Početna strana > Hronika > Milan Grujić: Zašto je DŽozef Štiglic evroskeptik
Hronika

Milan Grujić: Zašto je DŽozef Štiglic evroskeptik

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 08. septembar 2011.

Sad, možemo mi da kažemo da je Štiglic pod stare dane prolupao, da ne zna šta govori, da su mu se pred očima izmešale silne brojke... Da je od teškog rada za Svetsku banku, MMF, Klintona i Obamu zaboravio tablicu množenja.

Možemo i dalje da tvrdimo da je naš put ka Evropskoj uniji, utaban smanjenjem svake potrošnje, jedini ispravan, božanski put čiji nas pravac sigurno vodi ravno u blagostanje...

A možemo i pažljivo da pročitamo šta je američki nobelovac DŽozef, jedan od najpoznatijih svetskih ekonomista, poručio Hrvatskoj - da pre ulaska u EU dobro izračuna da li joj se to u ovom trenutku isplati!

- Budućnost ujedinjene Evrope nije nimalo vedra, pa bi neizvesnost oko evra i sudbina Grčke i Španije trebalo da navedu Hrvatsku da dvaput razmisli - rekao je Štiglic.

On je u intervjuu za zagrebački „Globus" američku ekonomiju nazvao slabom i dodao da su „oporezovanje bogatih, prekid rata u Iraku i Avganistanu, povećanje zaposlenosti i nastavak zdravstvene reforme četiri mere kojima se SAD mogu izvući iz krize".

Štiglic je naveo da u EU „treba stimulisati potrošnju, a ne štedeti, jer stezanje kaiša nikad nije dalo rezultate", i pri tom mnoge iznenadio preporukom da iz zone evra treba da izađe Nemačka jer je mnogo jaka, a ne Grčka.

 „O čemu to prokleti bradati evroskeptik priča, šta on uopšte zna" - verovatno se tih dana šaputalo hodnicima Vlade Srbije i njene Narodne banke. „Stimulisati potrošnju, a ne štedeti - glupost", cedio je kroz zube guverner Šoškić dok mu je jeza drastično snižavala spoljnih 35. Jer on naprosto zna da podizanje učešća za stambene kredite na 20 odsto čuva ekonomski sistem Srbije...

Prosečna julska plata u zemljama Evropske unije Rumuniji i Bugarskoj iznosila je oko 350 evra, u Srbiji 390. U van-EU-Hrvatskoj bila je 735, u EU-Mađarskoj ispod 600. Naše komšije Bugari i Rumuni i dalje žive gore od nas iako su više od pet godina članovi Unije, što bi mi, ako bog da, trebalo da postanemo 2020. Kako je to moguće? Imate li Borise, Tomislave, Mirko, Božo, Mlađane, Dejane... bilo kakav odgovor na ovo pitanje?

Momci, mora da se radi, da se razmišlja, da se podrže dobre ideje i zaposli narod, ne može se doveka čekati da bogati stranci donesu pare. Inače ni od EU nema leba. Ko misli da je ovaj tekst evroskeptičan, ništa nije razumeo.

(Pres)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner