субота, 24. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иван Вујачић: Директор ЦИА je дошао у Србију да упозори на последице у случају дестабилизације БиХ, или „Косова“. Шизофрена је ситуација да таблоиди оптужују ЦИА за „покушај рушења Вучића“ у дану када је њен директор у Београду
Хроника

Иван Вујачић: Директор ЦИА je дошао у Србију да упозори на последице у случају дестабилизације БиХ, или „Косова“. Шизофрена је ситуација да таблоиди оптужују ЦИА за „покушај рушења Вучића“ у дану када је њен директор у Београду

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. август 2024.

Директор америчке Централне обавештајне агенције (ЦИА) Вилијам Бернс (Wиллиам Бурнс) дошао је ове недеље у Београд са јасном поруком властима да би евентуални потези који би водили дестабилизацији Босне и Херцеговине (БиХ) или Косова имали озбиљне последице, оценио је некадашњи амбасадор Србије у Вашингтону Иван Вујачић.

Вујачић, професор Универзитета у Београду у пензији, казао је агенцији Бета и да је циљ „западнобалканске турнеје“ Бернса, током које је посетио Сарајево, Београд и Приштину, прилично очигледан – да се осигура стабилизација прилика у региону.

„Посета Србији вероватно је повезана са две ствари – да се властима скрене пажња на опасност од било каквих потеза који би водили дестабилазацији Босне и Херцегивине или Косова, вероватно са јасном поруком да би било каква дестабилизација имала озбиљне последице у односима са САД“, казао је Вујачић.

Вујачић је додао да је таквом ставу САД допринео и сукоб наоружане групе Срба и косовске полиције у селу Бањска, 24. септембра прошле године, „што је Американце изненадило и због чега су америчке обавештајне службе максимално укључене у контролу те границе“.

Посета Бернса Београду, где је по свему судећи боравио 21. августа, обавијена је велом тајне, пошто домаћа јавност, за разлику од његовог боравка у Сарајеву и Приштини, није обавештена са којим званичницима Србије се он састао ни које су теме биле на столу. Детаље о боравку Бернса у Београду агенција Бета није успела да добије ни од Амбасаде САД, ни од прес службе ЦИА.

Професор Вујачић је изразио уверење да се Бернс у Београду састао и са председником Србије Александром Вучићем, оценивши да јавност о томе није информисана због представе коју је српски лидер створио о односима са Русијом и њеним председником Владимиром Путином.

„Мислим да се посета Бернса Београду гура под тепих из простог разлога што је Вучић толико глорификовао Путина и везе са Русијом и у свом бирачком телу створио представу о нераскидивом братском заједништву са Русијом. Зато му не одговара фотографисање са директором ЦИА и објављивање саопштења о том састанку, поготово имајући у виду и шизофрену ситуацију да таблоиди оптужују ЦИА за покушај рушења Вучића у дану када је њен директор у Београду“, рекао је Вујачић.

Он је казао да је један од разлога Бернсове посете региону „стално инсистирање“ председника Републике Српске Милорада Додика „на дестабилизацији БиХ, кроз позивање на раздруживање, односно сецесију“ тог ентитета.

„Додик је после Бернсове посете видно ретерирао и негирао оно што је раније изговорио на ту тему, направио је један салто-мортале. Очигледно је посета Бернса била довољно убедљива ако је Додик то учинио“, навео је Вујачић.

Дан после посете Бернса Сарајеву, Додик је изјавио да Република Српска никада није спорила суверенитет и територијални интегритет Босне и Херцеговине и да „сецесија никада није била политика“ тог ентитета.

Вујачић је оценио и да је Бернс у Приштини пренео премијеру Аљбину Куртију да да ће било какви једнострани потези с његове стране „врло негативно деловати на позицију Косова у очима САД, а самим тим и ЕУ“.

О Бернсовој турнеји по региону, Вујачић је казао и да „претпоставља да је (директор ЦИА) скренуо пажњу да није прихватљив начин на који сада делују особе које су под америчким санкцијама“.

„То се односи на фирме у БиХ, а нарочито на фирме у Србији. Претпостављам да је могуће и да је некоме на Косову скренута пажња да неће бити толерисана локална корупција која је тамо такође присутна“, рекао је Вујачић, амбасадор у САД од 2002. до 2009. године.

Вујачић је оценио да је долазак Бернса у Сарајево, Београд и Приштину изненадио домаћу јавност јер се ретко дешава да директор ЦИА одлази у такве посете, али је навео да његово састајање са највишим државним званичницима, а не само са колегама из обавештајних служби, „није толики изузетак“ јер је то чинио и раније.

Бернс, једна од кључних личности у администрацији америчког председника Џозефа Бајдена, у Сарајеву је одвојено разговарао са колегама из обавештајне заједнице, са члановима Председништва БиХ и са министром спољних послова, док се у Приштини одвојено састао са премијером и председницом Косова и шефом обавештајне агенције. Са ким је разговарао у Београду и даље није познато.

Дан пошто је у Београду боравио Бернс, некадашњи заменик америчке државне секретарке Хилари Клинтон и амбасадор у Москви од 2005. до 2008. године, Вучић се одвојено састао са Додиком и руским амбасадором Александром Боцан-Харченком.

Вучић је објавио да су на састанку са Додиком „доминирале економске теме“, али и да су „извршили анализу глобалних и регионалних прилика“. О састанку са Боцан-Харченком, Вучић је, између осталог, изјавио да су разговарали и „о позицијама Србије у погледу актуелних глобалних геополитичких кретања“.

(Бета)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер