субота, 11. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Купац Максија ће морати да се суди за Ц-маркет
Хроника

Купац Максија ће морати да се суди за Ц-маркет

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 05. март 2011.

Београд - Белгијска компанија Делез мораће уместо Делта холдинга да настави спор пред Управним судом како би куповином Делта макси групе у свом саставу имали и продавнице Ц маркета. Наиме, Комисија за заштиту конкуренције још крајем 2007. донела је решење којим се не дозвољава да Делта свом трговинском ланцу припоји Ц маркет, али је компанија Мирослава Мишковића поднела тужбу како би оспорила то решење. Међутим, надлежни суд готово четири године ништа није решио по том питању.

Да је решење Комисије још пред Управним судом потврдили су нам у Комисији за заштиту конкуренције. Исто нам је рекла и бивша председница Комисије Дијана Марковић Бајаловић за време чијег је мандата донето решење. На питање како је могуће да скоро четири године није донета одлука по тој тужби, Марковић-Бајаловић каже да је „очигледно могуће јер нема правних средстава“.

- Тај спор је још увек на Управном суду. Ми смо најпре донели решење којим се не одобрава концентрација Ц маркета и Делте, након чега је Делта поднела тужбу. Врховни суд је поништио наше решење због процедуралних разлога. У поновљеном поступку донели смо ново решење са практично истом садржином, да се концентрација не одобрава. Они су поново уложили тужбу на наше решење и та тужба је још увек пред Управним судом. Пошто је реч о поступку који је вођен по старом закону па Комисија нема механизме да га спроведе - наводи Марковић-Бајаловић.Она подсећа да је друго решење донето још крајем 2007. и од тада се ништа не дешава, „нити је Врховни суд решавао по том педмету нити сада Управни суд“.

- Не бих коментарисала како је то могуће. Ту је сваки коментар излишан. Како је могуће да решење за Салфорд, које је касније донето, буде раније решавано, а ово још стоји. Суд би морао да поступа по датумима приспећа предмета - истиче Марковић-Бајаловић и додаје да нема информацију шта се са предметом догађа.

У Управном суду нисмо добили информацију докле се стигло. Портпаролка суда није се јављала на мобилни телефон упркос нашим бројним покушајима. Први човек Делеза Пјер Оливије Бекерс изјавио је прекјуче на конференцији за новинаре да је чуо за случај Ц-маркета, али једино што је о њему могао да каже јесте да ће Делез поштовати законе Србије.

Председница Савета за борбу против корупције Верица Бараћ каже за Данас да чињеница да се толико година чека на примену једног управног решења у пракси показује колико имамо проблема са институцијама.

- То ће бити решено и то није завршена ствар. Све обавезе које су биле на Делти биће и на Делезу. Лоше је што је потребно четири године да се провери законитост коначног управног акта што јесте решење Антимонополске комисије. Поступак мора да се оконча и видећемо како ће Управни суд одлучити. Ту постоји још један велики проблем. Када су купљене акције Ц-маркета, ни тада ни сада није било могуће по закону да се те акције купе пре него што то одобри Комисија. Већ куповином акција је дошло до недозвољене концентрације. Али, они су то извршили, државне институције су им то омогућиле иако нису имали право на то - каже Бараћ.

На питање колику штету може да проузрокује то што је цео случај сада пребачен на Делез, Бараћ каже да је штета већ направљена тиме што годинама делује монопол. „Годинама смо плаћали монополске цене што је угрожавало нас потрошаче, а такође је угрожавало и добављаче“, закључује Бараћ.

Тужба малих акционара неоснована

С друге стране, Делез вероватно неће имати проблем са бившим малим акционарима Ц-маркета. Њихову тужбу којом тврде да су обманути и да би уместо 300 евра по акцији требало да добију 1.200 евра, другостепени суд је одбацио крајем јануара са образложењем да је неоснована. Ипак, они не одустају од својих активности по том питању и с времена на време одржавају протесте пред државним институцијама. Они тврде да је Делта преузела 150.000 акција по цени од 300 евра за акцију. Тако је, истичу акционари, Делта купила 75 одсто власништва за 45 милиона евра. Они, међутим, сматрају да је пакет вредео 180 милиона евра и да су оштећени за 135 милиона. Они тврде да их је обмануо и њихов консултант у договору са Делтом односно да је од њих намерно скривана права вредност фирме и да су држани у заблуди. Међутим, Делта је оспорила да су имали било какве везе са деловањем консултанта.

Милосављевић: Имаћемо директан извоз

Министар трговине Слободан Милосављевић изјавио је јуче да ће уласком Делеза на српско тржиште српски производи добити директан канал за извоз на регионална тржишта и источну обалу САД. Он је рекао да је улазак Делеза на тржиште Србије значајна инвестиција не само за сектор трговине него и за целу привреду, будући да је Делез лидер европске и светске трговине. „Ово ће бити значајно за оживљавање производње великог броја предузећа који су добављачи Делаза и оних који ће постати произвођачи под робним маркама Делеза, од сектора аграра, кућне хемије...“, казао је Милосављевић. Он је истакао да је Министарство трговине имало разговоре са предствницима Делеза и да ће се у нередна два месеца организовати сајам српских компанијама које су заинтересоване за сарадњу са Делезеом.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер