понедељак, 05. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Прогон АФД-а сведочи да се европски либерализам од промовисања слободе претворио у казнену експедицију
Хроника

Милорад Додик: Прогон АФД-а сведочи да се европски либерализам од промовисања слободе претворио у казнену експедицију

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. мај 2025.

 Председник Републике Српске Милорад Додик осудио је, како је навео, намеру немачких власти да забране деловање екстремно десничарске странке у тој земљи Алтернатива за Немачку (АФД), коју је претходне седмице Савезна канцеларија за заштиту уставног поретка (БфВ) означила као екстремистичку организацију која ''прети демократији''.

''Политичко-правосудни прогон АФД-а сведочи да се европски либерализам од промовисања слободе претворио у казнену експедицију намењену прогону политичких неистомишљеника. Демократија којом се Европа поносила значила је поштовање воље и избора народа'', написао је Додик на свом налогу на мрежи Икс.

Како је оценио, заштита бирократије постала је важнија од заштите националног суверенитета.

''Данас смо сведоци негирања и гажења народне воље зарад задовољења интереса политичке номенклатуре. Све странке које су заговорници поштовања традиционалних хришћанских вредности и права народа на субјективитет бивају прогоњене монтираним правосудним процесима. Бирократија без презања брани своје привилегије, али дубоко верујем да ће идеје суверенизма и народна воља на крају однети победу и да ће АФД наставити своје политичко деловање'', написао је Додик.

Одлука БфВ-а да АФД прогласи за екстремно десничарску организацију омогућава властима да ефикасније прате странку која је заузела друго место на федералним изборима у фебруару.

Нови статус странке олакшава властима да користе тајне методе за њено праћење, попут ангажовања поверљивих информаната и пресретања комуникација.

Лидери АфД-а, Алис Вајдел и Тино Крупала, рекли су да је та одлука "очигледно политички мотивисана" и представља "тежак ударац немачкој демократији".

Та странка је у фебруару освојила 152 места у Бундестагу, са 20,8 одсто освојених гласова, што је АфД поставило као другу по снази политичку партију у Немачкој.

(Политика)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер