недеља, 07. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Индепендент": Зашто су политичка превирања у Француској Путинова победа
Хроника

"Индепендент": Зашто су политичка превирања у Француској Путинова победа

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 07. јул 2024.

Други круг парламентарних избора у Француској, који ће се одржати ове недеље, могао би да се претвори у "политички земљотрес" за земљу, који ће се осетити широм Европе и шире, пише "Индепендент" у тексту под насловом "Зашто су политичка превирања у Француској Путинова победа".

Лист, наиме, пише да су, након другог круга избора, могућа два сценарија: по први пут би политичар екстремне деснице могао да постане премијер земље, или би парламент могао да остане лимбу између партија Националног окупљања и Препорода.

"Какав год да буде исход, Француска је спремна да уђе у период такозване кохабитације, са председником и премијером који представљају супротстављене странке. Очекује се да ће то имати далекосежне последице по спољну и одбрамбену политику земље и да ће првенствено утицати на Украјину и Русију", указује "Индепендент".

Чињеница је да француски устав каже да је спољна политика прерогатив председника, али премијер задржава контролу над потрошњом на одбрану, и немогуће је замислити, дакле, да би председник могао да води спољну политику која је дијаметрално супротна жељама владе.

Јер, ако би Жордан Бардела постао премијер, Макрон више не би могао да настави са својим "јастребовским" ставовима и претњама да ће послати трупе у Украјину. Бардела је, наиме, већ рекао да ће Француска наставити да подржава Украјину, али је искључио могућност слања оружја дугог домета и инсистира да у тој земљи никада неће бити француских трупа.

То је већ најавила и Марин Ле Пен.

"Ако Емануел Макрон жели да пошаље трупе у Украјину, а премијер је против тога, онда нема слања трупа у Украјину", рекла је Ле Пенова за Си-Ен-Ен и додала да премијер има коначну реч, подвлачећи да ће дозвола Кијеву да користи ракете дугог домета које је испоручила Француска, за ударе по циљевима у Русији, такође, бити укинута.

У другом сценарију о коме пише британски лист, парламент би вероватно био потпуно парализован по питањима спољне политике, а левица би била подељена око тога какав став да заузме према Украјини.

Тако да, како закључује "Индепендент", чак и у по Кијев најбољем случају, француска помоћ Украјини биће свакако смањена, тако да ће било који од ових сценарија свакако бити – ништа мање него победа Москве.

Разлога за страх Кијева биће више ако људи блиски крајњој десници заузму позиције у кључним областима националне безбедности и одбране у Француској, али и институцијама ЕУ и НАТО-у.

(РТ)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер