петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Италија ће подржати сваку одлуку ЕУ, УН и НАТО о Либији
Хроника

Италија ће подржати сваку одлуку ЕУ, УН и НАТО о Либији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 09. март 2011.

Италија је саопштила да ће подржати сваку одлуку коју у вези са ситуацијом у Либији донесу Уједињене нације, Европска унија или НАТО, чији је генерални секретар Андерс Фог Расмусен рекао да Алијанса не намерава да интервенише у тој земљи.

Италијанска председничка канцеларија издала је саопштење после хитног састанка Врховног савета одбране, коме је председавао председник Ђорђо Наполитано, а састанку су присуствовали и премијер Силвио Берлускони, министри одбране и спољних послова и начелник генералштаба.

„Италија је спремна да да свој активни допринос бољој дефинисаности и доследном спровођењу сваке одлуке коју разматрају УН, ЕУ и НАТО”, наведено је у саопштењу.

Базе у Италији ће вероватно имати кључну улогу у било каквој војној акцији у Либији, навео је Ројтерс.

Италија, која има развијене трговинске и енергетске односе са својом бившом колонијом, саопштила је раније да неће предузети никакву једнострану акцију.

Рим је, међутим, суспендовао пријатељски споразум из 2008. године, који је забрањивао коришћење италијанских база у војним акцијама против Либије, чиме је омогућено да Италија учествује у спровођењу одлука међународне заједнице.

Италија је саопштила да ће подржати увођење зоне забрањеног лета ако је уведу УН и НАТО, али да је важно да таква одлука има подршку либијских суседа и посебно Арапске лиге.

Расмусен је, за британску телевизију „Скај њуз”, изјавио да НАТО нема намеру да интервенише у Либији, али да је спреман да одговори на нове догађаје.

Он је казао да је наложио војсци да пажљиво испланира одговоре у случају свих могућности, пренео је Ројтерс.

„Уколико буде захтевано и поребно можемо да одговоримо у веома кратком периоду”, рекао је Расмусен, додајући да би свака акција требало да има широку међународну подршку, као и подршку региона.

Садашња резолуција Савета безбедности УН не дозвољава употребу оружаних снага и увођење зоне забране летења би захтевало нови мандат УН, навео је Расмусен.

Међу побуњеницима у Либији влада незадовољство због оклевања Запада да уведе зону забрањеног лета и тако спрече Гадафијеве авионе да их бомбардују.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер