Početna strana > Hronika > Kopenhagen: Fudbaleri Srbije poraženi su od Danske rezultatom 2:0 u drugom kolu A divizije Lige nacija

nedelja, 08. septembar 2024.

Fudbaleri Srbije poraženi su od Danske rezultatom 2:0 u drugom kolu A divizije Lige nacija.

Bod protiv Španije u Beogradu napravio je dobru uvertiru pred susret sa Danskom na rasprodatom "Parkenu", ali je Srbija ponovo pokazala da joj nedostaje kreativnost i konkretnost u napadu.

Odbrana i zalaganje bili su na nivou iz susreta sa "crvenom furijom", ali je u Kopenhagenu odigrana potpuno drugačija utakmica u kojoj je Srbiji bio potreban bolji napadački plan.

Nisu Danci uspevali da svojim presingom dovedu do greške u poslednjoj liniji protivnika, ali su uspeli da "orlovima" u potpunosti oduzmu vezni red, zbog čega će Luka Jović utakmicu upamtiti kao nešto jači kardio trening.

U nedostatku boljih rešenja, Strahinja Pavlović se isticao svojim iznošenjem lopte na protivničku polovinu, što je zapravo predstavljalo i najveću pretnju po inače sjajno postavljenu dansku odbranu.

Stoga je Šmajhel samo jednom morao da interveniše u prvom delu, nakon udarca Samardžića izvan kaznenog prostora.

Nisu se međutim ni Danci naigrali fudbala u prvom delu. Uspela je Srbija da im onemogući protok lopte od veznih igrača ka Jusufu Poulsenu i na taj način spreči otvaranje prostora za ulazak bekova iz drugog plana.

Zalaganje, komunikacija i defanzivno kretanje bili su na visokom nivou, ali su Danci za razliku od Španaca iskoristili prilike koje su im se ukazale, iako ih je bilo manje.

Jedna izgubljena lopta blizu sopstvenog gola bila je dovoljna da Danci za samo nekoliko sekundi, posle izuzetnog duplog pasa Alberta Gronbeka i Poulsena i preciznog udarca napadača Rena dođu do prednosti u 36. minutu.

Do kraja prvog poluvremena nije bilo previše uzbuđenja, pa se očekivao odgovor Srbije u drugom delu. Međutim, malo toga se promenilo u nastavku. Danci su nastavili da pritiskaju, a spuštanje Ilića bliže odbrani nakon što je Živković zamenio Grujića nije donelo željeni rezultat.

Knudsenova ekipa je zatvorila sve prilaze svom golu, a Poulsen je posle asistencije petom, deo magije - i to onaj veći - sačuvao i za drugo poluvreme.

Nisu srpski igrači dobro raščistili situaciju ispred svog gola u 61. minutu, što je Viktor Kristijansen iskoristio da loptu vrati u kazneni prostor rivala. Tamo se na pravom mestu našao Poulsen i savršenim makazicama povisio vođstvo svog tima. Rajković je samo pogledom ispratio loptu u mrežu.

Da je Kris Kavano tada odsvirao kraj, niko mu ne bi zamerio, s obzirom na to da se u narednih pola sata nije desilo ništa vredno pomena. Danska je rutinski čuvala prednost, dok izmene Srbiji nisu donele nikakvu promenu.

Stoga će Danska nove mečeve u Ligi nacija dočekati na prvom mestu na tabeli, dok će Srbija protiv Švajcarske tražiti prvu pobedu.

Kraj meča - 2:0

Danska dolazi do nove pobede i prvog mesta na tabeli. Srbija ostaje na jednom osvojenom bodu.

90' Tri minuta nadoknade - 2:0

Srbija ima još malo vremena za makar počasni gol.

87' Prilika za Dorgua - 2:0

Kontra Danske koju je udarcem završio Dorgu, ali je lopta otišla preko gola.

Velika prilika za domaće da stave tačku na meč.

85' Danci privode posao kraju - 2:0

Ukoliko ne dođe do iznenađenja, Danska će doći do rutinske pobede i prvog mesta na tabeli.

81' Kristijansen napušta igru - 2:0

Frendrup je na terenu.

80' Srbija blizu poraza - 2:0

Živković je uneo određenu energiju u igru Srbije, ali je podrška izostala.

Danci žele treći gol i često se nalaze ispred kaznenog prostora rivala.

75' Srbija ne uspeva da pripreti - 2:0

Izmene nisu pomogle Srbiji da dođe do prilika.

Vezni red je u potpunosti zakazao na današnjem meču i jasno je da Srbiji nedostaje kreacije.

Luka Jović je i dalje neprimetan.

72' Belić na terenu - 2:0

Menja Lukića.

71' Mitrović dobija javnu opomenu - 2:0

Povukao je Baha i dobio žuti karton, a u sledećem napadu je "požuteo" i Pavlović.

Uvukla se nervoza u redove Srbije.

69' Karton i za Lukića

Zbog zakasnelog starta nad Kristensenom.

68' Dvostruka izmena Knudsena - 2:0

Eriksen i Poulsen napuštaju teren, a ulaze Dorgu i Vind.

64' Izmene u timu Srbije - 2:0

Mitrović i Ratkov menjaju Nedeljkovića i Samardžića.

61' GOOOL! Makazice Poulsena za 2:0

Kakva majstorija Poulsena!

Nisu igrači Srbije izbacili loptu koja je došla do Kristijansena. Usledio je centaršut i makazice Poulsena koje su bile neodbranjive.

Magija napadača Lajpciga.

59' Karton i za Kristijansena - 1:0

Zbog povlačenja nad Ilićem.

Danci su napravili dvostruku izmenu. Umesto Gronbeka i Norgarda na terenu su Isaksen i Julmand.

57' Srbija ima inicijativu - 1:0

Konačno su "orlovi" uspeli da se oslobode pritiska domaćih.

Razmenjuju dodavanja na sredini terena, ali još uvek izostaje lopta u dubinu ili dobar centaršut.

Danci se odlično kreću u odbrani.

54' Neprecizan udarac Živkovića - 1:0

Pokušao je Živković nakon centaršuta sa leve strane, ali je nakon njegovog voleja lopta otišla pored gola.

51' Prvi žuti karton - 1:0

Dobija ga Andersen zbog starta nad Živkovićem.

50' Danska nastavlja sa agresivnim pristupom - 1:0

Nema većih promena u igri Srbije koja se i dalje muči kada ima loptu.

Danci ne odustaju od presinga koji onemogućava "orlovima" da kreiraju iz poslednje linije.

Živković bi trebalo da donese više brzine srpskom napadu.

Počelo je drugo poluvreme - 1:0

Danci u napadu.

Živković je zamenio Grujića.

45+3' Kraj prvog poluvremena - 1:0

Srbija se dobro držala u prvih pola sata igre tokom kojih nije uspela da napravi veliki broj šansi, ali je sa uspehom držala Dansku podalje od svog gola.

Prvu grešku srpskih defanzivaca Danci su odmah kaznili pogotkom Gronbeka i zasluženo došli do prednosti nakon mnogo konkretnije igre u napadu.

Samardžić je imao jedinu priliku za Srbiju, ali je Šmajhel odbranio njegov udarac.

Moraće "orlovi" da budu mnogo agresivniji prilikom presinga i mnogo pokretljiviji tokom svojih napada ukoliko žele da ugroze ekipu koja tri godine nije primila više od jednog gola na meču.

45' Tri minuta nadoknade - 1:0

Još malo šanse za Srbiju da postigne pogodak u prvom delu.

41' Kreću Danci po drugi gol - 1:0

Popušta koncetracija igračima Srbije koje je primljen pogodak u potpunosti poremetio.

Danci sve lakše kombinuju i lakše dolaze do opasne zone.

Nastavljaju se napadačke muke Srbije sa Evra.

38' Pogodak je priznat

Danska vodi...

37' Gol se dugo proverava - 1:0

U pitanju je potencijalni ofsajd Poulsena.

36' GOOOL! Vodi Danska - 1:0

Popustila je prvi put odbrana Srbije.

Lopta je izgubljena na desnom boku, a Danci su munjevito razmenili nekoliko pasova i došli do pogotka.

Poulsen je petom maestralno proigrao Gronbeka, a ovaj izuzetno preciznim udarcem matirao Rajkovića.

34' Pavlović dominira na obe polovine - 0:0

Srbija napada isključivo preko levog boka, a Pavlović i dalje predstavlja jedinog igrača koji je konkretan na protivničkoj polovini.

Slabo se kreću srpski ofanzivci, bez ikakvih utrčavanja iz drugog plana i pokušaja da se kroz brzu razmenu pasova nadmudri protivnik.

30' Grujić omeo Eriksena - 0:0

Probao je Eriksen iz slobodnjaka sa dvadesetak metara, ali je dobro reagovao živi zid.

Danci nastavljaju sa pritiskom.

28' Danci sve bolje kombinuju - 0:0

Dobro kombinuju Danci po desnom boku, ali je malo njihovih igrača u kaznenom prostoru. Vidi se izostanak Hojlunda i Dolberga.

Srpski vezni red nastavlja da se muči, a Luka Jović i dalje ne uspeva da se izbori sa danskim štoperima.

