петак, 26. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Међународна позиција Србије у односу на 2008. или 2012. битно различита. Све оно што је урађено на међународном плану остаће упамћено у историји нашега народа
Хроника

Ивица Дачић: Међународна позиција Србије у односу на 2008. или 2012. битно различита. Све оно што је урађено на међународном плану остаће упамћено у историји нашега народа

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. мај 2024.

 БЕОГРАД - Потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић оценио је синоћ да је садашња међународна позиција Србије у односу на 2008. или 2012. годину битно различита и да ће све оно што је урађено на међународном плану остати упамћено у историји нашега народа.

Он је за ТВ Хепи рекао да Србију 2008. године нико ништа није питао и подсетио да је тада тзв. Косово признало 80 земаља за годину дана и оценио да тада Србија не би могла да рачуна на подршку као што је било на ГС УН током гласања о резолуцији о Сребреници.

Дачић је на примеру Косова и Метохија објаснио да је велики успех наше дипломатије то што је одређени број земаља повукао признање једнострано проглашене независности Косова.

"Да ми нисмо променили тај однос снага, да није 28 земаља повукло признање, ми бисмо сада имали и даље пат позицију везано за Косово и Метохију", рекао је Дачић и додао да би исто тако и ситуација са гласањем о Сребреници била другачија, да је на пример 130 земаља гласало за њу.

Говорећи о дипломатској борби против изгласавања резолуције о Сребреници, Дачић је рекао да би он и председник Александар Вучић могли за сваку земљу појединачно да образложе шта је све урађено и навео да се разговарало са много земаља.

"Александар (Вучић) је причао и са својим колегама, председницима, али он се није либио да прича и са шефовима мисија у Њујорку. То није био његов ниво, али он је био тамо", рекао је Дачић.

Навео је да је лично као министар спољних послова поводом резолуције био у контакту са 73 министра спољних послова, као и да су изасланици ишли и објашњавали да гласање није у складу са Повељом УН и да не постоји сагласност ни на нивоу БиХ, а да је тема била најтежа на свету.

Он је додао и да од 84 земље које су гласале за резолуцију, бар 50 већ обележава неку врсту дана сећања на Сребреницу, па је од старта било тешко променити им мишљење.

Дачић је оценио и да је Немачка као иницијатор резолуције то учинила како би пребацила кривицу, не обазирући се на злочине које је починила у Другом светском рату.

"Они ће нама да деле лекције о Србији и о нашем народу", рекао је Дачић додајући да не жели ни да прича о српским жртвама.

Поводом тврдњи да је Србија уплаћивала новац другим државама кроз пројекте развојне подршке како би гласали против резолуције, Дачић је рекао да су ти коментари увредљиви и објаснио је да западне земље много више новца дају кроз такве пројекте.

Дачић је рекао и да то што Запад ради, ради да легитимизује и легализује све оно што је радио у деведесетим годинама и да онда испадне да је нормално да српски народ буде бомбардован, иако је то било нелегална агресија.

Он објашњава да запад тако жели да легитимизује све оно што се дешавало деведесетих, односно да легитимитује све што је српски народ преживео, попут санкција, притисака и отимање Косова и Метохије.

"То уопште није гласање да би они задовољили Босну и Херцеговину, него да би легализовали своју политику", навео је Дачић.

Он је за оно што је учинила Црна Гора поводом резолуције оценио да она тиме "не пљује само на Србију, већ и на себе".

Председник Демократске народне партије из Црне Горе (ДНП) Милан Кнежевић рекао је да су амандмани Црне Горе на резолуцију о Сребреници дошли из немачке амбасаде, у коју су били позвани председник Владе Црне Горе Милојко Спајић и министар спољних послова Филип Ивановић.

"Позвали су их да дођу у амбасаду, тамо су им испоставили амандмане и саопштили да ће то бити њихови амандмани. Ја бих био много срећнији и да је 191 држава била за резолуцију о геноциду, али да су Србије и Црна Гора биле заједно и биле против резолуције о геноциду у Србији", рекао је Кнежевић.

Према његовим речима, усвајање резолуције о геноциду није допринело помирењу народа у региону већ, како каже, управо супротно.

Сад нико ни са ким неће да говори. Ни у Црној Гори, ни у региону и сада је крива Србија и Александар Вучић што су се борили против тога да нас жигошу као геноцидан народ, навео је он.

Истакао је да је председник Владе Црне Горе Милојко Спајић пре одласка у Немачку, како каже, обећао да ће Црна Гора бити уздржана о резолуцији о Сребреници.

"И молио нас је да не таласамо, да га не доводимо у непријатну ситуацију. Ја нисам уста отварао док он није пошао за Немачку где је боравио 15 дана. И кад се вратио из Немачке, он је променио став. Тада су изашли са амандманима и рекли су то је за наше добро", навео је Кнежевић.

Он сматра да је јасно да се ради на томе да се укине Република Српска, те да се у амадманима не помиње Дејтонски споразум што говори у прилог томе.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер