среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милица Делевић: Стратешка партнерства показатељ промене Србије
Хроника

Милица Делевић: Стратешка партнерства показатељ промене Србије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. април 2011.

БЕОГРАД - Директорка Канцеларије Владе Србије за придруживање Европској унији Милица Делевић рекла је данас да су стратешка партнерства које је Србија склопила или ће то тек учинити, показатељ трансформације Србије из земље виђене као извозника проблема деведесетих година у позуданог партнера.

"Та партнерства су показатељ важности које те земље виде у Србији, али и трансформације Србије. То је показатељ да те земље препознају да смо се променили, да нисмо потенцијални проблеми, већ потенцијално решење", рекла је Делевић на Округлом столу агенције Танјуг "Стратешка партнерства -изазови и шанса Србије".

Према њеним речима, стратешка партнерства личе на уговоре које Србија има са државама региона, али се разликују по димензији која та партнерства диже на виши политички ниво.

"Мене не чуди што Србија тражи стратешке партнере", рекла је Делевић, напомињући да је то важно како би се подржале промене које Србију држе на путу ка ЕУ. С друге стране, додала је она, то значи да нас други виде као предвидљивог и поузданог партнера са којим могу да уђу у овакву врсту уговора.

Говорећи о изазовима и евентуалним ризицима која та партнерства носе, она је подсетила да са ступањем Споразума о стабилизацији и придруживању (ССП) на снагу приближавање позицијама Уније постаје уговорна обавеза.

"Од нас се очекује прогресивно приближавање позицијама Уније. ЕУ ће пратити како се понашате", рекла је она.

Делевић је, међутим, додала да то да ли је Србија потписала стратешко партерство са неком земљом не значи да ће то угрозити пут ка ЕУ. Она сматра да су споразуми о стратешком партнерству Србије са земљама ЕУ изузетно значајна, а посебно она са старим чланицама Уније, као што су Француска и Италија.

Према њеним речима, Србија треба да искористи стратешка партнерства за унутрашње јачање.

"Наше стратешко опредељење је ЕУ. Али онај партнер који не поштује своје обавезе није добар партнер ни у стратешком партнерству. Каква год да је реалност или околности које нас окружују, важно је да се држимо уговорних обавеза како бисмо били препознати као поуздан партнер", закључила је Делевић.

Споразуме о стратешком партнерству Србија је потписала са Кином, Италијом и Француском, а предстоји потписивање таквог документа и са Русијом, приликом посете председника Србије Бориса Тадића Москви, до краја јуна ове године.

Како је у једној од ранијих прилика рекао председник Тадић, стратешка партнерства не значе да је Србија глобални стратешки партнер, већ стратешки партнер у региону, а потписивање тих споразума подиже међународни кредибилитет и легитимитет наше земље.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер