среда, 28. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Косовска пошта“ пустила у промет издање поштанске марке „Бронзани јарац“, израђене према археолошкој фигури из 6. века п.н.е. Министарство културе Србије: Још један покушај злоупотребе културног наслеђа
Хроника

„Косовска пошта“ пустила у промет издање поштанске марке „Бронзани јарац“, израђене према археолошкој фигури из 6. века п.н.е. Министарство културе Србије: Још један покушај злоупотребе културног наслеђа

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. август 2024.

Косовска пошта пустила је у промет издање поштанске марке „Бронзани јарац“, израђене према археолошкој фигури која датира из 6. века пре нове ере. Поручили су да је она изложена у музеју у Врању, те да је наводно реч о археолошком наслеђу Косова. Министарство културе Србије саопштило је да је то "још једном покушај злоупотребе културног наслеђа и упућивања лажних тврдњи и инсинуација".

На новој поштанској маркици осим фигуре стоји и натпис „Косова“. Из Поште Косова наводе да тема која се обрађује у новом броју маркица обухвата „наше археолошко наслеђе“, што, како тврде, „доказује ниво културе и привредног развоја наших предака“, пише КоССев.

„Поштанска марка из емисије ‘Бронзани јарац’ у свом мотиву носи лик јарца који седи и представља ретко и посебно археолошко откриће“, поручују.

Додају и да је ова фигура из VI века пре нове ере, да је случајно откривена 1939. године, у Јагленици, призренском предграђу као и да је 6,5 цм дужине, око 3 цм ширине, те да је тешка 380 грама.

Пошта Косова уједно тврди да је фигура тренутно изложена у Музеју Врања.

Креирање непостојећег културног идентитета“

Ове наводе, међутим, демантовали су данас из Министарства културе Србије, иако не помињући да су се огласили конкретно у вези са овом бронзаном фигуром.

„Навод да се поменути артефакт налази у Музеју у Врању није тачан“, поручили су.

Са друге стране, ово министарство је оптужило Приштину за покушаје злоупотребе културног наслеђа и упућивања лажних тврдњи и инсинуација, са циљем „промоције једнострано проглашене независности тзв. Косова и креирања непостојећег културног идентитета“.

Из Министарства културе прецизирају да је српско културно наслеђе на Косову деценијама изложено „систематском скрнављењу и уништавању у циљу брисања трагова свега што је српско“, те да је ово покушај манипулације од стране Приштине да створи утисак о постојању, како су казали „косовског наслеђа“.

„И уместо да створи бар минималне услове да српска културна и верска баштина не буде непрекидна мета екстремизма на простору Косова и Метохије, Приштина ради искључиво на једностраним пројектима у циљу обмане међународне јавности и покушају стварања утиска о тобожњем постојању неког ‘косовског наслеђа'“, наводе.

Поручили су да ће наставити да штите културно наслеђе од свих насртаја и покушаја злоупотребе и неће дозволити да овакви покушаји остану без одговора.

Министaрство културе Србије неретко је и у прошлости оптуживало Приштину за покушаје узурпације културног наслеђа, односно за „систематско скрнављење и уништавање, са циљем брисања трагова постојања српског народа на простору Косова и Метохије“, наводи КоССев.

(Н1)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер