Početna strana > Hronika > Milorad Ivanović u „Utisku nedelje“: U kovid bolnicama do 1. juna umrlo 1.080 ljudi, a BIRN je objavio minimalan siguran broj od 632; Krizni štab da objasni kako se 13. aprila od 38 došlo do 6 preminulih?!
Hronika

Milorad Ivanović u „Utisku nedelje“: U kovid bolnicama do 1. juna umrlo 1.080 ljudi, a BIRN je objavio minimalan siguran broj od 632; Krizni štab da objasni kako se 13. aprila od 38 došlo do 6 preminulih?!

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 06. jul 2020.

U "Utisku nedelje" gosti Olje Bećković su infektolog prof. dr Dragan Delić, urednik BIRNA-a Milorad Ivanović i anesteziolog i predsednik Sindikata lekara i farmaceuta, dr Rade Panić.

Urednik BIRN-a Milorad Ivanović izjavio je da su, prema podacima iz informacioni sistem KOVID-19, koju država vodi o stanju epidemije, od 13. marta do 1. juna umrlo 1.080 ljudi, a da su novinari u izveštaju koji su krajem prošlog meseca objavili "minimalan siguran broj" od 632 preminulih.

Ivanović: Prema podacima iz informacioni sistem KOVID-19, koju država vodi o stanju epidemije, od 13. marta do 1. juna umrlo 1.080 ljudi, a novinari su u izveštaju krajem prošlog meseca objavili minimalan siguran broj od 632 preminulih

On je u Utisku nedelje pojasnio da su do broja od 632 preminulih, koji je višestruko veći od zvanično objavljivanih podataka, došli zato što je za njih bilo sigurno da su umrli od posledica KOVID-19, a da su za ostale imali nekompletne informacije.

"Ostali su imali jedan test negativan, podaci nisu jasni ili su u međuvremenu izgubljeni", rekao je Ivanović.

Dodaje da su u sistemu prikupljani svi podaci o toku zaraze u koje su kovid-bolnice i ambulante imale obavezu da na dnevnom nivou unose podatke o broju umrlih od komplikacija izazvanih koronavirusom.

On je naveo da za potvrdu podataka zaista nisu pokušali da kontaktiraju premijerku Anu Brnabić, ali da su potvrdu tražili od saradnice iz njenog kabineta koja je, po inoformacijama koje poseduju, bila zadužena za nadgledanje baze, epidemiologa Predraga Kona, ministra zdravlja Zlatibora Lončara, i direktorku Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanovic Batut", odnosno sve one za koje su mislili da su upoznati sa funkcionisanjem rada baze COVID-19.

Prema njegovim rečima, Kon nije odgovorio na poruku koju su mu uputili, a u zbirne podatke iz državne baze su sigurno imali uvid "Batuta", Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), Ministarstva zdravlja i Vlada Srbije sat vremena pre objavljivanja podataka na sajtu kovid19.rs.

Dodaje da pojedini lekari koji su članovi Kriznog štaba za suzbijanje KOVID-19 nisu imali pristup tim podacima.

Ivanović: Ti brojevi se iz nekog razloga smanjuju, tačno se može uhvatiti matrica po kojoj se to radi. 'Batut' je svakog dana u 14 časova sastavljao izveštaj za Vladu Srbije na osnovu informacionog sistema

"Ukoliko nemate prave podatke ne možete donositi ni prave odluke... Šta se u međuvremenu dešavalo sa podacima, ne možemo da znamo. Ti brojevi se iz nekog razloga smanjuju, tačno se može uhvatiti matrica po kojoj se to radi. 'Batut' je svakog dana u 14 časova sastavljao izveštaj za Vladu Srbije na osnovu informacionog sistema", navodi Ivanović.

On je kazao i da većina građana nema informacija šta se dešava, da predstavnici vlasti objavljuju samo demantije na njihovu vest o prikrivanju podataka, zbog čega građani nemaju osnovnu informaciju...

"Znaju ljudi koji su na društvenim mrežama i koji prate nekoliko nezavisnih portala", ocenjuje Ivanović.

"Kako se od broja 38 dolazi do broja šest?”

Objašnjavajući šta je istina u broju umrlih koje je objavio BIRN, a koji je izazvao polemike u javnosti, Ivanović je naveo primer 12. aprila.

“Da bi epidemiolozi donosili prave odluke trebalo bi da imaju i prave podatke”, rekao je Ivanović i prikazao grafikon nastao na osnovu baze Informacionog sistema i zvaničnih podataka.

Podaci su ujednačeni i govore o šest, sedam, osam mrtvih preko dana, do 4. aprila podaci koje saopštava vlada i Informacioni sistem su uglavnom slični sa malom razlikom, ali od 4. aprila imamo nagli skok i razliku, kaže on.

“Kriva dostiže vrhunac 12. i 13. aprila kad imamo 23 mrtva od kovida, a nama se zvanično kaže šest”, rekao je Ivanović, navodeći da to piše u bazi kojoj su pristup imali svi članovi Kriznog štaba i ministar zdravlja.

Međutim, kada pogledamo drugi grafikon napravljen na istim tim podacima, da je 1.080 umrlih u kovid bolnicama, opet imamo do 4. aprila gotovo slične podatke, pa dramatičan skok 13. aprila kada imamo 38 mrtvih u kovid bolnicama.

