Početna strana > Hronika > Madlen Olbrajt: Ne razumem antievropske poteze Vaclava Klausa
Hronika

Madlen Olbrajt: Ne razumem antievropske poteze Vaclava Klausa

PDF Štampa El. pošta
subota, 14. novembar 2009.

PRAG – Bivša američka ministarka inostranih poslova Madlen Olbrajt je u Pragu, na konferenciji povodom 20. godišnjice plišane revolucije, poručila Česima da je razočarana sadašnjom češkom političkom scenom i da ne razume antievropske poteze predsednika Češke Vaclava Klausa.

„Čehinja koja je najdalje dogurala”, kako svoju zemljakinju Madlen Olbrajt zovu Česi, upozorila je danas da su pad češke vlade u sred predsedavanja Evropskom unijom ovog proleća, kao i toliko odugovlačenje da se ratifikuje Lisabonski sporazum bile greške.

Olbrajtova je u debati sa studentima Karlovog univerziteta u organizaciji bivšeg češkog predsednika Vaclava Havela, u čast 20. godišnjice plišane revolucije 17. novembra 1989. godine, istakla da je imala utisak da su Česi proevropski raspoložen narod, da su želeli u EU i NATO, te tako ne razume zašto sada predsednik Klaus preduzima neke antievropske korake.

Olbrajtova je kritikovala i Klausovu nedavnu preporuku povodom skandala sa neonacistima u inostranim misijama, da Češka armija treba da brani prvenstveno domovinu a ne da služi prevashodno za intervencije u inostranstvu.

„Kada bi neko napao teritoriju Češke, Česi bi s pravom očekivali da Amerika nešto tu učini”, rekla je Olbrajtova i naglasila da isto tako Češka treba da računa sa tim da i ona mora da pomaže svojim saveznicima.

„Češka mora da preuzme svoj deo odgovornosti u NATO”, naglasila je Madlen Olbrajt.

Prema njenoj oceni, Češka bi zaista mogla da se profiliše kao ekspert za prelazak zemalja iz totalitarnih režima u demokratiju, ali bi morala prvo da prestane da bude zagledana samo u samu sebe, i morala više da se otvori svetu.

Olbrajtova je vrlo oštro presekla žalopojke studenata koje su se provlačile kroz njihova pitanja, kako da dobiju političare koje bi mogli da cene a ne ove koje sada imaju.

„Morate vi da počnete nešto da radite. Demokratija je posao”, kazala je odsečno Olbrajtova.

Kao primer kako bi trebalo da se angažuju dala im je mlade i studente u SAD koji nisu želeli da se nastave dalje godine „strašne vlasti”, kao što je bila u vreme administracije prethodnog predsednika DŽordža Buša i masovno su se angažovali i aktivno doprineli da na izborima pobedi sadašnji predsednik Barak Obama.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner