петак, 20. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мариника Тепић: Кордонима су кренули на грађане, као да су најгори терористи. Чекали су да се прореди број људи, и кад је остало око 80-ак грађана - послали су на њих готово 300 полицајаца
Хроника

Мариника Тепић: Кордонима су кренули на грађане, као да су најгори терористи. Чекали су да се прореди број људи, и кад је остало око 80-ак грађана - послали су на њих готово 300 полицајаца

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 11. август 2024.

Потпредседница ССП Мариника Тепић, која је ноћ провела на станици Прокоп коју су грађани који се боре против рударења литијума блокирали, каже за Н1 да је, према њеним проценама, послато око 200 припадника полиције у пуној опреми и још 40 - 50 оних у цивилу, које су могли да примете. "Кордони на грађане, као да су најгори терористи", наводи, додајући да је полиција неке жене износила, а да су две особе ухапшене.

„Приметили смо око 2х да долазе врло интензивно и у великом броју полицијаци у цивилу, чак сам у једном моменту и пришла тројици да питам да ли су полицајци и они су потврдили. Они су се буквално као реке сливали доле и схватили смо да нас опкољавају да би нас снимали“, наводи Тепићева.

Како је навела, слутили су да ће покушати да их потисну са првим возом око 4х али то се није десило.

Наводи да су их затим око пола 6х, под пуном опремом, са фантомкама, под пуним наоружањем, трчећим кораком ка њима опколили.

Тепићева каже да та филмска сцена, у негативном смислу, била један веома непријатан моменат нарочито за људе који су се први пут нашли у тој ситуацији. На грађане су послати кордони, као да смо најгори терористи, додаје.

„Приведена су двојица младића Иван Бјелић и Никола Ристић, они су се везали за шине и нису хтели да се повуку“, каже Мариника Тепић.

Сматра да су полицајци вагали и чекали да се прореди број људи који је био на станици и кад је остало око 80-ак грађана, у том тренутку су послали „готово 300 полицајаца“ на њих.

„Било је девојака, старијих госпођа које су плакале и обраћале им се као мајке и сестре, и било је заиста емотивно. Било је и суза, али не из страха, већ од избезумљености и очаја чему служи народна полиција и како се понаша и какве налоге добија“, наводи саговорница портала Н1.

На питање да ли има информације шта се дешава на другом месту блокаде – станици Нови Београд, Тепићева наводи да је пре него што се растеривање грађана десило, дошло неколико људи са те станице, који су им рекли да су имали исту ситуацију, да су и код њих сат – два пре дошли да их снимају, али да не зна шта се тамо десило, претпоставља исто.

Тепићева наводи да су неки људи изношени, да је било жена које нису желеле да добровољно изађу, па су их малтене износили.

„Послати 300 људи, од тога 200 под пуном опремом, на људе који нису правили никакве нереде, јер желе да искажу свој бунт и не желе да живе у тровачници – то је језиво“, каже Тепићева.

„Мислим да смо сви због тога снимани – полицајци у цивлиу који дођу па снимају, па оду… Њих 40 – 50 сигурно у једном моменту. Они су сигурно отишли да пошаљу те снимке, да добију податке да се свако од нас идентификује“, сматра Тепићева.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер