уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Антигва и Барбуде "замрзавају" одлуку о признању КиМ, њихова нова позиција је да ће уважити резултате дијалога Београда и Приштине
Хроника

Ивица Дачић: Антигва и Барбуде "замрзавају" одлуку о признању КиМ, њихова нова позиција је да ће уважити резултате дијалога Београда и Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. фебруар 2020.

 БЕОГРАД - Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је данас да је нова позиција Антигве и Барбуда по питању Косова и Метохије да ће уважити резултате дијалога Београда и Приштине.

Дачић је на конференцији за медије с министром иностраних послова, имиграције и трговине Антигве и Барбуде Четом Грином у Београду подсетио да та земља није гласала за пријем Косова у Интерпол, иако су неке од претходних влада Антигве и Барбуде признале једнострано проглашењу независност Косова.

"У периоду док Србија није имала активне односе са овом земљом, једна од претходних влада Антигве и Барбуде, у одсуству комуникације са Србијом и без познавање наше позиције, донела је одлуку о признању једностране независности Косова", објашњава Дачић.

Он је нову позицију те земље упоредио са замрзнутим одлукама о признању независности КиМ Египта, Перуа и Доминиканске Републике.

"Настављамо наш рад на међусобном зближавању две земље и за нас је битно да они висе не гласају за Косово", рекао је Дачић.

Он је навео да је ово историјска и прва посета министра Грина и указао да је она показатељ и индикатор позитивних промена у односима две земље на путу ка успостављању стратешког партнерства и пријатељства.

"Битно је да се међусобно помажемо, Србија да помаже Антигву и Барбуда, као и они да буду на страни Србије", додао је Дачић.

Он је истакао да је за Србију битно питање о КиМ, али да жели да то не буде једина тема односа две земље, већ да се разговара о стратешкој сарадњи и развијању пријатељства.

"Имајући у виду све ово, предложићемо председнику Србије и премијеру Антигва и Барбуда да развијамо сарадњу на највишем нивоу и да видимо како можемо једни другима да помогнемо", рекао је Дачић.

У том контексту, указао је на изложеност проблема с климатским променама с којима се суочава та земља, те да су претрпеле велике штете од урагана које су процењене на милијарде долара.

"Ми можемо да им помогнемо кроз развојне фондове. Мислим да је неопходно да отворимо амбасаду тамо, што је и њихов министар предложио, да сарађујемо у области спорта, одбране, а због тога ће министар Грин имати састанке у Београду и с другим министрима", рекао је Дачић.

Како је рекао, Антигва и Барбуда је сада поново враћена у круг српске политике, и нагласио да је недопустиво за Србију као наследницу Југославије да нема односе са свим земљама у свету.

Такође је подсетио да је Србија укинула визе за грађане Антигва и Барбуда, а да су власти у тој земљи донели одлуку о укидању визе за држављане Србије, као и да ће то бити финализирано у наредним данима.

Дачић је нагласио и да српска влада стипендира шест студената из Антигве и Барбуда, као и да ће да наставити да подржава образовање у тој земљи.

С друге стране, министар Грин рекао је да питање КиМ наставља да буде једно од глобалних питања и да његова земља наставља да подржава дијалог између Београда и Приштине.

"Док траје дијалог, ми желимо да будемо ваш партнер, јер наш главни циљ је међународни мир и безбедност, као и поштовање међународних обавеза и билатералних односа", рекао је Грин на конференцији за медије с Дачићем.

Како је рекао, његова земља ће поштовати резултате дијалога и нагласио да поштују суверенитет и интегритет Србије.

"Желимо да дијалог буде плодотворан и садржајан са резултатима који ће бити прихватљиви за обе стране", додао је Грин.

Рекао је и да је с министром Дачићем разговарао о бројним питањима, осим питања о КиМ, и нагласио да без обзира што се дистанца између обе земље мери у миљама, то не треба да спречи остваривање великих резултата у развоју односа.

Грин је изразио велико задовољство што је успео претходно да се састане и с министрима омладине и спорта и образовања у Србији и нагласио да његова земља неће пропустити прилику да искористи српске образовне стипендије за своје држављане.

"Министар омладине и спорта Вања Удовичић ме импресионирао својим знањем о спорту и геополитици. Треба да радимо на прогресивној размени омладине у спорту", рекао је Грин.

Он је позвао држављане Србије да посете његову земљу, ускоро без визе, и још једном је поновио да ће Антигва и Барбуда поштовати међународно право и интегритет и суверенитет Србије.

Дипломатски односи између Србије и Антигва и Барбуда успостављени су у септембру 2018. године када су шеф српске дипломатије Ивица Дачић и министар иностраних послова Антигва и Барбуда Чет Грин на маргинама 73. заседања Генералне скупштине УН у Њујорку потписали заједнички Коминике о успостављању дипломатских односа.

Стефановић с Грином о сарадњи полиција

Са министром спољних послова Антигве и Барбуде данас се састао и потпредседник Владе Србије и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић.

Како је саопштено из МУП-а Србије, Стефановић је упознао Грина с тренутном безбедносном ситуацијом у Србији и региону, као и с резултатима српске полиције у борби против организованог криминала и нарко-трафикинга.

Грин је истакао заинтересованост за едукацију и обуку које би српска полиција и Криминалистичко-полицијски универзитет могли да пруже полицији Антигве и Барбуде.

Стефановић и Грин су се сагласили да је, имајући у види нове безбедносне изазове у свету, размена информација неопходна, без обзира на географску удаљеност земаља, додаје се у саопштењу.

Евидентно је да постоји велики притисак на Јамајку

Евидентно је да постоји велики притисак на Јамајку због Косова и Метохије, изјавио је Дачић и подсетио да је министарка спољних послова те земље Камина Џонсон Смит рекла да Јамајка није признала самопроглашену независност те српске покрајине.

"Њени помоћници су нам такође јавили да нису признали, њихов шеф мисије у УН такође, али је евидентно да постоји велики притисак на Јамајку, јер не би то Тачи безвезе написао, да нема притиска америчког конгресмена Елиота Енгела", рекао је Дачић.

Навео је да је Србија контактирала Јамајку, али да још није добила писмено изјашњење.

"И даље ту ситуацију држимо отвореном. Али, ја сам и зато рекао, после овог случаја, ко ће сад имати морално право да сада нама каже да не можемо и не смемо више да лобирамо за повлачење признања Косова, а нарочито када неко то увезује с питањем укидања такси Приштине на српску робу", рекао је Дачић.

Навео је да САД траже да Албанци укину таксе, а Србија да престане са кампањом повлачења признања, и приметио да нико не помиње кампању коју Приштина води за признање независности Косова.

"Председник Србије Александар Вучић је јасно рекао - 'ми можемо да имамо мораторијум, да не радимо ни једни ни други', али они то неће. Видели сте да је Албанија рекла да ће потписати споразум с Косовом да заједно финансирају лобирање за признање Косова, а истовремено се од нас тражи да сами себи вежемо руке. Ја мислим да ипак нисмо толико глупи", закључио је Дачић.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер