среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јуре Радић: Не бојим се истраге због Олује
Хроника

Јуре Радић: Не бојим се истраге због Олује

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. април 2011.

ЗАГРЕБ – Бивши министар обнове и развоја Хрватске Јуре Радић изјавио је да се не боји истраге националних судова након што га је Хашки трибунал у пресуди тројици хрватских генерала именовао чланом удруженог злочиначког подухвата.

„Можда би неко могао да покрене истрагу, али не бојим се истраге, јер она ће сигурно завршити чињеницом да нисам крив и да у Хрватској није било злочиначког подухвата”, рекао је Радић синоћ за Хрватску радиотелевизију (ХРТ).

Та телевизија подсећа да је он једини живи, непроцесуирани хрватски функционер из раздобља „Олује” у лето 1995. године који је неправоснажном пресудом Хага проглашен суодговорним за етничко чишћење крајинских Срба.

Хаг сматра да је његова улога након Олује у насељавању напуштених српских кућа била велика и важна, али да докази не показују да је био укључен у саму акцију или војна питања.

„Ако је (Фрањо) Туђман, који је увек тражио да се сачува сваки живот, свака кућа, оптужен, онда прихватам да сам и ја оптужен”, казао је Радић, додавши да је тадашњи председник Хрватске тражио после „Олује” да се злочини процесуирају.

Он је оценио да би подизање оптужнице за удружени злочиначки подухват значило да се у Хрватској подиже оптужница против Хрватске.

Радић је објаснио да је током рата био задужен за повратак људи у хрватска подручја и за обнову, а тада је у Хрватској, како је рекао, било 1,5 милион људи ван својих домова и 250.000 срушених кућа.

Он је додао да се у транскрипту који се често помиње од 22. августа 1995. године наводе његове речи да је пре пар дана прошао путем од Сиња до Книна и видео да неке куће горе на шта му је, како је рекао, Туђман одговорио да се то мора спречити.

„Лопови, разбојници, а не часна Хрватска војска под заповедништвом (Анте) Готовине, који нажалост испашта сад у Хагу, није она то радила, већ пси рата”, оценио је Радић.

Он је навео и да је после одласка Срба из Книна било јасно да их се пола неће вратити, јер многи, како је рекао, нису били становници Книна већ је тамо дошло неколико хиљада официра ЈНА с породицама који би и у случају мира прекомандом отишли.

Радић је такође рекао да Хрватска не би требало да прихвати пресуду Хашког трибунала ни по цену прикључења Европској унији.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер