недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ђукановић: Велики је искорак када у Србији чујемо да је Црна Гора независна и суверена држава
Хроника

Мило Ђукановић: Велики је искорак када у Србији чујемо да је Црна Гора независна и суверена држава

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. децембар 2013.

Црногорски премијер Мило Ђукановић изјавио је вечерас да је актуелно државно руководство Србије, за разлику од претходног, пријатељски настројено према Црној Гори.

Он је казао у политици актуелног државног врха Србије не препознаје било шта што би се могло оценити као мешање у унутрашње ствари Црне Горе.

Према речима Ђукановића, у питању је дисконтинуитет у односу на политику претходне власти у Србији, која се често патернистички односила према Црној Гори.

"Велики је искорак када са свих највиших државних адреса у Србији чујемо да је Црна Гора независна и суверена држава и жељу да се гради пријатељство. Верујем у те изјаве и мислим да треба максимално инвестирати у пријатељство које је на добробит грађана и Црне Горе и Србије. У Београду сам био изложен изузетној пажњи и уважавању и мене као премијера и државе Црне Горе. То је пажња која је последица уважавања државе Црне Горе као добронамерног суседа и партнера Србије", навео је он.

Ђукановић је рекао да је актуелно српско руководство окренуто државним интересима те државе, у шта спадају политика добросуседства и европских интеграција.

"Србија се данас налази на прагу отварања приступних преговора са Европском унијом и то сматрам вредним успехом актуелног руководства те државе", истакао је црногорски премијер.

Ђукановић је оценио да односи Црне Горе и Србије треба да почивају на међусобним интересима.

"Србија и Црна Гора, уз све оно што имају као заједничко у историји, свој однос треба да граде на интересима, односно на савременим европским вредностима у циљу достизања што бољег квалитета живота грађана обе државе", казао је Ђукановић.

Он је рекао да остаје при позиву представницима српских партија у Црној Гори да уђу у власт, наводећи да је притом најмање мислио на Нову српску демократију (НОВА).

"Пожурио је лидер НОВЕ Андрија Мандић да одговори негативно како би охрабрио друге да не размишљају у том правцу", навео хе Ђукановић, додајући да у Београду није било разговора са званичницима Србије о посредовању са српским странкама у Црној Гори.

Партнери не сумњају у опредељење за НАТО

"Све ове године имам веома фреквентну комуникацију са лидерима мање, више свих држава у свету. Са лидерима свих релевантних политичких партија, посебно у Европи и до сада нисам чуо нешто што би могло носити призвук сумње каква је оријентација актуелне власти у Црној Гори", казао је Ђукановић Телевизији Црне Горе.

Лидер Социјалдемократске партије (СДП) Ранко Кривокапић, коалиционог партнера Ђукановићеве ДПС, недавно је довео у питање искрену приврженост свог партнера у власти интеграцији земље у НАТО.

Кривокапић је тада навео да постоје сумње код страних партнера који замерају на мањку резултара у области владавине права и реформи безбедносних служби.

Ђукановић је, међутим, навео да влада не оставља "простор за сумњу" у њену приврженост НАТО интеграцији.

"Ми нисмо остављали простор за сумњу и веома јасно саопштавамо и у Вашингтону, али и у Моксви и код наших пријатеља у Пекингу, да Црна Гора жели да буде чланица НАТО и европских интеграција", казао је премијер.

Осврћући се на недавну оцену руског амбасадора у Београду Александра Чепурина који је опредељење Црне Горе за чланство у НАТО назвао "мајмунском политиком", Ђукановић је казао да га став амбасадора "не занима".

"Амбасадори су чиновници своје земље који мање или више одговорно, успешно или паметно интерпретирају политику своје земље", закључио је Ђукановић.

Последња истраживања указују да је 45 одсто грађана Црне Горе против чланства у НАТО, док 38 процената подржава приступање том савезу. Велике чланице НАТО у више наврата су указале на ниску подршку јавног мњења Црне Горе чланству у алијанси, те на нужност реформи.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер