субота, 02. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јелена Јоргачевић: Састанак Срба са Косова и опозиције у изврнутом огледалу режимских таблоида
Хроника

Јелена Јоргачевић: Састанак Срба са Косова и опозиције у изврнутом огледалу режимских таблоида

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 04. октобар 2024.

Скуп Срба са Косова, углавном опозиционих политичара и активиста, са челницима опозиције у Београду за таблоид “Информер”, као и друге прорежимске портале у Београду, био је добар повод за ширење дезинформација. Уместо новинарског извештаја о томе шта је на догађају речено, овај портал је пренео оно што се није десило – да је опозиција ушла у коалицију са косовским премијером Аљбином Куртијем.

“Тотални скандал! Комплетна опозиција у Србији ушла у коалицију са Аљбином Куртијем! (ВИДЕО)”, пише таблоид “Информер”; идентично срочену вест преносе таблоид “Ало”, “Вечерње новости” и још неколико портала. Једина варијација је што је синтагма “тотални скандал” замењена речју “срамно”. Аутор текста није наведен.

Вест је објављена дан након састанка представника опозиционих парламентарних странака и дела представника Срба са Косова и Метохије. Другим речима: медији под контролом власти су реаговали најпре крајњим игнорисањем, а скоро 24 сата касније,  вешћу од неколико реченица.

Шта говори та реакција? Шта се нашло у вести? Колико је ту (дез)информација? Шта кажу актери догађаја?

У тексту се наводи да су се лидери свих опозиционих странака – сви на страни Куртија, истиче се  – састали са „неколицином антивучићевских Срба са Косова и Метохије“.  У таблоиду “Информер” има и додатак – да је Покрет слободних грађана (ПСГ) формирао заједнички посланички клуб у Скупштини Србије са Странком демократске акције Санџака (СДА) Сулејмана Угљанина и Партијом за демократско деловање (ПДД) на чијем челу је Шаип Камбери, што је представљено као кључни доказ сарадње Аљбина Куртија са овдашњом опозицијом. Узгред, два догађаја – поменути састанак и оснивање посланичке групе – нису ни у каквој вези један са другим.

Коначно, на снимку – описаном као доказ да је целокупна опозиција у коалицији са Куртијем, нема гласа, већ у позадини иде музика за плес шоту, и само се смењују фотографије опозиционих представника; у другом делу, приказује се документ оснивања поменутог посланичког клуба, а онда чланци који повезују Камберија и Куртија.

О чему се ради?

Српско национално веће (СНВ) Косова и Метохије, заједно са Српским националним форумом из Грачанице и Народним покретом Срба са Косова и Метохије „Отаџбина“ из Косовске Митровице организовали су, 28. септембра, округли сто на тему “Оквири стратегије деловања у борби за опстанак српског народа на Косову и Метохији”, на којем су присуствовали представници парламентарних опозиционих странака, као и професори Београдског универзитета, појединци из цивилног сектора…  

Округлом столу су, поред представника које је окупило Српско национално веће, са Косова присуствовали још представници “Српског народног покрета”, “Народног покрета Срба са КиМ”, као и појединци који су углавном критични према власти у Београду али и према косовском премијеру Аљбину Куртију. 

Од опозиционих политичара из Београда, били су ту, између осталог, лидер ССП Драган Ђилас, лидер странке СРЦЕ Здравко Понош, Мирослав Алексић из Народног покрета Србије, Александар Јовановић Ћута из Еколошког устанка, Борко Стефановић из ССП, Милош Парандиловић из Новог лица Србије, Милош Јовановић из Новог ДС , Александар Ивановић из НПС-а, Павле Грбовић из ПСГ-а, Слободан Самарџић, Ђорђе Вукадиновић…

Момчило Трајковић, који је овај скуп иницирао, је већ на почетку казао да Срби на Косову не желе да буду посматрачи већ активни учесници процеса који се тичу њиховог живота и уопште опстанка, те да је циљ округлог стола промовисање нове стратегије и политичких фактора који имају снагу и моћ да мењају тренутно стање.

“Задатак Куртијев је да српски народ нестане са ових простора”, казао је назвавши Куртијев режим – неразумним. Такође је истакао да не постоји решење Косова, веш решавање, али да за то морају да се зауставе негативни процеси који су у току. Скуп, како је истакао, треба да пружи наду, те је од присутних затражио подршку у стварању стратегије која ће учинити да Срби постану равноправан партнер око тражења решења, а не обезглављени у политичкој и егзистенцијалној борби.

“Први пут од када памтим, а свакако од када је СНС на власти, целокупна опозиција – и лева и десна и национална и грађанска – се срела са озбиљним представницима Срба са КиМ, који нису ничији, ни Вучићеви ни Куртијеви ни нечији трећи”, каже за портал Алтернативна Ђорђе Вукадиновић.

Он сматра да је тај догађај био нека врста шока за режим у Београду, и да им је отуд требало нешто дуже времена да осмисле реакцију.

“Успели су једино да на скуп да пошаљу Симу Спасића, али без мегафона, па није оставио неки утисак. Режим је био затечен и самом идејом и толиким одзивом”, сматра Вукадиновић.

Као главну тачку истиче да је скуп – како садржајем, али и самим саставом присутних – обесмислио основну деценијску тезу режима Александра Вучића да је опозиција издајничка и да хоће што пре да се ратосиља Косова.

Отуд је после тишине, дошао, као по команди, текст, где је потпуно изокренут догађај, наглашава Вукадиновић, истичући да су се, иако округли сто није био скуп истомишљеника, у излагањима присутни позивали на Устав РС, те одбацивали независност Косова.

Иначе, припремљена су била два документа “Оквири стратегије деловања за опстанак српског народа на Косову и Метохији: економско-социјални аспект”, као и интерне тезе за разговор које се тичу оквира стратегије опстанка Срба и другог неалбанског становништва на КиМ.

Како сазнајемо, на основу тога, комисија састављена од чланова Срба са КиМ, представника парламентарне опозиције и независних интелектуалаца ће редиговати радни папир и изаћи у јавност са конкретним мерама.

“Догађај носи озбиљну политичку тежину јер се међу српском заједницом на Косову поново успоставља плурализам, а наша ја обавеза да тај процес подстакнемо и охрабримо све који желе да у њему учествују, да се супротставе државном монополу над политичким животом Срба на Косову”, каже за портал Алтернативна Павле Грбовић, председник ПСГ-а.

Додаје да га не чуди што су медији у Србији, првенствено они са националним фреквенцијом, реаговали на тај начин – игнорисањем и дезинформацијом. С обзиром да их власт контролише, а тој власти „не иде у прилог да се на Косову стварају опције које нису под њеном директном контролом.”

Наводи да је на округлом столу било више од 50 учесника, да су се чуле поруке различитих садржаја, али и најважније – порука аутентичних представника Срба који траже најбоље решење, узимајући у обзир стање на терену.

“Постављен је оквир који подразумева активно учешће Србе на Косову у политичком животу, да се убудуће избори не бојкотују, да Срби морају да учествују у институцијама, и да је једино решење оно које се заснива на миру”, каже Грбовић.

Упитан о реакцијама које је у поменутим медијима изазвало оснивање посланичког клуба ПСГ-а са СДД и ПДД, Грбовић каже: “Пропаганда режима неће утицати на наше поимање потреба овог друштва. Прављење посланичког клуба са представницима мањина у Србији не би смело да буде питање за једну грађанску опцију.”

Додаје да иако понекад наступи представника власти и прорежимских медија звуче шовинистички, не ради се о томе.

“Они немају проблема са нечијом нацијом, већ да ли се неко уклапа у њихов бизнис модел. Немају проблем да са албанском листом држе већину у Бујановцу, да имају добре односе са Едијем Рамом, иако је познат његов став о Косову, или одржавају добре пословне и политичке везе са представницима Бошњака, уколико се уклапају у тај бизнис модел. Ако не, постају непријатељи, независно од тога да ли се ради о Србима, Албанцима, Бошњацима…”, закључује Грбовић.

(alternativna.com)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер