понедељак, 26. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Италијански економски дневник „Il sole 24 ore“: Производња литијума нигде више није уносан посао
Хроника

Италијански економски дневник „Il sole 24 ore“: Производња литијума нигде више није уносан посао

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 26. август 2024.

 Велики спор и протести грађана у Србији због плана за експлотацију литијума у Јадру и даље су тема неких медија у Европској унији, а уједно се извештава да "производња литијума нигде више није уносан посао", како пише италијански економски дневник "Ил соле 24 оре".

Бриселски портал „Политико“ данас преноси ;оцену министарка Србије за европске интеграције Тање Мишчевић да ће Србија изградити систем за контролу квалитета производње литијума и обезбедити да се „батерије прављене по стандардима ЕУ извозе у Унију… јер иначе неће моћи тамо да се извозе“.

Француски лист „Монд“ у редакцијском осврту упозорава на погубне последице претећег трговинског рата између ЕУ и Кине управо око масовног увоза субвенционисаних јефтиних кинеских аутомобила.

„Монд“ наводи да је кључно да европска индустрија е-аутомобила постане конкурентна, а то ће моћи само ако осетно повећа способност иновирањха и јако смањи увоз сировина, у првом реду литијума из Кине.

Немачка и ЕУ су с Владом Србије склопиле договор да се, „уз поштовање највиших стандарда за заштиту природне средине“, у Јадру, у Србији, вади литијум који би подмирио важан део потреба ЕУ произвођача електричних возила.

Италијански „Ил соле 24 оре“ тврди да сви велики произвођачи литијума у свету упозоравају да је цена литијума у знатном паду.

Тако други светски произвођач литијума, чилеанска компанија СQМ која вади овај минерал из полупресушених сланих језера у пустињи Атакама, наводи да је добит од рударења литијума опала за 64 одсто за годину дана, што за њу значи 214 милиона долара.

Та чилеанска компанија такође процењује да ће цена литијума наставити да опада, укључујући главног светског произвођача Кину где је тај пад већ достигао 20 одсто.

Директор СQМ Рикардо Рамос објашњава да је цена „донедавно ‘белог злата’-литијума“ осетно у паду због превелике понуде, што је тенденција која ће се тешко изменити пре краја ове деценије.

Потражња и потрошња литијума за батерије расла је много спорије у Европи и Америци. Америка је поставила царину од сто одсто на увоз кинеских електричних аутомобила, а ни европске, нити америчке аутомобилске компаније не успевају ни издалека да стигну Кинезе у производњи јефтиних електричних возила, објашњава „Ил соле 24 оре“.

Како додаје, највећи светски произвођач литијума, америчка компанија Албермерле је крајем јула саопштила да мора да додатно ;скреше трошкове производње због чистог губитка од 188 милиона долара у последњем тромесечју, док је у истом раздобљу прошле године компанија имала профит од 650 милиона долара.

„Ил соле 24 оре“ преноси и оцену главног менаџера Албермерла Кена Мастерса да се цена литијума и даље срозава и компанија ће јако смањити производне капацитете и отпустити стотине радника из својих рудника у Аустралији.

Отуд су ;производњу литијума скресали, указује тај милански економски лист, „и кинески колоси Генфенг Литијум и Тианћи Литиум јер су им ;последњих шест месеци финансијски извештаји завршили у црвеном“, мада ће у свету, закључује „Ил соле 24 оре“, производња литијума укупно и даље расти.

(Бета-Н1)

 

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер