субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мигел Анхел Моратинос: Логично да Србија ускоро поднесе захтев за чланство у ЕУ
Хроника

Мигел Анхел Моратинос: Логично да Србија ускоро поднесе захтев за чланство у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. децембар 2009.

Брисел – Мигел Анхел Моратинос, шеф шпанске дипломатије, оценио је јуче у Бриселу „да би било логично да Србија ускоро поднесе захтев за чланство” у Европској унији, али да то зависи од процене званичног Београда. Он је рекао да верује да нико не може да одбије израз воље српског друштва за чланством у ЕУ и да би било сасвим нормално ако би Србија упутила званични захтев.

Слично мисли и Александра Штиглмајер, из Европске иницијативе за стабилност, која каже да је управо сада добро време за подношење захтева за чланство Србије у ЕУ, јер „већина у Савету ЕУ подржава кандидатуру”. Она верује да ће током шпанског председавања питање кандидатуре Србије бити отворено и да Београд не може имати политичку штету од подношења захтева.

„Подржавамо кандидатуру Србије. Верујемо да је боље одмах поднети захтев него чекати позивницу из Брисела. Да ли су остале земље чланице ЕУ добијале такве позивнице? Нису. Најгоре што се може десити јесте да Савет ЕУ не проследи захтев Европској комисији и затражи израду мишљења. Али већина у Савету ЕУ подржава намеру Србије да се кандидује за чланство, тако да ће се то питање наћи на дневном реду током председавања Шпаније. Видећемо како ће се понашати Холандија и Белгија, они су против”, оценила је Штиглмајер „дан уочи укидања виза грађанима Србије за путовање у Европску унију”.

Незваничне информације наводе на закључак да Холандија неће дуго одолевати притиску већине у ЕУ да захтев Србије буде размотрен, уколико међу највећим чланицама ЕУ не буде разлика. Процедура израде мишљења траје око годину дана, а Србија би могла да стигне до кандидатског статуса половином 2011. године.

Моратинос је током представљања приоритета шпанског председавања ЕУ захвалио новинару из Србије са „хвала лепо” на српском језику. Он је одговарајући на питања о третману Косова у ЕУ од 1. јануара, када Шпанија преузима ротирајуће шестомесечно председавање, рекао да ће бити „неутрални у вези са питањем статуса Косова” и да ће имати конструктиван приступ. Моратинос је казао да је свестан чињенице да је већина држава чланица ЕУ признала независност Косова, а да је Шпанија једна од пет држава које то нису учиниле. Он је рекао да за то постоје конкретни правни разлози о којима није желео да говори на данашњој конференцији за новинаре.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер