петак, 28. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Ђурић: Компаративна предност Срба то што живе у епохи председника Александра Вучића
Хроника

Марко Ђурић: Компаративна предност Срба то што живе у епохи председника Александра Вучића

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 24. јун 2024.

 БЕОГРАД - Министар спољних послова Марко Ђурић рекао је у недељу да ће на неформалном састанку министара спољних послова држава чланица Европске уније и представника региона Западног Балкана данас у Луксембургу говорити о томе које су предности за ЕУ од приступања Србије и осталих земаља из региона.

Ђурић је за ТВ Пинк рекао да се углавном говори само о томе које су предности од чланства за Србију, а не и које су предности са саму ЕУ.

Објаснио је да ће 17 милиона људи из региона и седам милиона талентованих Срба значити много за безбедност, енергетику, одбрамбене капацитете, као и за везе са земљама Африке и Латинске Америке са којима Србија има традиционално добре односе.

Додао је да придруживање Србије и земаља региона ЕУ има и културолошки значај, наводећи да су Срби народ Николе Тесле, Михајла Пупина, Карађорђа и других.

"На 1.000 становника имали смо не једном велике научнике и људе", рекао је Ђурић.

Додао је да је компаративна предност Срба то што живе у епохи председника Србије Александра Вучића.

"За нас је кључно то што данас имамо политику која значи стабилност у сусрет изазовима на које не можемо да утичемо, јер су екстерног караткера. Мислим да предстоји период турбуленција и да, уколико дође до политичких промена у Америци, може доћи и до промене решења проблема у Украјини", нагласио је Ђурић.

Подвукао је да је Србија води самосталну, слободну и слободарску спољну политику и да јој нико споља јој одређује са киме ће да заснива политичке и економске односе.

"Ми спољну политику заснивамо на основу интереса грађана Србије, који су то препознали и у овом тешком времену се окупили око идеје да Србија остане аутономни центар одлучивања", рекао је Ђурић.

Подсетио је да у јулу ступа на снагу Споразум о слободној трговини са Кином, као и да је Америка је постала број један парнтер у области ИТ технологија.

Додао је да после Луксембурга иде у Парагвај где ће се одржавати Самит америчких држава, у оквиру којег ће се разговарати о јачању и постојећих и грађења нових партнерстава.

"Цела Латинска Америка ће бити тамо, од Кубе и Аргентине, Канаде, САД, до центрлане Америке. Са свима ћемо разговарати и наставити да градимо пријатељства", рекао је Ђурић.

Додао је да жели да се чују различити ставови и да грађани Србије не треба да брину јер ће у Србији увек моћи да се чују и проамерички и проруски и прокинески, али понајпре просрпски ставови", нагласио је Ђурић.

Додао је да спољна политика Србије неће бити платформа за унутрашњу политику, већ да ће бити вођена на избалансиран начин, узимајући у обзир интерес да одржавамо стара и правимо нова пријатељства.

Говорећи о критикама опозиције на рачун амбасадора САД Кристофера Хила, истакао је да српско гостољубље налаже да се понашамо домаћински, као и да је неприхватљиво вршити притисак на председника, јер је у интересу свих грађана да председник сарађује са амбасадором једне од најзначајнијих земаља.

"Један дан се додворавају амбасадорима и обијају прагове амбасада. У провм моменту када од Хила стигне похвала на рачун Србије, нпр. за економски развој, тада он постаје мета критика и увреда. Толико о стратешком опредељењу. Реч је само о голој жељи да се дође до власти", каже Ђурић.

Додао је да "лажна елита" жели да задржи односе са лобијима у влеким државама.

(Танјуг)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер