четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Стабилност Балкана не може се градити “на сталном фрустрирању неких народа”
Хроника

Ивица Дачић: Стабилност Балкана не може се градити “на сталном фрустрирању неких народа”

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 01. август 2010.

Потпредседник Владе Србије Ивица Дачић изјавио је да на Балкану није решено ни српско ни албанско питање и да су зато потребни преговори ради постизања "историјских споразума".

Дачић је рекао да међународна заједница, међутим, није вољна да учествује у тим преговорима о "суштинским питањима". Он је упозорио и да се стабилност Балкана не може градити "на сталном фрустрирању неких народа на овим просторима".

"Албанци већ имају једну државу, сада на Косову стварају другу, а можда ће и трећу у Македонији", рекао је Дачић и додао да је потребно почети разговоре да би се јасно утврдило шта се очекује од Србије и да ли је то могуће, па онда склапати "одређене историјске споразуме".

Упитан о компромисном решењу проблема Косова, Дачић је одговорио да треба прво видети да ли ће бити преговора и да мисли да је за Албанце можда највећи компромис на који би пристали независно Косово са аутономијом за север, што је за Србију неприхватљиво.

"Зато мислим да компромисно решење више не подразумева питање државног модела, него можда нека територијална питања, али мислим заиста да у овом тренутку нико нема јасну идеју о томе", казао је он.

Он је рекао и да је идеја о подели Косова табу тема и да је никада није јавно изнео ниједан државни орган ни политичар.

"Најдаље компромисно решење до којег смо ми долазили свих претходних година јесте да Косово буде у неким специфичним односима са остатком Србије, па можда да има и неке столице у међународним телима", рекао је Дачић и додао да је најважније обезбедити опстанак Срба на Косову.

Подношење резолуције која би практично садржала легализацију става да је питање статуса Косова решено, Србија просто не може да прихвати ни у каквом договору ни са Европском унијом, ни са било ким другим, поручио је Дачић.

"Наша идеја је била да се о резолуцији коју смо поднели Генералној скупштини УН разговара са свима, пре свега, са сталним чланицама Савета безбедности. О тексту смо разговарали и с представницима ЕУ, али очигледно постоје значајне разлике у томе шта она треба да садржи", рекао је Дачић.

Он је додао да смо, како га је обавестио председник Борис Тадић, резолуцију морали да предамо пре албанске резолуције која је такође најављена у УН.

Дачић сматра да треба покушати да се дође до неког договора око резолуције, а такође је важно и да знамо какав је став Русије и Кине, као сталних чланица СБ, јер без обзира на резолуцију Генералне скупштине УН и на то колико ће држава признати Косово коначну одлуку о томе да ли ће Косово постати члан УН доноси Савет безбедности.

"Нису изгубљена сва политичка и правна средстава за нашу борбу", оценио је Дачић.

Дачић, који је председник Социјалистичке партије Србије, поновио је и да је договор да Влада Србије остане до краја мандата, то јест до 2012. године.

На питање о сарадњи са Демократском странком након наредних избора, Дачић је рекао да се постизборним коалицијама може разговарати тек када се буду знали резултати.

"Мислим да је за Србију сада важно да постоји низ странака које сада деле исте националне и државне вредности и зато уопште не искључујем могућност да се, због неког више интереса, направи коалиција две највеће странке, Демократске странке и Српске напредне странке", рекао је Дачић.

На питање да ли види своју странку у тој коалицији, Дачић је за "Политику" рекао да је СПС спреман да у учествује у тој коалицији ако о томе постигне договор.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер