понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Неће бити смањивања или замрзавања плата и пензија
Хроника

Ивица Дачић: Неће бити смањивања или замрзавања плата и пензија

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. мај 2013.

Ивица Дачић поручио је данас радницима да неће бити смањивања или замрзавања плата и пензија, и да ће циљ владине економске политике бити повећање стандарда, броја запослених и отварање радних места.

Време је да се, након деценија бављења политичким питањима, тежиште стави на социјалне и економске теме, јер Србија, како је упозорио Дачић, у супротном неће постојати.

Дачић је, на свечаној академији поводом 110 година синдикалног партнерства и постојања јединствене синдикалне организације из које је проистекао Савез самосталних синдиката Србије, рекао да ће динамика раста зарада зависити од степена развоја друштва.

"Цитираћу Сартра: политика је вештина како од сиромашних узети гласове а од богатих паре. Ми не смемо да се тако понашамо. Без обзира на партијску припадност наша је обавеза да не будемо само на страни капитала", рекао је Дачић, поручивши да Србија жели да уђе у Европу и пригрли њене савремене вредности, а не економске и социјалне моделе из 19. века.

Према његовим речима, Србија није земља у којој је све дозвољено, постоје закони и они се морају поштовати, тако да нико, па ни страни инвеститори, немају право да онемогућавају синдикално организовање.

Дачић је истакао да се економска политика мора заснивати на реиндустријализацији, поштовању закона, снажнијем социјалном дијалогу, чему ће он, као председавајући Социјално-економског савета, доприносити.

"Сигуран сам да нема Србије без основних принципа социјалне правде. То је укорењено у душу нашег народа. Душа српског народа јесте правда, ако не можемо да будемо богатији и економски развијенији, можемо да будемо прведнији и зато је улога власти да обезбеди правду а самим тим и социјалну правду у мери у којој је то могће", поручио је Дачић.

Партије левице би, како је истакао, требало да буду природни савезник синдиката у борби за социјална права и правду, а влада не може да води другачију политику од оне која је у интресу чланова синдиката и радника.

"Слажем се да је штедња само алиби за оне који би да раде само у интересу капитали или немају ниједну нову идеју у области економије, јер свако зна да скреше јавну потрошњу. Нама није интерес да штеде они који немају већ да развијемо ово друштво", објаснио је Дачић.

"Нама је интерес да наша мала земља гради модерно друштво, а данас модерно друштво подразумева да у њему права радника и систем социјалне правде буде основа друштва", казао је Дачић.

Љубисав Орбовић: Није нам крива криза већ лоша економска политика

За стање у српској привреди крива је лоша економска политика, а не светска криза, која је у Србији коришћена као алиби за даље умањење права радника и отпуштања, поручио је данас председник Савеза самосталних синдиката Србије (СССС) Љубисав Орбовић.

На свечаној академији поводом 110 година синдикалног партнерства и постојања јединствене синдикалне организације из које је проистекао СССС, Орбовић је упозорио да је постојећа ситуација неодржива и да Србију води у даљу нестабилност и удаљава је од социјалног прогреса и економског напретка.

"Истина је да је стање у привреди Србије резултат транзиције која бесконачно траје, лоших приватизација, мањкавих закона, толерисања и чињења злоупотреба, непотребних ризика, једном речју потпуно погрешне економске политике", рекао је Орбовић.

Србији је, како је објаснио, потребан економски и друштвени модел који подржава привредни раст, запошљавање и социјалну правду, а за то су неопходни шири политички и социјални дијалог, колективни уговори, као и друштвени договор о стратегији развоја Србије.

"Није довољно да бољу будућност само желимо или сањамо, већ је морамо сами градити и борити се за њу. Градити је достојанственим радом и борити се, ако је потребно, свим средствима синдикалне борбе", рекао је Орбовић.

Поредећи садашњу ситуацију са оном од пре 110 година, Орбовић је казао да је пре више од једног века за радничку надницу могло да се купи 9,6 векни хлеба, 3,5 килограма говедине или четири килограма свињетине, а да данас за минималну надницу од 920 динара може да се купи 9,5 векни хлеба, 1,5 килограм говедине или 2,5 килограма свињетине.

Орбовић је упозорио да се, поред тога што је куповна моћ социјлно најугроженијих мања него пре једног века, радници суочавају са непоштовањем закона који гарантују њихова права, али и сталним притисцима страних инвеститора, Америчке привредне коморе и још неких организација послодаваца да се та права додатно умање.

Свечаној академији СССС присуствују премијер Ивица Дачић, потпредседник владе Јован Кркобабић и председник Скупштине Србије Небојша Стефановић. Академија је организована у знак сећања на 27. април 1903. године, када су се сви струковни синдикати удружили у Раднички савез Србије, из којег је доцније проистекао Савез синдиката Србије.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер