четвртак, 18. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Косово“ припрема оптужницу против Милана Радоичића, Србија тражи документа од ЕУЛЕКС-а
Хроника

„Косово“ припрема оптужницу против Милана Радоичића, Србија тражи документа од ЕУЛЕКС-а

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. јул 2024.

Подизање оптужнице у случају напада у Бањској не очекује се пре јесени, кажу извори Радија Слободна Европа (РСЕ) из Специјалног тужилаштва Косова.

Тада ће се навршити годину дана од када је наоружана група Срба напала Полицију Косова у том месту на северу Косова, када је убијен и наредник Африм Буњаку.

У размени ватре су потом убијена и тројица српских нападача.

Одговорност за напад је преузео Милан Радоичић, бивши политичар и бизнисмен са севера Косова, за кога се верује да се налази у Србији.

Истрагу о овом нападу истовремено води и Више јавно тужилаштво у Београду.

Докле је стигла истрага на Косову?

Извори РСЕ у Специјалном тужилаштву Косова наводе да је припрема оптужнице у завршној фази, те да ће „истрага у случају Радоичића добити коначни епилог“.

„Након завршетка и прегледа неких извештаја, наставићемо са процедуром“, кажу ови извори.

Не желе да износе више детаља, осим да се подизање оптужнице не очекује пре јесени.

Верује се да је Милан Радоичић на слободи у Србији. С друге стране, на Косову су у вези са нападом у Бањској притворене три особе.

Из невладиног Косовског института за правду наводе да Специјално тужилаштво у законском року финализује процес око подизања оптужнице, јер се новим законским изменама рок за завршетак истраге и подизање оптужнице може продужити до три године. Раније је за ове радње био предвиђен рок од две и по године.

Према овом Институту, Тужилаштво има велики број материјалних доказа и осумњичених за напад.

„Чињеница да се (напад) догодио пре око девет месеци, не мора да значи да Тужилаштво треба убрзано да ради и подигне оптужницу слабијег квалитета. Рок од три године, који им је на располагању, требало би да се искористи за квалитетну оптужницу са доказима“, наводе за РСЕ.

Ипак, Косовски институт за правду сматра да би Тужилаштво требало да пружи више информација јавности о току истраге али да је не угрози.

РСЕ се око овог питања обратио министарки правде Косова Аљбуљени Хаџиу, али одговор до објављивања текста није стигао.

Децембра прошле године Међународна полицијска агенција (ИНТЕРПОЛ) је на захтев Косова издала и налог за хапшење Милана Радоичића.

Докле је стигла истрага у Србији?

Није јасно где се тачно налази Радоичић, али је председник Србије Александар Вучић након напада рекао да се налази на територији централне Србије.

Високи званичници Србије су одбацили оптужбе косовских лидера да званични Београд стоји иза „терористичког напада у Бањској 24. септембра“.

Радоичић је 29. септембра, преко свог адвоката, преузео одговорност за тај напад.

Више јавно тужилаштво у Београду Радоичићу на терет ставља три кривична дела: удруживање ради вршења кривичних дела, недозвољена производња, држање, ношење и промет ватреног оружја и експлозивних материја и тешка дела против опште сигурности.

Ипак, Виши суд у Београду је почетком октобра 2023. одбио захтев тужиоца за одређивање притвора и пустио га на слободу, али му је одузет пасош и забрањен одлазак на Косово.

Више јавно тужилаштво је15. јула у одговору за РСЕ навело је да је истрага у случају Бањска у току.

„Више јавно тужилаштво у Београду у овој истрази сарађује са Министарством унутрашњих послова, Управом царина и другим државним органима Републике Србије“, навели су за РСЕ.

Додаје се да су се преко Министарства правде Србије обратили мисији Европске уније за владавину права на Косову (ЕУЛЕКС) са захтевом да им се достави документација која се тиче „критичног догађаја од 24. септембра 2023. године у месту Бањска“.

„Документација до данас није достављена“, наведено је у одговору.

Шта кажу из ЕУ?

РСЕ се обратио ЕУЛЕКС-у са упитом око овог захтева Вишег јавног тужилаштва али су они затражили да се питања проследе Канцеларији Европске уније у Приштини.

Из ове Канцеларије су у писаном одговору за РСЕ потврдили да су примили захтев пре две недеље, те да је он прослеђен релевантним косовским властима.

„Још увек нисмо добили никакав одговор (од косовских власти)“, наводи се у одговору уз напомену да је октобра прошле године српским властима такође прослеђен захтев од стране Косова око узајамне правне сарадње у случају Бањска.

„Још увек нисмо добили никакав одговор (од стране српских власти)“, указују из Канцеларије ЕУ на Косову и додају да су косовске власти у међувремену затражиле узајамну правну сарадњу са властима у Босни и Херцеговини у случају Бањска, те да је такав захтев упућен званичном Сарајеву.

„Добили смо одговор (из Сарајева), благовремено прослеђен надлежним органима на Косову“, наводе даље из ЕУ у Приштини, не прецизирајући какав је одговор.

У опису мандата мисије ЕУЛЕКС-а је да подржава полицију Косова на пољу међународне полицијске сарадње, олакшава размену информација између Полиције Косова и Интерпола, Европола или Министарства унутрашњих послова Србије. ЕУ је, иначе, посредник у дијалогу Косова и Србије о нормализацији односа.

Више јавно тужилаштво у Београду је октобра 2023. саопштило и да се Милан Радоичић терети да је од јануара 2023. године до 24. септембра набављао оружје, муницију и експлозивна средства велике разорне моћи из Тузле, на североистоку БиХ.

Шта кажу САД?

Помоћник америчког државног секретара Џејмс О’Брајен је недавно изјавио како је Србија обећала да ће се Радоичић суочити са законом због догађаја у Бањској код Звечана.

Амерички Стејт департмент је Радоичића означио као злочинца који мора да се изведе пред лице правде.

Иначе, Радоичић је под санкцијама САД и Велике Британије због организованог криминала и корупције.

Условљавање дијалога

Премијер Косова Аљбин Курти (Албин) је наставак дијалога о нормализацији односа са Србијом условио изручењем Радоичића и његове „терористичке паравојне групе“ правосудним органима на Косову.

„Све док су Радоичић и његова група слободни и заштићени у Србији, нема поверења у дијалог о нормализацији“, рекао је Курти 28. јуна.

Председник Скупштине Косова Гљаук Коњуфца (Глаук) рекао да ће Србија поновити напад уколико не буде кажњена.

Министар унутрашњих послова Косова Џељаљ Свечља је у интервјуу за Јуроњуз Албанија 16. јула рекао да власти у Приштини имају доказе да је председник Србије Александар Вучић директно „умешан у обуку терористичке групе која је извршила напад у Бањској“.

Као неке од доказа је навео обавештајне податке и усмена сведочења.

На ове наводе је реаговао директор Канцеларије за Косово у Влади Србије Петар Петковић уз поруку да је „једини доказ који постоји је прогон Срба од стране Куртија и Свечље“.

Не износећи доказе за ову тврдњу, Петковић је на друштвеној мрежи X написао и да је о нападу у Бањској „изговорено много лажи, а највећа је лаж да је Вучић налогодавац“.

(КоССеВ)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер