субота, 19. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Састаћу се са Владимиром Путином на самиту БРИКС-а у Казању
Хроника

Милорад Додик: Састаћу се са Владимиром Путином на самиту БРИКС-а у Казању

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 19. октобар 2024.

Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да ће се на предстојећем самиту БРИКС-а у Казању састати са председником Русије Владимиром Путином и другим лидерима из најмоћнијих земаља света који, како је навео, промовишу вредности које одговарају и Републици Српској.

„Те вредности су, између осталог, слобода, мир, стабилност, међусобно поштовање и уважавање без наметања и мешања у унутрашње ствари других земаља", рекао је Додик.

Он је оценио да је БРИКС заједница земаља које баштине суверенитет, заједничку економску, културну и другу сарадњу.

„То није војна организација, већ нешто што може бити адекватан одговор хегемонији која се ширила светом из једног центра наметањем одређених друштвених вредности иако је то непримењиво због различитих традиција, култура и слично. Управо то наметање изазивало је разне нестабилности у свету и учинило га ровитим у сваком погледу“, указао је Додик.

Он је навео да самит БРИКС-а има велики значај, имајући у виду да Република Српска тежи да на глобалном нивоу објасни свој положај унутар БиХ.

„БРИКС буди наду и даје шансу пре свега миру који би требало да буде карактеристика читавог света. Зато је важно да Република Српска на том самиту буде евидентирана и присутна и да можемо да остваримо контакте са учесницима тог самита“, истакао је Додик.

Додик је за Радио Републике Српске рекао да је поносан на чињеницу да ће учествовати у раду, односно посматрању рада ове моћне групације земаља која је по економској снази већ превазишла групу седам најразвијенијих земаља света (Г7).

„За Српску је битно да зна какви су трендови на том плану и да разуме начин на који ће се БРИКС кретати у будућности. Јер, очигледно је да је реч о процесу који ће доминирати глобалним односима у наредном периоду“, додао је Додик.

Он је појаснио да БРИКС поштује суверенитет држава не постављајући услове и захтеве попут оних чије испуњавање тражи ЕУ, која жели да и потребама великих глобалних играча прилагоди земље које желе да постану чланице.

Додик је напоменуо да БРИКС уважава специфичности земаља и економско-политичких процеса у њима.

„Та организација не тражи да се нешто мења на унутрашњем плану, већ афирмише сарадњу учесника тако да то свакој земљи одговара, а не да ствари буду диктиране само из једног центра“, рекао је Додик.

Наводећи да БРИКС нуди одређену врсту алтернативе, Додик је рекао да је веома важно да таква врста организације успе за разлику од настојања да се стално намећу решења из, како је казао, неких удаљених кабинета.

Он је навео да ће се у БиХ наставити рад на питањима европских интеграција, иако је јасно да више од пола чланица ЕУ данас не би испунило критеријуме које Брисел намеће за чланство и додао је да постоји све већи евроскептицизам чак и у појединим земљама ЕУ, пренела је Срна.

„Они неоправдано игноришу стање и проблеме у оквиру саме ЕУ који више воде ка дезинтеграцији него интеграцији и јачању ЕУ. Дакле, све то тражи од нас да изучимо и неке алтернативе“, указао је Додик.

Према његовим речима, тешко је очекивати да ће Република Српска моћи да постане чланица БРИКС-а или неке сличне организације, али у сваком случају имаће статус посматрача на овом самиту.

Самит БРИКС-а биће одржан од 22. до 24. октобра у руском Казању.

БРИКС је међудржавно удружење основано 2006. године. Осим Русије, Бразила, Индије, Кине и Јужне Африке, од почетка 2024. године БРИКС-у су се придружили Египат, Етиопија, Иран, УАЕ и Саудијска Арабија. Русија је председавајућа организације 2024. године.

(Спутњик)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер