Početna strana > Hronika > Ivica Dačić: Neće biti smanjivanja ili zamrzavanja plata i penzija
Hronika

Ivica Dačić: Neće biti smanjivanja ili zamrzavanja plata i penzija

PDF Štampa El. pošta
petak, 17. maj 2013.

Ivica Dačić poručio je danas radnicima da neće biti smanjivanja ili zamrzavanja plata i penzija, i da će cilj vladine ekonomske politike biti povećanje standarda, broja zaposlenih i otvaranje radnih mesta.

Vreme je da se, nakon decenija bavljenja političkim pitanjima, težište stavi na socijalne i ekonomske teme, jer Srbija, kako je upozorio Dačić, u suprotnom neće postojati.

Dačić je, na svečanoj akademiji povodom 110 godina sindikalnog partnerstva i postojanja jedinstvene sindikalne organizacije iz koje je proistekao Savez samostalnih sindikata Srbije, rekao da će dinamika rasta zarada zavisiti od stepena razvoja društva.

"Citiraću Sartra: politika je veština kako od siromašnih uzeti glasove a od bogatih pare. Mi ne smemo da se tako ponašamo. Bez obzira na partijsku pripadnost naša je obaveza da ne budemo samo na strani kapitala", rekao je Dačić, poručivši da Srbija želi da uđe u Evropu i prigrli njene savremene vrednosti, a ne ekonomske i socijalne modele iz 19. veka.

Prema njegovim rečima, Srbija nije zemlja u kojoj je sve dozvoljeno, postoje zakoni i oni se moraju poštovati, tako da niko, pa ni strani investitori, nemaju pravo da onemogućavaju sindikalno organizovanje.

Dačić je istakao da se ekonomska politika mora zasnivati na reindustrijalizaciji, poštovanju zakona, snažnijem socijalnom dijalogu, čemu će on, kao predsedavajući Socijalno-ekonomskog saveta, doprinositi.

"Siguran sam da nema Srbije bez osnovnih principa socijalne pravde. To je ukorenjeno u dušu našeg naroda. Duša srpskog naroda jeste pravda, ako ne možemo da budemo bogatiji i ekonomski razvijeniji, možemo da budemo prvedniji i zato je uloga vlasti da obezbedi pravdu a samim tim i socijalnu pravdu u meri u kojoj je to mogće", poručio je Dačić.

Partije levice bi, kako je istakao, trebalo da budu prirodni saveznik sindikata u borbi za socijalna prava i pravdu, a vlada ne može da vodi drugačiju politiku od one koja je u intresu članova sindikata i radnika.

"Slažem se da je štednja samo alibi za one koji bi da rade samo u interesu kapitali ili nemaju nijednu novu ideju u oblasti ekonomije, jer svako zna da skreše javnu potrošnju. Nama nije interes da štede oni koji nemaju već da razvijemo ovo društvo", objasnio je Dačić.

"Nama je interes da naša mala zemlja gradi moderno društvo, a danas moderno društvo podrazumeva da u njemu prava radnika i sistem socijalne pravde bude osnova društva", kazao je Dačić.

Ljubisav Orbović: Nije nam kriva kriza već loša ekonomska politika

Za stanje u srpskoj privredi kriva je loša ekonomska politika, a ne svetska kriza, koja je u Srbiji korišćena kao alibi za dalje umanjenje prava radnika i otpuštanja, poručio je danas predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Ljubisav Orbović.

Na svečanoj akademiji povodom 110 godina sindikalnog partnerstva i postojanja jedinstvene sindikalne organizacije iz koje je proistekao SSSS, Orbović je upozorio da je postojeća situacija neodrživa i da Srbiju vodi u dalju nestabilnost i udaljava je od socijalnog progresa i ekonomskog napretka.

"Istina je da je stanje u privredi Srbije rezultat tranzicije koja beskonačno traje, loših privatizacija, manjkavih zakona, tolerisanja i činjenja zloupotreba, nepotrebnih rizika, jednom rečju potpuno pogrešne ekonomske politike", rekao je Orbović.

Srbiji je, kako je objasnio, potreban ekonomski i društveni model koji podržava privredni rast, zapošljavanje i socijalnu pravdu, a za to su neophodni širi politički i socijalni dijalog, kolektivni ugovori, kao i društveni dogovor o strategiji razvoja Srbije.

"Nije dovoljno da bolju budućnost samo želimo ili sanjamo, već je moramo sami graditi i boriti se za nju. Graditi je dostojanstvenim radom i boriti se, ako je potrebno, svim sredstvima sindikalne borbe", rekao je Orbović.

Poredeći sadašnju situaciju sa onom od pre 110 godina, Orbović je kazao da je pre više od jednog veka za radničku nadnicu moglo da se kupi 9,6 vekni hleba, 3,5 kilograma govedine ili četiri kilograma svinjetine, a da danas za minimalnu nadnicu od 920 dinara može da se kupi 9,5 vekni hleba, 1,5 kilogram govedine ili 2,5 kilograma svinjetine.

Orbović je upozorio da se, pored toga što je kupovna moć socijlno najugroženijih manja nego pre jednog veka, radnici suočavaju sa nepoštovanjem zakona koji garantuju njihova prava, ali i stalnim pritiscima stranih investitora, Američke privredne komore i još nekih organizacija poslodavaca da se ta prava dodatno umanje.

Svečanoj akademiji SSSS prisustvuju premijer Ivica Dačić, potpredsednik vlade Jovan Krkobabić i predsednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović. Akademija je organizovana u znak sećanja na 27. april 1903. godine, kada su se svi strukovni sindikati udružili u Radnički savez Srbije, iz kojeg je docnije proistekao Savez sindikata Srbije.

(Tanjug)