Ivanović: Informacioni sistem Batuta kaže da je 13. aprila umrlo 38 osoba, a nama se tog dana kaže da je umrlo šest

“Informacioni sistem Batuta kaže da je 13. aprila umrlo 38 osoba, a nama se tog dana kaže da je umrlo šest”, objasnio je Ivanović.

On je istakao da ono što grafika pokazuje je da smo više od mesec dana dobijali lažne podatke na osnovu kojih su pravljene neke epidemiološke mere.

“Mi samo tražimo objašnjenje zašto je to urađeno i da da nam Krizni štab objasni kako se od broja 38 dolazi do broja šest”, rekao je Ivanović.

Dr Rade Panić: Podacima se manipuliše

Predsednik Sindikata lekara i farmaceuta Rade Panić kazao je da smatra da se podacima o broju obolelih i preminulih od COVID-19 "očigledno manipuliše", ali da organizacija koju predvodi trenutno ne može da te navode potvrdi.

Dodao da se "plaši da li će zdravstveni sistem izdržati" sledeći talas epidemije korona virusa koji se očekuje u septembru.

- (Sindikat lekara i farmaceuta) odavno pisanim putem upozoravao da će se ovo desti. Nažalost epidemije je u potpunosti ogolila sve ono o čemu smo pričali. Ono što nas sada brine jeste što se podacima manipuliše i kako ćemo dočekati jesen - rekao je Panić.

Naveo je da je zbog ovakvih ocena sindikat kojim predsedava "odavno trn u oku Ministarstva zdravlja i ove vlasti", kao i zbog "insistiranja na poštovanju primeni 80 odsto (relevantnih) zakona".

- Ne tražimo da se poštuje 100 odsto zakona, nego samo 80 odsto... Problem u Srbiji je što se odavno (u zdravstvu) radi na usmeno, bez rešenja, na primer kada kolege trebaju da se upute u druge gradova gde je situacija kritična... Zdravstveni sistem je zanemarivan i služi za potkosurivanje, a sve što je doneto od pravnih akata (koji treba da uredi zdravstvo) u poslednjih sedam godina se ili ne primenjuje ili je u sukobu sa drugim propisima - kaže Panić.

Rekao je i da "osnovano sumnja" u to ko je napravio informacioni sistem za praćenje broja novozaraženih i umrlih od COVID-19 i da li on funkcioniše kako treba, a naveo je i da je "brat (zamenice direktora Intituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" Darije) Kisić Tepavčević dobio "milione za formiranje tog sistema".

Infektolog Dragan Delić: U periodu smo "nonšalantnosti"

Infektolog Dragan Delić rekao je da ne može egzaktno da kaže da li i na koji način se manipuliše o broju obolelih i preminulih od KOVID-19 u Srbiji, ali da u trenutnoj epidemiološkoj situaciji, usled "grešaka koje su pravljene, dolaze računi za naplatu".

Naveo je da statističari ukazuju da je distribucija smrtnih slučajeva naveo da u "previše pogrešnih poruka" koje su slali predstavnici vlasti i struke ubraja političke skupove, proslavu izborne pobede u štabu vladajuće Srpske napredne stranke (SNS), kao i održane fudbalske utakmice.

Dodaje da je u distribucija zaražavanja i smrtnih slučajeva u Srbiji "čudna", što "pobuđuje sumnju", kao i da hitno treba formirati grupu specijalista sudske medicine koji će da provere potvrde o smrti i uporede ih sa medicinskom dokumentacijom", što je procedura koja bi trajala relativno kratko.

- To bi završilo svaku diskusiju i okončalo podele koje postoje među nama. Ja sam, kao i mnogi drugi građani, pred izbore dobio pamflet (SNS-a) u kom se (za pandemiju) navodi da smo 'iz ove bitke izašli kao pobednici'. U toj izjavi su dve laži, prvo da je bitka završena, drugo da smo izašli kao pobednici - rekao je Delić.   

Na pitanje zašto u svojim javnim nastupima navodi da je 1. maj bio trenutak kada se struka profesionalno kompromitovala, Delić je rekao daje tada struka "prvi put upotrebila pojam kompromis".

- Tada je nastala razlika između stavova članova kriznog štaba, da li će biti restriktivne mere trajati jedan ili tri dana. Ako ne postoji sistem i krizni štab koji nezavisno donosi odluke, onda to nije u redu, ne postoji doktrina. Po meni, najmanje bi to trebalo da zavisi od predsednika države, iako je on prethodno govorio da će on prihvatiti stavove stuke - dodaje Delić.

On je rekao i da je problem kada je Srbija posle strogih restriktivnih mera, "koje su bile možda bile najstrože u Evropi" ušli u period "nonšalantnosti".

- Sve se svelo manje-više na ličnu odgovornost. Svako od nas mora da bude odgovoran za svoje zdravlje, međutim mi se svi krećemo u zadatom koordinatnom sistemu koji daje država, krizni štab, Vlada. E taj sistem je bio pogrešno postavljen - ocenio je infektolog.

Delić smatra da generalno za trenutnu pandemiju nije bilo adekvatnih priprema ni na globalnom ni na lokalnom nivou, "zbog podcenjivačkog stava prema pandemijama".

(Beta, Nova.rs)

Videti još: BIRN: Broj umrlih i zaraženih višestruko veći od zvanično saopštenog - poslednjih dana broj novoobolelih kretao se između 300 i 340 dnevno

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner