субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иштван Пастор: Испунити уставну гаранцију и Војводини обезбедити најмање седам одсто буџета Србије
Хроника

Иштван Пастор: Испунити уставну гаранцију и Војводини обезбедити најмање седам одсто буџета Србије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. децембар 2013.

Београд - Председник Скупштине Војводине Иштван Пастор изјавио је данас да је војвођански парламент поднео три амандмана на предложени закон о буџету за наредну годину, са јасном амбицијом да се кроз корекцију предложеног текста испуни уставна гаранција и Војводини обезбеди најмање седам одсто буџета Србије.

Пастор је на седници парламента, на којој се разматрају амандмани на предложени буџет за наредну годину, истакао да од 2008. године ова одредба из Устава није поштована.

Он је рекао и да Војводину не задовољава изјава министра финансија Лазара Крстића да је намера да се буџет за 2015. ради на основу нових закона о буџетском систему, о финансирању локалне самоуправе и финансирању Војводине.

- Ова година се разликује од претходних. Раније смо имали могућност да укажемо на своје ставове, ове године то немамо и ово је једина могућност да јавно изнесемо шта мислимо - изјавио је Пастор.

Пастор сматра да је стање алармантно, јер у Србији намају сви једнако право на живот и здравље.

У Војводини на два милиона људи постоје два апарата за зрачење и чекање на тај вид лечења је око шест месеци, а ономе коме лекар каже да мора да чека шест месеци јасно је какву је поруку добио, рекао је Пастор, напомињући да се у другим деловима Србије на зрачење чека месец дана.

- Можемо се са политичког аспекта надмудривати ко је крив, али је основно питање шта можемо урадити да се ово стање заустави - рекао је Пастор.

Министар финансија Лазар Крстић указао је да Закон о финансирању Војводине де факто не постоји, а закон о финансирању локалних самоуправа је неопходно променити.

- Из позиције у којој се тренутно налазимо, без враћања у прошлост, једино конструктивно је да заједнички седнемо и ставимо на папир, без мешања дневно-политичких тема, шта су овлашћења и надлежности сваке локалне самоуправе и Војводине, како да их финансирамо, да тај баланс буде реалан - рекао је Крстић.

Парламентарни одбор за финансије усвојио је 22 амандмана на предложени буџет, од чега је 10 владиних. Усвојена су три амандмана одбора, седам опозиционих и два амандмана посланика владајуће већине. На предложени буџет поднет је 171 амандман.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер