петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јуроњуз: САД траже да се чланство Косова у Савету Европе не разматра док Приштина не усвоји конструктивнији став о ЗСО
Хроника

Јуроњуз: САД траже да се чланство Косова у Савету Европе не разматра док Приштина не усвоји конструктивнији став о ЗСО

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. јануар 2023.

 Министарства спољних послова појединих земаља Европе, које су чланице Савета Европе, добила су ноту од амбасада Сједињених Америчких Држава у којој се каже да Вашингтон сматра да питање уласка Косова у чланство Савета Европе не треба стављати на дневни ред Комитета министара Савета Европе, сазнаје Јуроњуз Србија (Euronews Srbija) из дипломатских извора у Европи.

Према нашим сазнањима, САД траже да се питање уласка Косова у чланство Савета Европе не ставља на дневни ред све док "Косово не усвоји конструктивнији став о Заједници српских општина (ЗСО), чиме би се отворио пут за предлог основног споразума Београда и Приштине".

Према сазнањима Јуроњуз Србија, овај став Сједињених Држава је усаглашен са Италијом, Француском и Немачком.

Овим поводом, одговарајући на питање Еуронеwс Србија, портпарол америчке амбасаде наводи да је став САД добро познат и да је време за успостављање Заједнице српских општина - сада.

"Став САД је добро познат: као што су саветник у америчком Стејт департменту Дерек Шоле и заменик помоћника америчког државног секретара Габријел Ескобар приметили јуче у свом тексту, време за успостављање ЗСО је сада. Осим тога, не можемо коментарисати наводну дипломатску преписку", рекао је портпарол америчке амбасаде.

Чланство Косова у Савету Европе отворено је питање откако је Приштина у мају прошле године предала захтев за приступање тој институцији, међутим, неколико досадашњих покушаја да та тема буде "прогурана" на дневни ред није успело. У међувремену, поједине западне силе, радиле су интензивно на овом процесу, који је најновијим потезом Вашингтона, практично добио заокрет.

Да би притисци на Приштину и косовског премијера Аљбина Куртија могли расти у наредном периоду због става према ЗСО, као и да би један од путева условљавања могала бити и блокада у међународним инсититуцијама, на челу са Саветом Европе, западни званичници већ су сугерисали у претходном периоду.

Нова фаза односа

Недавно је слична порука стигла и од амбасаде Немачке у Приштини која је истакла да ће блокирање формирања ЗСО отежати обезбеђивање неопходне већине гласова за чланство Косова у Савету Европе. Како је пренела Коха, немачка амбасада навела је да неоснивање ЗСО неће постати препрека за Косово само у погледу чланства у СЕ и затражила да почну преговори о том питању. Према тим наводима, немачка амбасада у Приштини, сматра да би неоснивање ЗСО представљало и озбиљну препреку у даљем процесу придруживања Европској унији.

Истовремено, и специјални изасланик САД за Западни Балкан Габријел Ескобар наговестио је нову фазу односа западних земаља према Куртију и Приштини рекавши да међународна заједница захтева од косовског премијера да формира ЗСО. Како је додао, "Курти не мора да се сложи, Косово се већ сложило".

Габријел Ескобар: Није питање да ли се Курти слаже или не, већ како ће ЗСО бити спроведена у дело

"Један човек или једна странка не могу да одустану од постојећег обавезујућег споразума. Значи не морамо да убедимо Куртија да се сложи, Косово се већ сложило, као влада, као држава", рекао је Ескобар за Глас Америке, напомињући да "није питање да ли се Курти слаже или не, већ како ће ЗСО да буде имплементирана".

Уследио је и данашњи састанак посвећен ЗСО, који је одржан у америчкој амбасади у Приштини и на који Курти, према сопственим наводима, није позван, иако су састанку присуствовали представници његовог кабинета.

Ескобар и саветник у Стејт департменту Дерек Шоле у понедељак су, дан уочи овог састанка, још једном истакли да је ЗСО међународна обавеза и да је време за њено оснивање. У ауторском тексту за Коху, двојица америчких дипломата објаснили су како би та заједница изгледала, те да је време да се јасно каже шта она јесте, а шта није.

(Јуроњуз Србија)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер