петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мадлен Олбрајт: Не разумем антиевропске потезе Вацлава Клауса
Хроника

Мадлен Олбрајт: Не разумем антиевропске потезе Вацлава Клауса

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 14. новембар 2009.

ПРАГ – Бивша америчка министарка иностраних послова Мадлен Олбрајт је у Прагу, на конференцији поводом 20. годишњице плишане револуције, поручила Чесима да је разочарана садашњом чешком политичком сценом и да не разуме антиевропске потезе председника Чешке Вацлава Клауса.

„Чехиња која је најдаље догурала”, како своју земљакињу Мадлен Олбрајт зову Чеси, упозорила је данас да су пад чешке владе у сред председавања Европском унијом овог пролећа, као и толико одуговлачење да се ратификује Лисабонски споразум биле грешке.

Олбрајтова је у дебати са студентима Карловог универзитета у организацији бившег чешког председника Вацлава Хавела, у част 20. годишњице плишане револуције 17. новембра 1989. године, истакла да је имала утисак да су Чеси проевропски расположен народ, да су желели у ЕУ и НАТО, те тако не разуме зашто сада председник Клаус предузима неке антиевропске кораке.

Олбрајтова је критиковала и Клаусову недавну препоруку поводом скандала са неонацистима у иностраним мисијама, да Чешка армија треба да брани првенствено домовину а не да служи превасходно за интервенције у иностранству.

„Када би неко напао територију Чешке, Чеси би с правом очекивали да Америка нешто ту учини”, рекла је Олбрајтова и нагласила да исто тако Чешка треба да рачуна са тим да и она мора да помаже својим савезницима.

„Чешка мора да преузме свој део одговорности у НАТО”, нагласила је Мадлен Олбрајт.

Према њеној оцени, Чешка би заиста могла да се профилише као експерт за прелазак земаља из тоталитарних режима у демократију, али би морала прво да престане да буде загледана само у саму себе, и морала више да се отвори свету.

Олбрајтова је врло оштро пресекла жалопојке студената које су се провлачиле кроз њихова питања, како да добију политичаре које би могли да цене а не ове које сада имају.

„Морате ви да почнете нешто да радите. Демократија је посао”, казала је одсечно Олбрајтова.

Као пример како би требало да се ангажују дала им је младе и студенте у САД који нису желели да се наставе даље године „страшне власти”, као што је била у време администрације претходног председника Џорџа Буша и масовно су се ангажовали и активно допринели да на изборима победи садашњи председник Барак Обама.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер