недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милан Ћулибрк о акцији „Најбоља цена“: Засипају нас неквалитетним производима, уништиће нам здравље. Ако је литијум српско злато, зашто га копа неко други
Хроника

Милан Ћулибрк о акцији „Најбоља цена“: Засипају нас неквалитетним производима, уништиће нам здравље. Ако је литијум српско злато, зашто га копа неко други

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. септембар 2024.

 „Сада, када су се цене успориле, одједном држава штити грађане. Али како? Ако је на акцији килограм неке назови шунке као што је 100 грама шунке другог произвођача, морате да се запитате шта ту није у реду. Имам утисак да нас засипају неквалитетним прозиводима, уништиће нам здравље“, изјавио је уредник недељника "Радар" Милан Ћулибрк. Додао је да ће у Србији вероватно следеће године просечне плате бити око 900 евра. "Да ли смо заборавили да нам је председник обећао да ће 2027. године, просечне плате бити 1.400 евра", упитао је Ћулиибрк.

Министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић је, промовишући акцију „Најбоља цена“ изјавио да оброк од два јајета човека може да цео дан држи ситим. „У калоријском и нутритивном смислу, то је заиста перфектан оброк, изјавио је Момировић.

„Ово постаје карикатурално и није први пут, али некако се прима и људи прелазе преко свега. У таквом околностима, све је могуће, нико ни ни шта не реагује, што је и циљ свега“, оценио је Ћулибрк за Н1.

Подсетио је да је „Радар“ прошле недеље правио анализу ефеката ове акције, и да су у последње три године цена хране порасле 53 одсто, а држава ништа није урадила.

„Сада, када су се цене успориле, одједном држава штити грађане. Али како? Тако што вам нуди неке производе, да морате да се запитате – ако је на акцији килограм неке назови шунке као што је 100 грама шунке другог произвођача, морате да се запитате шта ту није у реду. Ако је нешто десет пута јефтиније, онда нема шансе да је квалитетно. Имам утисак да нас засипају неквалитетним прозиводима, уништиће нам здравље“, изјавио је Ћулибрк.

Он је рекао да је деведесетих година сретао људе „пристојно обучене који су претурали по контејнерима“.

„Плашим се да нам се то може поновити. А може, колико год се власт упињала да нас убеди да живимо никад боље, још увек сваки пети становник званично живи на ивици сиромаштва т.ј у ризику од сиромаштва“, навео је Ћулибрк.

Просветари најгоре прошли

Он је рекао да је у Србији „све привид“.

Не знам ко до грађана није свестан колико вреди гаредероба наших политичара… Званично код Агенције за спречавање корупције, немају уштеђевину, дакле, живе од плате од око 1.200 евра. Комад њихове гардеробе кошта два, три пута више, флаша вина коју они попију кошта пет пута више

„Не знам ко до грађана није свестан колико вреди гаредероба наших политичара… Званично код Агенције за спречавање корупције, немају уштеђевину, дакле, живе од плате од око 1.200 евра. Комад њихове гардеробе кошта два, три пута више, флаша вина коју они попију кошта пет пута више“ , казао је Ћулибрк.

Најављено је да ће просветраима бити повећане плате за 12 одсто, али незадовољни тиме, они су организовали масовне протесте.

„Пре четири године, просечна плата запослених у просвети је била око 11, 12 одсто изнад републичког просека. Сада је 11 одсто испод републичког просека. Дакле, они су у односу на просечног запосленог у Србији најгоре прошли. И сада им држава обећава 12 одсто – тиме ништа неће надокнадити“, рекао је Ћулибрк.

Просечан стандард ЕУ – у Србији за 100 година

Он је додао да је сада просечна плата у Србији 820 евра.

„Уз повишицу од око 10 одсто – и ако се плате повећају и у приватном сектору ми ћемо следећу годину дочекати са просечном платом од око 900 евра. То је 2025. година. Да ли смо заборавили да нам је председник обећао да ће 2027. године, плате бити 1.400 евра“, упитао је Ћулибрк

Говорећи о изјави експерта Бечког универзитета Института за међународне економске студије Бранимира Јовановића, да ће овим темпом Србија за 100 година достићи просечан стандард ЕУ, он је казао да је кључно то што је стандард у Србији исти као у децембру 2021. године.

„Ко год седне да израчуна како долазимо до тих 1.400. евра, то значи раст плата ове године 20 одсто, следеће 20 и оне тампо године 20 одсто. То је немогуће! Оно што је кључно, је то да је нама стандард исти као у децембру 2021. године. То што имамо више 100 или 200 евра, те паре вреде исто као пре три и по године“, рекао је Ћулибрк.

Он је рекао да је важно питање колико новцем који грађани имају, могу да купе.

„Дакле, ми не гледамо – и на то скреће пажњу Јовановић, да ми сада живимо ништа боље иако су нам плате никад веће“, рекао је Ћулибрк.

„Ако је литијум српско злато, зашто га копа неко други“

Коментаришући изјаве да је литијум „српско злато“, Ћулибрк је поставио питање, зашто – ако је то истина, литијум у Србији „копа неко други“.

Ако је то српско злато, зашто да то српско злато други копа, носи га и има користи од тога? Зашто га не копамо ми? Али ја се плашим да је овде у питању нешто друго и да то има везе са политиком

„Ако је то српско злато, зашто да то српско злато други копа, носи га и има користи од тога? Зашто га не копамо ми? Али ја се плашим да је овде у питању нешто друго и да то има везе са политиком“, казао је Милан Ћулибрк.

Следеће недеље биће одржана седница Скупштина Србије о ребалнсу буџета.

„Нико није помињао до сада ребалас. Шта се мења? Зашто се мења? Нашао је председник милијадру евра. Знате како може да се нађе – тако што узмете кеш кредит. Дакле, немате новац, него дуг. Нама је дуг прешао 38 милијарди евра. Ми заборављамо да је, када је СНС дошла на власт 2012. године, дуг био 14,4 милијарди евра. Сада је 38 милијарди евра“, навео је Ћулибрк.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер