недеља, 30. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристофер Хил: Дијалог Београда и Приштине у тешкој ситуацији, драго ми је што је српска страна дошла спремна за разговор. Волео бих да видим труд и напор у дијалогу. Србија је била врло корисна у вези са Украјином, то је врло важно за нас
Хроника

Кристофер Хил: Дијалог Београда и Приштине у тешкој ситуацији, драго ми је што је српска страна дошла спремна за разговор. Волео бих да видим труд и напор у дијалогу. Србија је била врло корисна у вези са Украјином, то је врло важно за нас

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 28. јун 2024.

Прошло је много месеци током којих нисмо видели много дешавања, тако да мислим да имамо неких проблема с тим тренутно, каже у интервјуу за "Блиц" ТВ амбасадор САД у Србији Кристофер Хил говорећи о овонедељним преговорима Београда и Приштине у Бриселу.

Упитан за то како му изгледа цео процес који се дуго није померио са мртве тачке, и то што упркос најавама није дошло до сусрета председника Србије Александра Вучића и приштинског премијера Аљбина Куртија, Хил одговара:

Тренутно смо мало обесхрабрени. Заиста подржавамо и настављамо да подржавамо процес ЕУ и Бриселски дијалог. Сматрамо да је то прави пут, заправо и једини прави пут. Мислим да треба уложити стварне напоре да се постигне неки напредак јер, знате, прошло је много месеци током којих нисмо видели много дешавања. Тако да мислим да имамо неких проблема с тим тренутно. Драго ми је што видим да је српска страна дошла спремна за разговор. То је важно.

Мислите ли да ће се таква ситуација у блиској будућности променити и да ће представници Београда и Приштине, ако ништа друго, моћи да седе за истим столом и разговарају?

Не могу предвидети будућност, једва да разумем прошлост овде, али верујем да оно што је на столу има смисла. Има смисла имати Заједницу српских општина. Има смисла смањити тензије. Заиста има смисла трудити се да Приштина и Београд имају бољи однос него што га имају сада. Дакле, то је прави циљ, али очигледно је дијалог тренутно у тешкој ситуацији.

"Волео бих да видим труд и напор у дијалогу"

Можемо ли онда говорити о било каквом конструктивном дијалогу без формирања ЗСО?

Понављам, не бих желео да улазим у део посла који обавља господин Лајчак, али волео бих да видим труд и напор. Знам да неки такви разговори постоје преко различитих фондација или институција, али мислим да треба да буде више тога - да се разуме логика зашто дијалог заиста треба да напредује.

Да ли политику Запада према питању Косова видите као успешну, имајући у виду ситуацију са динаром, забраном увоза српске робе, неколико безуспешних рунди дијалога у Бриселу?

Јасно је да је ово била тешка година за дијалог, и у неку руку јесте било тешко јер када дијалог не функционише, користе се друге методе, а друге методе су увек лошије. Дакле, нема сумње да постоји много забринутости због тога, али опет, док неко не понуди бољу идеју, а ја нисам чуо бољу идеју од дијалога, мислим да га треба подржати још јаче. Надам се да ће то бити оно што ћемо видети у наредним недељама и месецима.

"Свеобухватна нормализација предуслов за било шта друго"

Недавно сте рекли да сматрате како формално признање Косова неће бити услов за улазак Србије у ЕУ, већ нормализација односа. Са друге стране, чули смо неке од ваших европских колега који не мисле као Ви. Мислите ли да је то заиста могуће?

Па, пре свега, ја само понављам циљеве Европске уније за дијалог. Циљеви су врло јасни - траже свеобухватну нормализацију, нормализацију која је правно обавезујућа. Другим речима, не може бити нормализације у уторак и да то не функционише у среду. Дакле, свеобухватна, правно обавезујућа нормализација. То је велики задатак. Мислим, заиста је тешко то постићи, као што сугеришу догађаји последњих неколико месеци. Што се тиче будућности, видећемо шта ће се догодити. Мислим да је свеобухватна нормализација апсолутни предуслов за било шта друго. Надам се да ћемо то моћи да видимо остварено.

Претпостављам да сте видели тензије уочи фестивала “Мирдита, добар дан” који на крају није одржан?

Да, видео сам вести о томе. Морам рећи да заиста не разумем зашто се уметничка манифестација коју финансира ЕУ сматра безбедносним проблемом. Искрено, мислим да је тај уметнички фестивал био врло успешан током година, мислим претходних десет. То је врло добар пример за Србију, јер говори о томе како сарађивати са другима у региону. Дакле, за мене је то разочаравајуће и изненађујуће. Једноставно не разумем зашто би се пропустила ова прилика. Знам да постоје многе тензије. Знам да су политички услови тешки тренутно, али када говоримо о младим људима који учествују у уметничкој манифестацији, надам се да ће се догађај одржавати.

"Србија је била врло корисна у вези са Украјином"

Србија није увела санкције Русији, али се више не чују тако гласна инсистирања САД и ЕУ на том пољу. Шта се променило?

Нисам сигуран да се било шта променило ту. Мислим да је Европска унија, искрено речено, један од најизузетнијих експеримената на европском континенту у последњих неколико векова. Мислим да покушавају да ускладе чланице у погледу спољне политике и безбедносних обавеза. Стога је сасвим разумљиво зашто је ово питање врло важно за Европску унију. Мислим да ми покушавамо да се шире фокусирамо на то где је Србија у неким од ових кључних међународних питања. Србија је била врло корисна у вези са Украјином. Србија је била врло корисна у УН. Помагали су и у другим областима, посебно у областима хуманитарне помоћи. То је врло важно за нас. И надам се да могу пронаћи начин да напредују ка ЕУ јер мислим да је један од главних америчких циљева овде у Србији - да се увери да Србија схвати своје интересе у постизању чланства у Европској унији. Желимо да тај процес иде напред. Изгледа да то желе и српски грађани, и ми желимо оно што они желе.

Узимајући у обзир изјаве бројних домаћих аналитичара, односи Вашингтона и Београда су, на веома високом нивоу - од економске до војне сарадње. Имамо ли још негде места за напредак, могу ли бити односи још бољи?

Мислим да увек постоји простор за побољшање. Када мислимо да ствари не могу бити боље тада оне углавном постану лошије. Драго ми је што смо успели да направимо напредак, али с друге стране, мислим да можемо урадити више. Напредак не значи да се морате сложити у свему, али напредак значи да морате имати поштовање за ставове других. Дакле, мислим да може бити урађено више, иако сам веома задовољан што често видим Националну гарду Охаја овде. Био сам веома задовољан што сам недавно видео команданта Ваздухопловних снага САД у Европи, заправо команданта Ваздухопловних снага НАТО-а у Европи, генерала Хекера, четворозвезданог генерала, који је недавно био овде. Дакле, мислим да доста сарађујемо. Али на крају, можемо радити ствари само онолико брзо колико Србија жели да се ствари обаве. Нисмо овде да кажемо Србији шта треба да ради. Нисмо овде да им кажемо да раде ствари које не желе да раде. Србија треба да дође до закључка, како јесте, да може имати врло продуктивне, успешне односе са САД. И још једну ствар бих додао, а то је у економији. САД су највећи трговински са Србијом, и то много значи. Наше компаније су веома задовољне, овде имамо добру Америчку привредну комору.

Вишеградска група пример за Западни Балкан

Као веома доброг познаваоца прилика у региону и некога које овде четврт века, како оцењујете односе међу државама на Западном Балкану?

По повратку у Србију после две деценије, током којих сам био у земљама попут Кореје, Ирака, Пољске, морам рећи да су односи између држава на Балкану једна ствар у којој бих желео да видим много више уложеног труда. Присетимо се Пољске, Мађарске, Чешке и других источних и централно-европских земаља - све су желеле да уђу у Европску унију, али су све одлучиле да се сложе шта желе да постигну и потрудиле су се да иду напред и то не раде на штету другог. То је оно што се данас зове Вишеградска група. Волео бих да видим више овакве регионалне сарадње у процесу европских интеграција. Мислим да је Отворени Балкан врло позитиван пример, али јасно је да треба учинити још много тога. Морамо бити искрени, на Балкану постоји доста неповерења, али мислим да мора бити више регионалне сарадње, као и ситуација у којој председник једне земље може назвати председника у суседној и имати добар разговор. То не може доћи само од Сједињених Америчких Држава или Европске уније, мора постојати свест самих држава, оне морају разговарати међусобно, не преко посредника или сличних процеса.

Овде сте више од две године. Колико сте задовољни оним што сте постигли, шта је било најтеже до сада?

Знате, кад сам стигао овде, мислио сам да ће изазов бити то што размишљам о стварима које су се десиле пре две деценије. Али не, нисам оптерећен тиме, већ се трудим да размишљам шире, у будућност. Искрено, мислим да наше две земље деле много вредности, имамо много више оног што нас спаја него што нас раздваја. Погледајте, мислим да постоји воља у Вашингтону да се уради више. Ја јесам спреман да урадим више, и надам се да кад већ постоји жеља за вишим, да ће се то и реализовати.

"Поставио сам кош у дворишту резиденције"

Како гледате на Србију из грађанског угла, које су импресије?

Љубитељ сам спорта и нисам баш био свестан колико Срби не само воле кошарку, већ су заиста врло добри у њој, тако да је то било пријатно изненађење. Толико да сам чак поставио кош у дворишту резиденције, јер нисам желео да се осрамотим сваки пут кад ме неко замоли да убацим кош.

Очекује нас меч Србија - САД у групној фази Олимпијаде. Неке предикције?

Тешко је предвидети такве мечеве. Знате, често се код оваквих утакмица, било да су олимпијски тимови или друга првенства, све своди на то колико су имали прилике да играју заједно. Знам да "Бостон Селтикси" имају неколико представника у америчком тиму, тако да сам сигуран да ћемо добро проћи. Биће тешко.

(Блиц)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер