недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > КРИК: Небојша Стефановић и Марко Парезановић помагали Шарићевом клану?
Хроника

КРИК: Небојша Стефановић и Марко Парезановић помагали Шарићевом клану?

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 05. март 2024.

 Српска полиција идентификовала је два моћна представника државе који су помагали нарко-босу Дарку Шарићу – бившег министра полиције Небојшу Стефановића и начелника БИА Марка Парезановића – међутим тужилац за организовани криминал их није процесуирао, открива полицијски документ из предмета Шарић, чије детаље ексклузивно објављује КРИК.

Стефановић је, према истрази, Шарићу доделио двојицу својих сарадника из полиције да помажу клану, али је и лично достављао поверљиве информације овој групи. Од Шарићеве групе добио је сат који вреди 17.000 евра, откривају поруке које су криминалци размењивали. Парезановић је наводно криминалцима био пролаз до моћног функционера ког су називали Оскар, али он за КРИК негира да је чинио икакве услуге Шарићевом клану. Сем њих, Шарићу је помагао и моћник којег су криминалци називали Никола П, а којег ни полиција ни тужилаштво нису идентификовали.

„Кад се упалиш – пиши и дајем ти Атоса да ти све једно по једно објашњава“, послао је поруку средином јуна 2020. Душко Шарић свом брату Дарку Шарићу, који се тада налазио у притвору Специјалног суда за организовани криминал. Желео је да обавести брата о плану да притисну судије које су одлучивале о његовој судбини. Душко је предао телефон полицајцу којег су називали надимком Атос, а који је радио за клан.

„Били смо… на састанку са председником апелације (апелационог суда). Све смо му објаснили и схватио је човек”, известио је Шарића корумпирани полицајац.

Шарић је у то време чекао да види шта ће бити са његовом жалбом на пресуду Вишег суда који га је осудио на 15 година затвора због шверца готово шест тона кокаина. Све је зависило од већа Апелационог суда које је предводио судија Милимир Лукић. Оно је могло да потврди пресуду, да Шарићу смањи казну, па чак и да га ослободи.

Чланови Шарићевог клана, како показују „скај“ поруке, окупили су зато низ утицајних људи који су имали задатак да смисле план како да се притисне судија Лукић. Ове моћнике који су им помагали, а међу којима су били битни функционери, криминалци су називали шифрованим надимцима.

Прва замисао била је да притисак на судију Лукића покушају да изврше преко председника Апелационог суда Душка Миленковића.

Особа из врха полиције, коју су називали Едо, састала се са председником суда Миленковићем да ургира за Шарића. Утицајни агент Безбедносно информативне агенције – БИА, надимка Маркус, у седишту обавештајне агенције је организовао састанак на који је позвао Шарићеве сараднике и Миленковића. Посебно груб био је човек којег су ословљавали надимком Долар и именом Никола П, а који је председника суда „покушао ђоном да натера да се умеша“, види се у порукама.

Све ово је, међутим, било узалудно. Председник суда рекао им је да не може да утиче на судију Лукића јер је он „тежак за било коју врсту притиска, осим институционалног“, препричао је Дарку Шарићу полицајац који је радио за клан.

Миленковић им је наводно објаснио да њихов проблем може да реши „само један човек” – свемогући функционер којег су називали Оскар. Након тога, Шарићева група се бацила на то да излобира решење код Оскара.

„Мислим да Оскар хоће да буде тај који ће на крају решити“, објаснио је полицајац Шарићу, користећи телефон његовог брата Душка.

На крају ове драме, Врховни суд избацио је судију Лукића из већа које је одлучивало о Шарићевој пресуди.

„Замислите хирурга који пред операцију бива детаљно упознат са снимком скенера, сагледа дубину здравственог проблема, а потом бива замењен новим хирургом који није упознат са тим подацима и који врши оперативни захват – заиста апсурд”, прокоментарисао је ово судија Лукић за КРИК.

Шарићу је након тога пресуда смањена за годину дана, а он пуштен из притвора.

Ове закулисне радње сада су познате јер је француска полиција успела да дешифрује поруке размењиване преко специјалне апликације за безбедну комуникацију „скај“, коју су користиле криминалне групе широм света. Поруке које се тичу Шарићеве групе – укључујући и оне које се односе на функционере који су опслуживали нарко-картел – доставила је српском тужилаштву.

Тужилац за организовани криминал Младен Ненадић, међутим, готово ништа није урадио по питању распетљавања мреже корупције коју је исплео Шарићев клан.

Делује и да је на сваком следећем нивоу, од полиције до тужилаштва, рад на овом случају био све више цензурисан.

Тако је, како КРИК ексклузивно открива, полиција идентификовала двојицу функционера који се крију иза надимака Едо и Маркус. У питању су бивши министар полиције Небојша Стефановић и један од челних људи БИА-е Марко Парезановић. Ово се наводи у кривичној пријави коју је полиција поднела 15. априла 2022. године Тужилаштву за организовани криминал.

Ову пријаву полиција је поднела против Шарићеве групе, не и против Стефановића и Парезановића, али у њој јасно наводе да се они крију иза поменутих надимака и да су чинили услуге за криминални клан.

У пријави полиција није открила ко су Никола П и Оскар.

Тужилаштво, које је добило овај материјал од полиције, није покренуло истрагу против Стефановића и Парезановића. У оптужници против Шарићеве групе тужилаштво их ни не спомиње. На питања КРИК-а о овом случају, тужилаштво није дало одговоре већ је само саопштило да је „о резултатима реализованих предмета упознало како све међународне институције, тако и јавност”.

Случај се на крају сломио на тројицу најнижих у овом ланцу корупције и командне одговорности – Стефановићеве сараднике – полицијског начелника Данила Стојановића и његовог заменика Милутина Радовановића, који су оптужени да су помагали Шарићевом клану. Сем њих, оптужен је и инспектор СБПОК-а Душко Мирковић.

Стефановић није одговорио на позиве и поруке новинара КРИК-а, а председник апелације Миленковић спустио је слушалицу након што смо се представили. Није одговорио ни на на питања која су му послали преко суда.

Парезановић је, за разлику од њих, новинарима КРИК-а послао писане одговоре у којима тврди да није поседовао „скај“ телефон нити имао контаката са Шарићевом групом.

„Никада се нисам сусрео или разговарао са Дарком или Душком Шарићем, нити сам имао било какву повезаност са кланом Шарић”, истиче Парезановић, али каже да јесте био у контакту „професионалне природе са високим руководиоцима овог министарства (МУП) у статусу овлашћених службених лица.”

Он истиче да је о овим контактима обавештавао свог бившег директора у БИА Братислава Гашића.

(КРИК-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер