недеља, 23. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милан Ћулибрк: Лажу нас око економских ефеката пројекта Јадар. Ми од тога имамо само рудну ренту, која може да се мери годишње 20-30 милиона долара, и порез на добит, ако добити и буде
Хроника

Милан Ћулибрк: Лажу нас око економских ефеката пројекта Јадар. Ми од тога имамо само рудну ренту, која може да се мери годишње 20-30 милиона долара, и порез на добит, ако добити и буде

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. јун 2024.

 Уредник у недељнику "Радар" Милан Ћулибрк, коментаришући јучерашњи сусрет зета Доналда Трампа Џареда Кушнера и председника Србије Александра Вучића и њихове планове за градњу у Београду, оцењује да су тиме поручили да их баш брига и "да ћемо тек да видимо свога Бога".

„Ја верујем да ми нисмо видели још свога Бога. Иако мислимо да јесмо. Нисмо, тек ћемо га видети. И то у наредне три године“, наводи Ћулибрк у Новом дану на ТВ Н1.

Упитан када ћемо знати да смо га видели, каже да се плаши да неки људи никад неће то сазнати, јер да није тако, резултати избора не би били овакви.

„Из изборних резултата се јасно види да неки људи не схватају неке ствари. Дакле, уаиста успева (Вучић) да их убеди да је Србија земља која најбрже напредује у Европи, у којој убедљиво највише расте стандард“, иако смо последњих година имали највећи раст стопе инфлације.

„Плашим се да неки неће постати никад свесни шта се дешава“, песимиста је.

Коментаришући изјаву хрватског редитеља Рајка Грлића у интервјуу Радару да је ово што сада живимо рани фашизам, што је последица национализама из деведесетих, као и да ако људима не можете да пружите пристојну садашњост, онда им обећате бољу будућност, Ћулибрк истиче да је Грлић рекао и оно што он сам дуго већ говори, а то је да има све више људи који живе све лошије, али који подржавају све мањи број људи који живе све боље.

„У Србији више не постоји средња класа, постоји узак круг људи који су екстремно богати, ту укључујем све компаније које јако добро сарађују са властима, и све већи број људи који живе све лошије. Несрећа је у томе што ти људи који живе све лошије верују у та обећања да ће бити светлија будућност, они верују у ту славну традицију и историју којима се пуне главе и онда додатно подржавају те људе који заправо користе ову ситуацију само у личном интересу да буду још богатији“, сматра Ћулибрк.

Додаје да га излуђује кад неко од њих каже да нема ниједан рачун у иностранству.

„Пријатељу, и не треба ти рачун. Ви имате криптовалуте, ви имате све живо на овом свету, и вама не требају никакви рачуни“, казао је Ћулибрк.

Пројекат Јадар

Коментаришући јучерашњи пост председнице Скупштине Ане Брнабић, посвећен пројекту Јадар, на који је наводно претходна влада ставила тачку, у којем истиче значај вађења литијума, он каже да се брине све више за нас, ако су нам лидери овакви.

Каже да је својевремено разговарао са нашим човеком, пореклом из околине Лознице, а сада је држављанин САД, који је до 2012. имао рудник литијума у Америци и затворио га је, уз тврдњу да не постоји безбедна технологија за прераду литијума у облику у којем постоји у Србији.

Наводи да ако Брнабић мисли да је пројекат Јадар од пресудног значаја за будући технолошки развој зашто нас је убеђивала да је он стављен ад акта, а ни у једном тренутку, према оцени Ћулибрка, то није био.

А о нацрту студије о „непостојећем“ пројекту, каже да остаје кључни проблем – складиштење огромних количина јаловине. Истиче да су у тој студији поново сакривена имена људи који су на њој радили, позната су само имена вођа студије.

Указује и да нас лажу око економских ефеката тог пројекта.

„Од председника државе до председнице владе, сада председнице Скупштине, а вероватно и сви који су из владе о томе причали, обећавали су куле и градове, милијарде долара, раст БДП од три, четири, пет посто годишње. Ма, нема од тога ништа, људи. Ми од тога имамо само рудну ренту, која може да се мери годишње 20-30 милиона долара, и имамо порез на добит, ако добити и буде“, наводи Ћулибрк.

О извештају Фискалног савета у којем се закључује да држава све више пројеката спроводи мимо стандардних процедура и на питање да ли му верује, каже да му верује још мало.

„Јер верујем да му је одзвонило, верујем да ће једна од првих одлука новог састава Народне скупштине бити избор нових чланова Фискалног савета. Остаће један члан, и онда ме неће чудити ако будемо имали нека астролошка запажања у извештајима Фискалног савета, како су нам јавне финансије у Сатурну, са кућом од Марса, итд“, нашалио се Ћулибрк.

(Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер