субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристофер Хил: Лајчаков приступ косовском питању је исправан, Вашингтон га подржава. Дакле, ствар је да смо 1999. морали некако да будемо оштрији према Србији. Тражили смо решења која ће бити „вин вин“
Хроника

Кристофер Хил: Лајчаков приступ косовском питању је исправан, Вашингтон га подржава. Дакле, ствар је да смо 1999. морали некако да будемо оштрији према Србији. Тражили смо решења која ће бити „вин вин“

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 02. март 2024.

Амбасадор САД у Србији Кристофер Хил оценио је вечерас да специјални изасланик ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак, који настоји да у процес решавања косовског питања уведе логичност, ради праву ствар без обзира што се неки жале и нагласио да га Вашингтон подржава у томе.

Хил је на промоцији књиге "Смена епоха - наш дигитално ауторитарни век" некадашњег изасланика ЕУ за Косово Волфганга Петрича додао и да зна да се људи жале на начин на који се води процес нормализације и нагласио да специјани изасланик ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак има исправан приступ који САД подржавају.

"Лајчак настоји да представи логику у приступу целом процесу - Косову су потребни добри односи са суседима, Србији не требају константне тензије, логика би била процес нормализације и то треба да буде логика за решавање косовског питања", рекао је Хил.

Потребно је правити мале кораке, то је исправан приступ, рекао је он.

Људи се жале, али Лајчак има правилан приступ, имамо правилан приступ и заједно улажемо напоре, рекао је Хил и подсетио да је погрешио у време Рамбујеа када је мислио да сви желе у ЕУ и да под тим околностима никога неће бити брига за границе.

Амерички амабсадор је додао да је за Косово потребно решење као и било коме другоме.

Они морају да почну да раде стварно на томе, рекао је Хил и додао да је питање колико ће земље које подржавају косовско питање моћи да наставе и колико ће бити вољне да то раде.

Србији не требају константне тензије, логика би била процес нормализације и то треба да буде логика за решавање косовског питања“, рекао је Хил. Људи се жале, али Лајчак има правилан приступ, ми имамо правилан приступ и заједно улажемо напоре, рекао је Хил и подсетио да је погрешио у време Рамбујеа када је мислио да сви желе у ЕУ и да под тим околностима никога неће бити брига за границе.

Амерички амбасадор је додао да је за Косово и Метохију потребно решење као и свима. Они морају да почну да раде стварно на томе, рекао је Хил и додао да је питање колико ће земље које подржавају косовско питање моћи да наставе и колико ће бити вољне да то раде.

На питање новинара да ли је била грешка што посао није завршен 1999. Хил је нагласио да им није била намера да се створи ситуација у којој би Срби имали негативан осећај и сећање на процес. „Сваки дипломата мора да сагледа чињенице којима располаже. Идеја Србије је била да схвати да је Косово веома важно питање за Србе. А наша брига, наравно, били су злочини који су се дешавали на терену

Нисмо хтели да стварамо ситуацију у којој ће Срби заувек имати трајни негативан осећај о целом процесу, већ је прошло 25.година, а ми желимо много бољи однос са Србијом“, рекао је Хил.

Амбасадор је нагласио да су тражили солуцију која ће бити „вин вин“, а не у којој ћемо људе притискати да нешто ураде. „Дакле, ствар је да смо 1999. морали некако да будемо оштрији према Србији. Тражили смо решења која ће бити „вин вин“, а не решења која су притискала људе да нешто ураде.

Нагласио је да сваки амерички дипломата жели да види све европске земље у ЕУ, али је и додао да не би желео да завиди ЕУ због комплексности.

Додао је да САД не цене ниједан савез као европски, и да ће учинити све што могу да имају најбоље могуће односе са Европом.

Петрич за кога је Хил рекао да су провели заједно много тешког времена“ током преговора о Косову пре више од две деценије, а који је вечеас у Београду представио специјано допуњено издање преведено на српски и том приликом између осталог нагласио да је Србији потребно да се реши питање Косова, како би могла у потпуности да се фокусира на друга питања, попут економије и испуни своје потенцијале.

"Желим да грађанима Србије да кажем да постоји много више од косовског питања, које је знам за грађане Србије веома важно питање оно им је на срцу, али је важно да се нађе фер решење које ће много помоћи Србима на северу косова и оним јужно да имају бољи живот.

Србија би онда могла да се фокусира стварно на веома важно питање бржег кретања ка ЕУ.

Уверене сам да Србија може да игра важну и корисну углогу у ЕУ, са талентима, потенцијалима, еконимјом, својом динамичности. Верујем да тада не би била прича

Према његовим речима, то није само прича о томе да Србија пита када ћемо коначно постати чланица ЕУ, већ би у таквој систуацију ЕУ била срећна када би Србија могла да уложи своје пуне потенцијале у заједничкој изградњи јаче ЕУ.

Петрич је навео да се тврдило да је основни мотив ваздушних удара НАТО на Савезну Републику Југославију био спречавање да се на Косову понови геноцид као онај у Сребреници.

"На Западу је постојао страх да неће бити учињено довољно како се Сребреница не би поновила" рекао је Петрич и додао да се је изостала и адекватна реакција када је Русија 2014. године заузела Крим.

Дипломата, аутор бројних књига, између осталог и бивши високи представник УН у Босни и Херцеговини у књизи тежиште ставља на промену основних стубова садшњег светског поретка - услед дигитализације и ауторитаризације.

(Телеграф.рс, Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер