субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милица Делевић: Кандидатура је тек почетак посла за Србију
Хроника

Милица Делевић: Кандидатура је тек почетак посла за Србију

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 03. март 2012.

БЕОГРАД - Директорка Канцеларије за европске интеграције Милица Делевић изјавила је данас да добијање статуса кандидата није крај већ почетак посла за Србију а да нас до датума за почетак преговора дели позитивно мишљење Европске комисије да смо остварили напредак у даљој нормализацији односа са Приштином.

Делевић је у интервјуу Танјугу прецизирала да даље унапређење односа са Приштином подразумева постизање напретка у дијалогу у области телекомуникација, енергетике и давање подршке мисији Еулекс да у целини на територији Косова обавља свој мандат.

"Када је Европска комисија 12. октобра прошле године објавила мишљење о нашем захтеву за чланство и дала позитивну препоруку за статус она је рекла и где би волела да види напредак пре отпочињања преговора. То је дефинисано као кључни приоритет и то у смислу унапређивања односа између Београда и Приштине", подсетила је Делевић и додала да је Савет за опшсте послове је 5. децембра потврдио ово мишљење.

"Нас од почетка преговора дели мишљење да смо постигли напредак у области телекомуникација, енергетике и давања подршке мисији Еулекс да у целини на територији Косова обавља свој мандат", навела је Делевић.

Наравно, додала је, осим овога што процењује ЕК важно је и оно што ми радимо код куће а то је наставак реформских процеса, спровођење онога што је договорено, спровођење закона који су усвојени али и припрема за следеће кораке кроз додатно изграђивање постојећих структура и припремање преговарачких тимова за преговоре.

Упитана када можемо очекивати датум, Делевић је навела да је најважније да и институције и грађани разумеју да ово није крај посла већ пре почетак посла.

"Зато треба већ сад размишљати шта је то што треба урадити да би преговори почели и шта је то што треба припремати - људе, преговарачке тимове, законе - да би ти преговори што краће трајали", истакла је она.

На питање да ли је реално очекивати почетак преговора до краја ове године Делевић је нагласила да је "важније шта ћемо урадити већ сутра него размишљати шта ће бити до краја године.

"Да би сваки циљ био ближи па и онај коначни - улазак у чланство и промена српског друштва, важније је да оно прво што треба да се уради буде одрађено што пре", нагласила је она и додала да ће оног тренутка када Комисија буде уверенаа да смо остварили довољан напредак она земљама чланицама предложити почетак преговора.

"То значи да се не мора чекати октобар али и значи да је Комисија заиста решена да сачека да види напредак", напоменула је Делевић.

Упитана да ли би за почетак преговора могло да се постави питање статуса Косова или укидања тзв парлалелних институција Делевић је навела да "ова питања треба доживети онако како их је Савет и навео.

"То значи као нормализацију односа Београда и Приштине и као нешто у чему се све чланице ЕУ слажу, независно од тога шта мислие о државности Косова, а то је да цео регион учествује у регионалној сарадњи и европским интеграцијама", рекла је Делевић и додала да ће земље чланице једино вредновати допринос Београда том циљу.

Говорећи о могућности да на даљем европском путу Србије искрсну нека нова билатерална питања, Делевић је навела да пример Србије, а и примери других земаља примљених у ЕУ раније показује како Унија функционише.

"Процес европских интеграција функционише тако да је потребна сагласност свих, да се некад појаве проблеми које сви доживљавању као велики проблем, некад да се појави проблем који једна чланица доживљава као проблем и покушава на овај начин да реши, али мислим да смо у досадашњем процесу видели да је најбоље радити тако да вам све земље буду савезници, да немате великих отворених питања и да кроз поверење са земљама чланицама и решавање питања стичете подршку свих", казала је она.

Она није могла да прецизира која ће питања за Србију бити најтеже решити током преговора.

"То ћемо видети када будемо дошли до проблема које ће нам бити тешко да решавамо, јер највећи проблем је увек онај који нисмо решили."

Делевић је такође навела да је незахвално прогнозирати колико би преговори, када почну, могли да трају и да је најбоље је усмерити се да онај први следећи корак дође што пре.

Преговори ће, објашњава, почети поглављима 23 и 24 - правосуђе и основна права, што је нови приступ ЕУ.

Унија се уверила да су ова поглавља важна за касније чланство и да је потребно посветити им време да би се процес проширења могао бранити тврдњом да су сви услови испуњени и да ново чланство представља допринос постојећој организацији а не да угрожава њено функционисање", закључила је Делевић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер