Početna strana > Hronika > Majk Pompeo: SAD sprovode istragu o uzrocima misterioznog oboljevanja više desetina američkih diplomata na Kubi i u Rusiji
Hronika

Majk Pompeo: SAD sprovode istragu o uzrocima misterioznog oboljevanja više desetina američkih diplomata na Kubi i u Rusiji

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 22. oktobar 2020.

 VAŠINGTON - SAD još sprovode istragu o uzrocima misterioznog oboljevanja više desetina američkih diplomata na Kubi i u Rusiji, izjavio je danas američki državni sekretar Majk Pompeo.

On je odbacio optužbe da Vašington nije zaštitio svoje zvaničnike zbog viših državnih ciljeva.

Od 2017. godine više desetina diplomatskih predstavnika na Kubi prijavljivalo je simptome koji uključuju gubitak sluha, zvonjavu u ušima, vrtoglavice, glavobolje i umor.

Svi nabrojani simptomi tipični su za umerene traumatske povrede mozga i opisani su kao neka vrsta "zvučnih" napada.

Rojters prenosi da je više od 40 službenika američke administracije prijavilo ovakve poremećaje, koji su kasnije nazvani "Havana sindrom".

Još šest kineskih medija označeno kao strane misije

Pompeo je saopštio je da je Stejt department označio još šest kineskih medijskih kuća kao strane misije i objasnio da je taj potez usmeren na „potiskivanje komunističke propagande“.

Pompeo je na konferenciji za novinare rekao da će SAD u petak započeti dijalog o Kini s Evropskom unijomi.

On je dodao da će u neđelju krenuti na put u Indiju, Šri Lanku, Maldive i Indoneziju i izrazio očekivanje da će sastanci uključivati rasprave o tome kako "slobodne nacije mogu zajednički da rade na sprečavanju pretnji koje predstavlja kineska komunistička partija", prenosi Rojters.

Premanjegovim rečima, Stejt department kao stane misije označio Yicai Global, Jiefang Daily, Xinmin Evening News, Social Sciences in China Preš, Beijing Review i Economic Daily, čime se je broj medija sa takvom oznakom porastao na 15.

Pompeo je rekao da je taj potez deo napora da se odvrati od "pokušaja kineske komunističke propagande" u SAD.

"Ne postavljamo nikakva ograničenja u vezi onoga što ti mediji mogu da objavljuju u SAD. Mi jednostavno želimo da obezbedimo da Amerikanci i korisnici informacija mogu da razlikuju vesti slobodne štampe od propagande koju distribuira sama kineska komunistička partija", objasnio je Pompeo.

Glavni urednik kineskog lista Global Times Hu Sijin napisao je na Tviteru da su SAD "preterale" i da će im Kina uzvratiti.

"Sve dok kineski mediji trpe stvarnu štetu, Peking će im sigurno uzvratiti, a rad američkih medija u Kini mogao bi biti uključen na listu odmazde", naveo je Sijin.

State Department zahtevao je od kineskih medija da se registruju kao strane misije, a u martu je objavio da smanjuje broj novinara kojima je dopušteno da rade u američkim dopisništvima glavnih kineskih medija sa 160 na 100.

Kao odgovor, Kina je proterala desetak američkih dopisnika za New York Times, Wall Street Journal iz News Corpa i Washington Post .

SAD su prošlog meseca saopštile i da će zahtevati da kineske diplomate dobiju odobrenje Stejt departmenta pre posete američkim univezitetskim kampusima ili održavanja kulturnih događaja s više od 50 ljudi izvan terena misije.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner