Početna strana > Hronika > Kina: U Libiji glavnu ulogu treba da preuzmu Ujedinjene nacije
Hronika

Kina: U Libiji glavnu ulogu treba da preuzmu Ujedinjene nacije

PDF Štampa El. pošta
sreda, 24. avgust 2011.

PEKING – Sve strane u Libiji treba da rade na političkom pomirenju i dozvole Ujedinjenim nacijama da imaju glavnu ulogu u obnovi ratom pogođene zemlje, poručilo je danas ministarstvo inostranih poslova Kine.

Peking je pozvao na „stabilan prenos vlasti” u Libiji i saopštio da je u kontaktu sa Privremenim nacionalnim savetom, što je jasan znak da je Kina prenela priznaje na snage pobunjenika koje su pred pobedom nad režimom Moamera Gadafija, navodi Rojters.

Kina „poštuje izbor libijskog naroda i nada se stabilnom prenosu vlasti”, rekao je predstavnik ministarstva spoljnih poslova Ma DŽaosu u saopštenju objavljenom na sajtu ministarstva.

„Mi smo uvek pridavali značaj važnoj ulozi Privremenog nacionalnog saveta u rešavanju libijskih problema i održavali kontakte sa njim”, rekao je Ma.

On je izrazio nadu da će buduća nova vlada „usvojiti efikasne mere, koje će doneti zajedno sa snagama različitih frakcija i ponovo uspostaviti društveni poredak, što je pre moguće”.

I ministar inostranih poslova Jang Đieći je, u okolnostima neizbežnog odlaska režima Moamera Gadafija, rekao generalnom sekretaru UN Ban Ki-Munu da je uspostavljanje stabilnosti u Libiji trenutno najvažniji zadatak, saopštilo je ministarstvo a preneo AP.

Sve strane u Libiji treba da započnu tolerantni politički proces i pristupe dijalogu, pregovorima i drugim miroljubivim sredstvima kako bi promovisali pomirenje i obnovu”, citirane su reči ministra Janga u razgovoru s Ban Ki-Munom sinoć.

On je rekao da UN treba da preuzmu vođstvo u postizanju postkonfliktnih aranžmana, radeći zajedno sa arapskom ligom, Afričkom unijom i drugim regionalnim organizacijama.

Pad Gadafijevog režima ostavlja Kinu u slabijoj poziciji, jer je Peking bio uzdržan prilikom donošenja rezolucije kojom se dozvoljava upotreba sile i bio kritičan prema vazdušnoj kampanji NATO-a kojom su podržavani pobunjenici u Libiji.

Kina se uzdržala i od osuda Gadafija, rekavši da poštuje pravo libijskog naroda da izabere svoju budućnost, ali je postepeno uspostavljala diplomatske kontakte sa pobunjeničkim Prelaznim nacionalnim savetom.

Peking je bio jedan od većih libijskih ekonomskih partnera i evakuisao je oko 35.000 svojih radnika iz te zemlje početkom rata.

Ukupno 26 kineskih kompanija učestvovalo je u poslovima vrednim 20 milijardi dolara u Libiji, uglavnom u stambenoj i izgradnji železničkih pruga, naftovoda i telekomunikacijama. Mnogi od tih poslova su napola završeni i te firme su, kako se veruje, pretrpele velike gubitke u opremi i materijalima.

Početkom nedelje ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da Kina želi da radi sa UN na obnovi Libije, što je protumačeno kao znak vladine podrške kineskim kompanijama koje su radile u Libiji.

(Tanjug)