24' Samardžić preti - 0:0

Dobar prodor i dodavanje Birmančevića, ali je udarac igrača Atalante lako odbranio Šmajhel.

23' Pokušaj Eriksena - 0:0

Prva dobra kontra Danaca koju je udarcem završio Eriksen, ali je izblokiran.

22' Odbrana Srbije na visokom nivou - 0:0

Birmančević motivisan kao i protiv Španije i ponovo poprilično revnosno odrađuje defanzivne zadatke.

Srbija defanzivno izuzetno dobro parira Danskoj, ali nedostaju bolja rešenja u napadu.

Danski pritisak odlično funkcioniše, što je ostavilo srpski vezni red nedorečenim.

19' Udarac Pavlovića - 0:0

Prvi pokušaj Srbije na meču. Pavlović je ponovo odlično povukao i došao ivice kaznenog prostora, ali je njegov udarac desnom nogom otišao daleko preko gola.

17' Danci u boljem ritmu - 0:0

Danska sada kontroliše posed, ali ne uspeva da napravi višak po boku.

Srbija se muči da napadne iz poslednje linije, ali se na tome i dalje insistira.

Luka Jović potpuno isključen iz utakmice za sada.

13' Prva prilika na meču - 0:0

Odličan centaršut Eriksena nakon kog je glavom pokušao Vestergard, ali je lopta otišla pored gola.

Moraće Srbija da obrati pažnju na slične situacije, s obzirom na to da je današnji protivnik mnogo opasniji posle prekida od Španije.

11' Pavlović kreira za Srbiju - 0:0

Pavlović u svom stilu izlazi prilično visoko sa loptom u nogama i pokušava da dodavanjima u prostor napravi šansu.

Kao i protiv Španije, Pavlović i Milenković za sada besprekorni u postavljanju i duel igri.

Danci su sada preuzeli kontrolu nad loptom.

8' Srbija traži pravo rešenje u napadu - 0:0

Očekivano, Srbija ima više prostora da napadne u odnosu na susret sa Španijom.

Međutim, kretanje srpskih napadača za sada nije na najvišem nivou, te vezni igrači nemaju previše rešenja.

5' Danci ne menjaju stil - 0:0

Uprkos promeni na mestu selektora, Danci su zadržali isti stil.

Pokušavaju loptama veznih igrača ka napadačima da dobiju dubinu i otvore prostor svojim krilima i bekovima, nakon čega uglavnom slede ubacivanja i povratne lopte.

3' Miran početak - 0:0

Srbija pokušava da kroz pas iznese loptu, dok su Danci izašli poprilično visoko.

"Orlovi" uglavnom opterećuju desni bok protivnika, a ističe se Birmančević.

Moraće Srbija da se pazi kontri jer su Danci već pokazali koliko brzo mogu da kombinuju.

Meč je počeo

Prvi napad ima Srbija.

Prva postava Danske

Piksijevih 11

Kavano deli pravdu

Engleski arbitar Kris Kavano biće glavni sudija na meču drugog kola grupe A4 Lige nacija između Danske i Srbije, saopštila je Uefa.

Uefa je za glavnog trenera odredila engleskog arbitra Krisa Kavana koji pravdu deli u Premijer ligi.

Njegovi pomoćnici biće Simon Benet i Danijel Robatan, a Uefa je za četvrtog sudiju odredila još jednog Engleza Entonija Tejlora.

Spisak Danske

Golmani: Kasper Šmajhel, Frederik Ronov, Mads Hermansen;

Odbrana: Viktor Nilson, Janik Vestergard, Joakim Andersen, Viktor Kristijansen, Patrik Dorgu. Aleksander Bah;

Vezni red: Razmus Nisen Kristensen, Morten Frendrup, Pjer-Emil Hojbjerg, Morten Hjulmund, Kristijan Norgards, Met O'Rajli, Kristijan Eirksen, Andreas Skov Olsen, Mikel Damsgard, Jesper Lindstrem;

Napad: Gustav Isaksen, Kasper Dolberg, Jonas Vind, Albert Gronbek, Jusuf Jurij Poulsen.

Igrači koji su otputovali u Dansku

Golmani: Predrag Rajković, Aleksandar Jovanović, Marko Ilić, Đorđe Petrović;

Odbrana: Kosta Nedeljković, Nikola Milenković, Strahinja Pavlović, Srđan Babić, Strahinja Eraković, Jan Karlo Simić, Aleksa Terzić;

Vezni red: Andrija Živković, Saša Lukić, Ivan Ilić, Marko Grujić, Kristijan Belić, Milan Aleksić, Stefan Mitrović, Lazar Samardžić, Veljko Birmančević;

Napad: Petar Ratkov, Luka Jović, Đorđe Jovanović.