средње тешке и тешке клиничке слике, и никако не сме да се дозволи велико прокужавање са пуно оваквих случајева", рекао је Попадић.

Попадић је рекао и да "колективни имутитет штити оне особе које нису имуне тако што се смањује број особа од којих могу да добију инфекцију".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер