субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Извештај „Фридом хауса“: Велики корак уназад за слободу у свету, Србија једна од земаља са највећим падом
Хроника

Извештај „Фридом хауса“: Велики корак уназад за слободу у свету, Србија једна од земаља са највећим падом

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. фебруар 2024.

Србија остаје делимично слободна земља, али је једна од 17 земаља које су забележиле највећи пад слобода прошле године и налази се на листи између Русије и Сијера Леонеа, показао је извештај непрофитне организације Фридом хаус "Слобода у свету 2024: Нарастајућа штета од проблематичних избора и оружаних конфликата". У 2023. години, 18. годину заредом, у свету је забележен пад слобода, са 52 земље у којима је забележен пад политичких права и грађанских слобода, док је у само 21 земљи примећено побољшање.

Што се тиче земаља које су забележиле највећи пад слобода у претходних 10 година, Србија је у односу на прошлу годину, када је била на 16. месту, назадовала, и сада је између Венецуеле и Авганистана.

У извештају се наводи да скоро 38 одсто људи у свету живи у земљама које су рангиране као неслободне, 42 одсто живи у делимично слободним, а само 20 одсто у слободним земљама.

Када се о Европи ради, чак 81 одсто њене популације живи у слободним земљама, 17 одсто у делимично слободним, а два одсто у неслободним. Од бивших југословенских република, све су делимично слободне, осим Словеније и Хрватске које се убрајају у слободне земље.

Проблематични избори и оружани конфликти

Фридом хаус као оно што је највише утицало на пад слобода у свету наводи проблематичне изборе и оружане конфликте.

Широко распрострањени проблеми са изборима, укључујући насиље и манипулацију, довели су до нарушавања права и слобода, оцењује се у извештају.

„Слобода у свету је направила велики корак уназад у 2023. Свет се суочава са још једним кључним тестом у 2024, имајући у виду да ће милијарде људи изаћи на биралишта и вишеструке оружане сукобе, укључујући Сахел, источну Европу, јужни Кавказ и Блиски исток, што све наставља да угрожава основна људска права. Ако демократије не буду реаговале на те изазове, још већем броју светске популације биће ускраћене фундаменталне слободе, људи у свакој врсти политичког окружења настављају борбу за очување својих права и достојанства, нудећи наду чак и у обесхрабрујућим временима“, поручио је председник Фридом хауса Мајкл Абрамовиц.

Еквадор је, додаје се, из групе слободних пао у групу делимично слободних земаља, због тога што су изборе у тој земљи омеле насилне криминалне организације, у којима је убијено неколико државних званичника и политичких кандидата.

Такође, у Камбоџи, Гватемали, Пољској, Турској и Зимбабвеу, носиоци власти су покушали да контролишу изборну утакмицу, ометајући политичке противнике или их спречавајући да преузму власт након изборног дана, указује Фридом хаус. Додаје се да, међутим, такви акти нису успели да блокирају промену власти у Гватемали и Пољској.

Док је Тајланд напредовао из групе неслободних у делимично слободне земље, захваљујући компетитивнијим изборима, Устав, чији је нацрт радила војска, дозволио је неизабраним ентитетима „да извитопере каснији процес формирања владе“.

Војне снаге су такође свргле изабрану владу у Нигеру, што је ову земљу учинило оном која је забележила други најгори резултат претходне године, одмах после Нагорно-Карабаха, и прикључила се таласу државних удара у афричком региону Сахел, који је почео 2020. године.

Оружани конфликти и претње ауторитарном агресијом учиниле су свет мање безбедним и мање демократским, оцењује Фридом хаус.

Нагорно Карабах, територија, за коју Фридом хаус каже да је дуги низ година имала сопствено поглавље у извештају, забележио је највећи пад слобода, и из делимично слободних прешао у групу неслободних земаља, након војне офанзиве и блокаде азербејџанског режима, што је довело до капитулације његове сепаратистичке владе и до де факто протериивања његове јерменске популације.

Такође, та организација подсећа да је прошле године инвазија Русије на Украјину ушла у другу годину, додатно урушавајући основна права у окупираним областима и изазивајући још интензивнију репресију у самој Русији.

Цивили су поднели и највећи терет сукоба између Израела и палестинске екстремистичке групе Хамас, указује Фридом хаус и помиње и случај грађанског рата који је проистекао из војног удара 2021. у Мјанмару, као и бруталне борбе између ривалских фракција војске и паравојске у Судану.

Ускраћивање политичких права и грађанских слобода у спорним територијама умањиле су слободу у повезаним земљама, укључујући и неке демократије, наводи Фридом хаус.

Људи који живе у спорним територијама, без могућности самоопредељења посебно су били на мети злостављања власти, указује Фридом хаус, наводећи као пример Пекинг, који је наставио да гуши и оно мало слобода које имају становници Хонгконга и Тибета, док је руски режим ојачао своје напоре да гуши угрожено становништво на Криму и укључи локално становништво у свој рат.

Иза репресије у спорним територијама у великој мери су стајали аутократски режими, међутим, демократски изабране владе Израела и Индије биле су саучесници у кршењу основих права на Западној обали и појасу Газе, односно у Кашмиру под индијском управом. Ове штетне политике биле су испреплетане са претњама демократским принципима и институцијама унутар већих земаља, наводи Фридом хаус.

Угрожен и плурализам

Фридом хаус истиче да је на мети напада и плурализам, али остаје извор снаге за сва друштва. Одбацивање плурализма – мирне коегзистенције људи различитиј политичких идеја, вера или етничких идентитета од стране ауторитарних лидера и оружаних група производе репресију, насиље и оштар пад свеукупних слобода у 2023. години.

Ови трендови стварају окружење које није повољно за демократију, а и свет улази у још једну годину избора.

Да није све тако црно, показују и случајеви земаља које су забележиле највећи напредак прошле године, попут Фиџија, који је на првом месту, а следе Тајланд, који је из групе неслободних прешао у групу делимично слободних, затим Непал, Либерија, Мауританија и Малдиви.

„Али црпећи снагу из диверзитета, заштитом различитости и стварањем међународних коалиција за подршку сопствених начела и вредности, демократске снаге могу и даље да преокрену дуготрајни пад глобалних слобода“, закључује се у извештају.

Јана Гороховскаја, коауторка извештаја и истраживачка директорка Фридом хауса за стратегију и дизајн, оценила је да ће ова година бити „кључна за демократска друштва и њихове напоре да унапреде слободу широм света“.

„Одржавање права оних који живе у спорним територијама, јачање заштитих мера за слободне и фер изборе, и реаговати брзо када антидемократски лидери настоје да збаце изабране владе само су неке од акција које морају доследно да се предузму како би се зауставио глобални пад“, указала је она.

Препоруке

У својим препорукама – шта све могу да учине демократске владе и донатори, Фридом хаус истиче да је неопходно обезбедити континуирану подршку и флескибилно финансирање за све оне на првим линијама борбе против тираније. Такође, потребно је да подрже и одрже права људи који живе на спорним територијама.

Потребно је и заштитити слободне и фер изборе у 2024, поготову у светлу чињенице да ће најмање 40 земаља, што је више од две петине светске популације, имати националне изборе у 2024, са много већим бројем који ће имати и друге изборе.

„Слободни и фер избори су камен темељац сваке демократије, а независан и транспарентан изборни процес је неопходан за подстицање истинске конкуренције и поверења јавности“, истиче Фридом хаус.

Такође, треба доследно одговарати на покушаје свргавања прописно изабраних влада, као и заштитити борце за људска права у егзилу и помоћи њихов рад, наводи Фридом хаус.

Слобода у свету укључује рангирање и детаљне извештаје о политичким правима и грађанским слободама у 195 земаља и 15 територија широм света. Овогодишњи извештај је 51. годишњи извештај и бави се развојем у 2023. години и анализом дугорочних трендова.

 

Фридом хаус: СНС нарушава политичка права и грађанске слободе, врши притисак на независне медије

Србија је парламентарна демократија са конкурентним вишепартијским изборима, али последњих година владајуц́а Српска напредна странка (СНС) стално нарушава политичка права и грађанске слободе, вршец́и притисак на независне медије, политичку опозицију и организације цивилног друштва, наводи се у данас објављеном извештају организације Фридом хаус.

„У децембру је коалиција предвођена СНС-ом освојила апсолутну вец́ину места у парламенту после ванредних парламентарних и локалних избора које су обележили веродостојни извештаји о неправилностима. После избора поново су се појавили масовни протести у Београду, где су демонстранти осудили наводне преваре и манипулације и довели у питање коначне резултате трке“, наводи се у уводном делу извештаја који се односи на Србију и додаје да Србија спада у групу земаља „делимично слободних“ земаља и да је пала за три поена.

Фридом хаус је навео да су локални и међународни посматрачи пријавили бројне неправилности током кампање и на дан избора.

„Током кампање, неколико фактора је довело до неравноправног изборног окружења за кандидате и обезбедило неприкладне предности СНС-у. То укључује несразмерно висок приступ медијима који је омогуц́ен партијама власти, притисак на запослене у јавном сектору и социо-економски угрожене становнике да подрже носиоце функције, злоупотребу административних ресурса и централну улогу председника Вучиц́а на изборима, што је допринело брисање граница између државе и странке СНС“, наводи се у извештају.

На дан избора, Канцеларија за демократске институције и људска права Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) (ОДИХР) приметила је низ питања, укључујуц́и процедуралне недостатке у 39 одсто посматрања, куповину гласова, кршење тајности гласање и случајеви групног гласања.

Изборни закони у великој мери одговарају међународним стандардима, али аспекти изборног процеса су лоше регулисани, а примена постојец́их правила је мањкава.

Додаје се да се прописи о финансирању кампање се слабо спроводе и не постављају свеукупно ограничење на приватна средства која прикупљају и троше странке и кандидати.

„СНС је користила различите тактике да неправедно умањи изборне изгледе опозиције. То укључује манипулисање временом ванредних избора, вршење притиска на независне државне институције, прикупљање бирача из суседних земаља и мобилисање јавних ресурса за подршку кампањама“, наводи се у извештају.

Опозиционе личности су се такође суочавале са све већим узнемиравање, застрашивањем, манипулацијом и насиљем последњих година, што је резултирало потискивањем политичког представљања опозиционих партија на свим нивоима.

У одељку о слободи медија, наводи се да упркос законском оквиру који гарантује слободу штампе, слобода медија је нарушена претњом тужбама или кривичним пријавама против новинара за друга кривична дела, недостатком транспарентности власништва над медијима, уређивачким притиском политичара и политички повезаних власника медија.

Додаје се да постоје директни притисци и претње против новинара као и висока стопа аутоцензуре.

Медијско окружење карактерише екстремна пропаганда и манипулација чињеницама око одређених тема, укључујуц́и однос владајуц́их партија и опозиције и односе Косова и Србије.

Дебата је генерално слободна и живахна, али образац одмазде против високих критичара владе допринео је све непријатељскијем окружењу за слободно изражавање и отворену дебату.

Претпостављени противници власти, укључујуц́и новинаре, универзитетске професоре, лидере цивилног друштва, познате личности и обичне грађане, суочени су са кампањама клеветања у провладиним медијима, кривичним истрагама и другим мерама одмазде последњих година, наводи се у извештају и додаје највиши владини званичници редовно учествују у дискредитовању неполитичких личности на основу њихове јавне критике владине политике.

Фридом хаус је у делу о правосуђу навео да је независност правосуђа угрожена политичким утицајем на именовања судија, а многе судије су пријавиле да се суочавају са спољним притиском у вези са својим одлукама.

(Н1-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер