уторак, 17. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > КоССеВ: Косовско министарство здравља отвориће амбуланту у северном делу Косовске Митровице
Хроника

КоССеВ: Косовско министарство здравља отвориће амбуланту у северном делу Косовске Митровице

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. септембар 2024.

Косовско министарство здравља планира да у северном делу Митровице отвори амбуланту, односно мању здравствену институцију.

Ово је најављено данас на редовној седници СО Северна Митровица.

Како је казала заменица градоначелника Северне Митровице, Катарина Ађанчић, општина добија најмодерније санитетско возило, у склопу доделе укупно 18 возила, која су испоручена косовском министарству здравља.

То изискује и отварање објекта за амбуланту за породичну медицину у Северној Митровици.

Што се тиче локације, Ађанчић је навела да постоје две опције, али није прецизирала тачне локације.

„Најприступачније би било да то буде у овој улици (где је општина). Ту би било све што испуњава један мали Дом здравља за породичну медицину, који ће пружати услуге грађанима“, казала је Ађанчић.

То је, додала је, приоритет којим се тренутно активно бави.

Ко би ту радио?

Када је реч о броју радника који би био ангажован, Ађанчић је навела да је све у фази планирања, али и да ће одлуку о томе донети косовско министарство здравља.

„У тој амбуланти би радио доктор опште праксе, у две смене. Од медицинског особља – лаборант, хематолог, радило би све оно што буде било потребно. Приоритет нам је таква здравствена институција која би пружала услуге од лабораторијских налаза, па на даље“, навела је.

Каже и да би највероватније увек био дежуран неко од специјалиста.

„Ортопед, гинеколог, специјалиста за гастроскопију… Ти доктори би имали свој радни дан у тој институцији а грађани бесплатне прегледе“, наводи.

Наглашава да је косовско министарство здравља задужено за расписивање конкурса, али и за плаћање запосленик, те да нема информацију о броју радника који би био ангажован.

Процедура за лиценце

Заменица градоначелника наводи да је у току процедура у вези са решавањем проблема лиценци за докторе.

„Има пуно заинтересованих доктора који су још пре две године тражили лиценцу Министарства здравља и питају шта је са нашим лиценцама. То смо покренули да убрзамо процедуру“, навела је.

Наглашава да је највише људи који су се пријавили, специјализације завршио у Београду.

„Све то треба да се верификује, да добију лиценце и да се људи запосле и раде“, казала је.

А када би ова здравствена институција требало да почне са радом?

„Надам се да ће ово врло брзо да крене, тако да дочекамо крај године са овим резултатом који је преко потребан и изнад свега хуман“, навела је.

Прва помоћ у дијагностици

У Северној Митровици као и у осталим општинама на Северу Косова и оним јужно од Ибра у којима су Срби већина, већ постоје здравствене институције, али које функционишу при српском систему. У северном делу града на Ибру уједно постоји Клиничко-болнички центар.

Ађанчић, међутим, каже да ће нова здравствена институција омогућити грађанима да без додатних процедура добију резултате, те је чак дефинише као „прву помоћ КБЦ“ иако, како каже, „не меша ове две институције“.

„Управо због капацитета, опреме медицинске и инструмената, функционалности. Постоји КБЦ и домови здравља у осталим општинама, али ја не видим ништа лоше у томе да ми донесемо модерну и савремену опрему која ће радити брже анализе или дијагностику. Болница и сав стручни кадар у болници и даље ради свој посао и даље ће радити, хвала Богу да постоји и јесу ту, али ово ће више бити као прва помоћ у дијагностици људи чиме ће се скратити процедура. Неће морати да добије упут да би ишао у Крагујевац, Београд на даљу дијагностику“, казала је Ађанчић.

Наглашава да ће отварање ове здравствене институције ићи у корист свим грађанима.

Сарадња са КБЦ?

Упитана за мишљење о томе да ли ће српске здравствене институције прихватити дијагностику из ове амбуланте, Ађанчић је казала да медицински радници уважавају једни друге.

„Да ли ће та сарадња бити јавна или тајна, можемо да нагађамо, није на нама. Ако је требало набавити анестезију или неки посебан лек, увек је постојала сарадња између приштинске болнице и наше митровачке, шта год да је било потребно. Допуњавали смо једни друге. То се радило приватно. Тако смо се увек сналазили, посебно током пандемије ковида, али и код неких тежих болести или терапија. Не могу унапред да кажем хоће ли бити сарадње, али оно што ми је најважније јесте да грађанин, пацијент, добије потребну медицинску услугу што пре. Нова амбуланта неће бити вишак, то је потреба“, констатовала је.

Она се нада и позива Клиничко-болнички центар да сарађује са овом здравственом установом, али и нуди му помоћ.

„Врата су увек отворена да дају спецификације, шта им је потребно, и да то добију, ако желе“, казала је.

А ако не желе:

„Ја морам да нађем друго решење. Оно што нама припада, а припада нам, не желим да то пропадне или да буде дато неким другим општинама које су већ добијале, док ми нисмо добили ништа. Узећемо оно што нам следује и отворићемо амбуланту на добробит свих грађана. Било би жалосно пропустити ово савремено санитетско возило, јер кажу да се чак и мање операције могу изводити у том санитету. Грех би био да не тражим то возило буде у нашем граду и не само то, него и више од тога. Све што буде било понуђено као донација, тражићу. Треба нам, следује нам“, навела је Ађанчић.

(КоССев)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер