Početna strana > Hronika > „Kosovska pošta“ pustila u promet izdanje poštanske marke „Bronzani jarac“, izrađene prema arheološkoj figuri iz 6. veka p.n.e. Ministarstvo kulture Srbije: Još jedan pokušaj zloupotrebe kulturnog nasleđa
Hronika

„Kosovska pošta“ pustila u promet izdanje poštanske marke „Bronzani jarac“, izrađene prema arheološkoj figuri iz 6. veka p.n.e. Ministarstvo kulture Srbije: Još jedan pokušaj zloupotrebe kulturnog nasleđa

PDF Štampa El. pošta
sreda, 28. avgust 2024.

Kosovska pošta pustila je u promet izdanje poštanske marke „Bronzani jarac“, izrađene prema arheološkoj figuri koja datira iz 6. veka pre nove ere. Poručili su da je ona izložena u muzeju u Vranju, te da je navodno reč o arheološkom nasleđu Kosova. Ministarstvo kulture Srbije saopštilo je da je to "još jednom pokušaj zloupotrebe kulturnog nasleđa i upućivanja lažnih tvrdnji i insinuacija".

Na novoj poštanskoj markici osim figure stoji i natpis „Kosova“. Iz Pošte Kosova navode da tema koja se obrađuje u novom broju markica obuhvata „naše arheološko nasleđe“, što, kako tvrde, „dokazuje nivo kulture i privrednog razvoja naših predaka“, piše KoSSev.

„Poštanska marka iz emisije ‘Bronzani jarac’ u svom motivu nosi lik jarca koji sedi i predstavlja retko i posebno arheološko otkriće“, poručuju.

Dodaju i da je ova figura iz VI veka pre nove ere, da je slučajno otkrivena 1939. godine, u Jaglenici, prizrenskom predgrađu kao i da je 6,5 cm dužine, oko 3 cm širine, te da je teška 380 grama.

Pošta Kosova ujedno tvrdi da je figura trenutno izložena u Muzeju Vranja.

Kreiranje nepostojećeg kulturnog identiteta“

Ove navode, međutim, demantovali su danas iz Ministarstva kulture Srbije, iako ne pominjući da su se oglasili konkretno u vezi sa ovom bronzanom figurom.

„Navod da se pomenuti artefakt nalazi u Muzeju u Vranju nije tačan“, poručili su.

Sa druge strane, ovo ministarstvo je optužilo Prištinu za pokušaje zloupotrebe kulturnog nasleđa i upućivanja lažnih tvrdnji i insinuacija, sa ciljem „promocije jednostrano proglašene nezavisnosti tzv. Kosova i kreiranja nepostojećeg kulturnog identiteta“.

Iz Ministarstva kulture preciziraju da je srpsko kulturno nasleđe na Kosovu decenijama izloženo „sistematskom skrnavljenju i uništavanju u cilju brisanja tragova svega što je srpsko“, te da je ovo pokušaj manipulacije od strane Prištine da stvori utisak o postojanju, kako su kazali „kosovskog nasleđa“.

„I umesto da stvori bar minimalne uslove da srpska kulturna i verska baština ne bude neprekidna meta ekstremizma na prostoru Kosova i Metohije, Priština radi isključivo na jednostranim projektima u cilju obmane međunarodne javnosti i pokušaju stvaranja utiska o tobožnjem postojanju nekog ‘kosovskog nasleđa'“, navode.

Poručili su da će nastaviti da štite kulturno nasleđe od svih nasrtaja i pokušaja zloupotrebe i neće dozvoliti da ovakvi pokušaji ostanu bez odgovora.

Ministarstvo kulture Srbije neretko je i u prošlosti optuživalo Prištinu za pokušaje uzurpacije kulturnog nasleđa, odnosno za „sistematsko skrnavljenje i uništavanje, sa ciljem brisanja tragova postojanja srpskog naroda na prostoru Kosova i Metohije“, navodi KoSSev.

(N1)

 
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner