Početna strana > Hronika > Indija blokirala izbor Holbruka
Hronika

Indija blokirala izbor Holbruka

PDF Štampa El. pošta
utorak, 27. januar 2009.

Imenovanje Ričarda Holbruka za specijalnog izaslanika SAD za celu južnu Aziju onemogućili indijski lobisti

U aktuelnoj besomučnoj borbi Obamine administracije da uspostavi novu spoljnu politiku SAD Indija je osvojila prvu rundu. Uprkos nameri novoimenovane državne sekretarke Hilari Klinton da njen nekadašnji savetnik Ričard Holbruk bude specijalni izaslanik SAD za južnu Aziju, zvanični Nju Delhi je uspeo u direktnim kontaktima sa tranzicionim Obaminim timom, ali i zahvaljujući unajmljenim lobistima, da izdejstvuje izuzeće Indije iz mandata novog američkog izaslanika.

Tako je Holbruk imenovan u novoj američkoj administraciji za specijalnog predstavnika za Avganistan i Pakistan, iako je prvobitna namera i samog Baraka Obame bila da novi specijalni izaslanik bude zadužen i za Indiju kao ključnog činioca u tom regionu.

Indija je u tišini lobirala u Obaminom tranzicionom timu, i to u direktnom kontaktu sa Hilari Klinton i potpredsednikom DŽoom Bajdenom kako bi osigurala da novi specijalni predstavnik nema nikakve veze sa Kašmirom, bar na papiru i bar zasad.

Prema pisanju indijskog lista „Telegraf”, Holbruk, čija je ogromna ambicija već postala legendarna u Vašingtonu, najviše bi voleo imenovanje za celu južnu Aziju, koje bi mu omogućilo da se uključi u rešavanje problema Kašmira i da se potom kandiduje za Nobelovu nagradu u slučaju da bude u stanju da tvrdi da je rešio indijsko-pakistanske nesporazume. Holbruk je, podsetimo, nekoliko puta bio nominovan za Nobelovu nagradu, tako da bi ga rešavanje kašmirskog sukoba definitivno dovelo do ovog prestižnog priznanja.

Prema pisanju „Telegrafa”, susedni Pakistan je, za razliku od Indije, lobirao za što širi mandat Ričarda Holbruka zbog njegovog imidža „buldožera” stečenog u toku rata u Bosni, kada je po svaku cenu dovodio lidere za pregovarački sto.

Međutim, takvo imenovanje predstavljalo bi šamar za Nju Delhi, koji uspeva da izbegne internacionalizaciju sukoba u Kašmiru ističući da je prema sporazumu iz Simle određeno da će nesporazumi između Indije i Pakistana biti bilateralno rešeni. Ovaj diplomatski uspeh indijski mediji tumače da Nju Delhi ipak ima jak uticaj u Beloj kući, Stejt departmentu i Kongresu da zaštiti svoje ključne interese, uprkos tome što Indija nije istaknuta kao prioritet Obamine administracije.

Na spoljnopolitičkom blogu „Kejbl” uglednog američkog magazina „Forin polisi” Lora Rouzen izveštava da je indijskoj diplomatskoj pobedi znatno doprinelo i lobiranje kuće Bi-DŽi-Ar, kojoj je od 2005. godine, prema zvaničnim podacima Ministarstva pravde SAD, indijska vlada za usluge platila dva i po miliona dolara. Na dugačkoj listi uticajnih lobista Bi-DŽi-Ara je, između ostalih, bio i bivši američki ambasador u Indiji Robert Blekvil, kao i zvaničnici Bele kuće još od Reganove ere.

Jedan od zaposlenih u Senatu SAD je ovom internet-mediju nezvanično izjavio da Bi-DŽi-Ar i dalje aktivno lobira za Indiju, tako da su njihovi lobisti nedavno izdejstvovali rezoluciju u Senatu koja se tiče terorističkih napada u Mumbaju.

Međutim, „Telegraf” upozorava da Indija mora da bude oprezna kad je reč o Holbruku, koji se neće ustezati da se prvom prilikom zarad svojih interesa ugura u indijsko-pakistanske odnose. Ostvarivosti ovakvog scenarija doprinosi i izjava nove šefice američke diplomatije da će „Holbruk u celoj vladi koordinirati napore da se ostvare američki strateški ciljevi u regionu”.

Osim toga, Filip Zelikov, bivši savetnik državne sekretarke Kondolize Rajs i konsultant Bi-DŽi-Ara, kaže da to što u Holbrukovoj tituli nema imena Indije zapravo mu omogućava slobodu da razgovara sa njima.

Danijel Markej, ekspert za južnu Aziju pri Savetu za spoljne odnose, objašnjava da je razlog indijske zabrinutosti u tome što „ne želi da se njene aktivnosti u Kašmiru izjednače sa onim što Pakistan radi u Avganistanu”.

„Balkanski buldožer” će, ipak, biti svojevrsni izazov za Nju Delhi, budući da je on u svom već prepoznatljivom stilu naznačio da će većina onoga što će raditi u Islamabadu biti van domašaja javnosti. „U Pakistanu je situacija beskrajno složena i ne mislim da najavljujem naše ciljeve ukoliko pokušam da o njima tek pregovaram”, rekao je Holbruk.

(Politika)