субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милош Вучевић: Једини начин да се смири ситуација на северу КиМ је да Кфор преузме контролу. Државни интерес Републике Србије је да чувамо мир
Хроника

Милош Вучевић: Једини начин да се смири ситуација на северу КиМ је да Кфор преузме контролу. Државни интерес Републике Србије је да чувамо мир

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 30. септембар 2023.

Једини начин да се смири ситуација на северу Косова и Метохије је да се повуку полицијске снаге Приштине и да Кфор преузме контролу, у том случају све ће се смирити и неће бити никаквих инцидената и проблема, изјавио је у интервјуу за "Косово онлајн" министар одбране Милош Вучевић.

Он је детаљно говорио о нелогичностима приштинске верзије догађаја у Бањској, о намери Аљбина Куртија да терором протера Србе, и посебно је нагласио да је државни интерес Републике Србије очување мира.

Вучевић је истакао да држава Србија ни на који начин није учествовала у догађајима у Бањској 24. септембра.

На питање на који начин и у којој мери су Војска Србије и Министарство одбране упознати са детаљима трагичних догађаја који су се догодили у Бањској Вучевић и како коментарише оптужбе актуелних косовских власти, Вучевић је рекао да Србија проводи своју истрагу.

"Наравно, имамо један отежавајући фактор, јер немамо фактички или физички приступ лицу места и не можемо да прикупимо све оне чињенице које државни органи када је одређена зона под њиховом јурисдикцијом могу да ураде. Од 1999. српске институције немају физичку јурисдикцију над простором Косова и Метохије и у оваквим околностима није лако прикупити све чињенице. Тим пре сам зачуђен како неки људи олако дају оцене о томе шта се десило, ко је учествовао, није учествовао, а знам да располажу са мање информација од људи из сектора безбедности који су далеко обазривији код изношења оцена и чињеница", објаснио је Вучевић.

Како каже, Курти покушава, и не само он, већ и они који су у тзв. међународној заједници, спонзори његове политике или политике тзв. независног Косова, да ово искористе да Србију етикетирају као спонзора онога што они дефинишу тероризмом.

"И није довољно да се сада обрачунају само са Србима са севера Косова и Метохије, него да би то добило легитимитет и легалитет за оно што раде, потребно је да направе ту конекцију између државе Србије и онога што они виде као опасност за њихову злочиначку политику, свакако. И акценат им је на томе да је из Србије неко то спонзорисао, помагао, учествовао на било који начин. Држава Србија није учествовала у догађајима у Бањској 24. септембра, а из неколико разлога то можете врло очигледно закључити", нагласио је он.

Истиче да оно што је за Србију крајње упитно јесте прикупљање доказа, утврђивање чињеничног стања, оно што Приштина званично пласира.

"Онемогућавање породицама убијених, страдалих, готово стрељаних, и даље да добију тела њихових чланова породица. Врло је чудно то приказивање заплењеног наоружања и војне опреме - готово је све нераспаковано. Обратите пажњу на један детаљ, један од убијених Срба, који је означен да је наводно терориста, има закочену пушку. Када погледате слику убијеног Србина, вероватно стрељаног, видите да је његова аутоматска пушка закочена", каже он.

"Какав је то терористички активизам или уопште борбени положај? Та пушка није била припремљена за пуцање, елементарна ствар. И много још ситних детаља који бацају много сумње или постављају многа питања шта и како се дешавало на северу КиМ у претходну недељу. Волели бисмо да као држава учествујемо у прикупљању тих чињеница, да се дозволи нашим органима да могу уз ЕУЛЕКС да учествују у прикупљању свега онога што је битно да бисмо добили целу слику", рекао је он.

На питање шта ће државни органи Србије моћи да предузму, рекао је да ће бити саслушана сва лица која су на територији централне Србије, а за које постоји индиција да су евентуално били на тој локацији, односно да су учествовали у тим догађајима.

"Наравно да је Република Србија осудила убиство албанског полицајца. То није ништа добро, јер не само да прави бол породици убијеног, већ прави и политичке и безбедносне проблеме за целу српску заједницу и целу Србију. Али исто тако Србија не може да остане глува, слепа и нема на прогон и убиства Срба, на буквално стрељање Срба по околним шумама, на пасивно држање Кфора", каже он.

Вучевић констатује да се Кфор понашао као да је посматрачка мисија, а не оружана сила.

"Они имају базу Нотинг Хил која је врло близу месту дешавања ових трагичних догађаја. Како је могуће да Кфор није ушао у том капацитету или са довољним капацитетом и зауставио читав развој тог догађаја? Зашто Еулекс није преузео јурисдикцију и провео полицијску истрагу, односно контролу? Ко је дозволио да то траје сатима, да лов на Србе траје сатима?", запитао се он.

"Погледајте оно што Приштина објављује, они су дроновима пратили ту групу Срба, они су све време знали шта и како се дешава, и још нешто - какав је то терористички акт где вам је све нераспаковано, неприпремљено за дејство, а кажете да су они први кренули у напад ка ономе што дефинишите као полиција.

"Наши војни експерти су анализирали слике, бацач граната нераспакован, односно није постављен, није припремљен за дејство. Муниција у неким кутијама, кантама, па нису напуњени оквири, шаржери, нема припреме, нема претпоставке да је неко био спреман да дејствује", истиче.

Како каже, неко је итекако припремао овај сценарио и много тога је пред нама што треба да буде јасно утврђено, а сада Курти користи ово као свој аргумент.

На питање, шта такво понашање Кфора говори Србима и да ли могу да очекују гаранцију безбедности за будући живот на простору на којем живе, министар одбране каже да не оправдава и не тражи разлог који би могао да води ка оправдању убиства албанског полицајца на северу, као и да на тренутак морамо да се окренемо узроцима, а не последицама.

"Шта су узроци свега онога што се десило у недељу на северу Косова и Метохије? То је неформирање Заједнице српских општина, односно непоштовање Бриселског споразума, то је смена, суспензија командира реона Север испред српске заједнице, командира косовске полиције, то је постављање лажних, наметнутих градоначелника у четири општине на северу Косова и Метохије, то је та пузајућа окупација севера Косова и Метохије са повећаним бројем специјалних полицајаца, са изградњом база, пунктова, са константном активношћу оних који по Бриселском споразуму немају права да буду на северу Косова и Метохије - говорим о њиховим специјалним јединицама, дугим цевима", нагласио је.

На питање, каква је процена тренутног ризика од даљег распламсавања тензија, министар одбране је рекао да је "висока".

"Наш национални интерес, српски, државни интерес Републике Србије је да чувамо мир. Ми у миру побеђујемо, а у сукобу можемо само да губимо. Постоје црвене линије и да не понављам све што је председник Републике рекао", каже Вучевић.

Истиче да је врло јасна порука државе Србије да никада нећемо признати Косово као независну државу, све ово што раде неће довести до тога да Србија политички капитулира и верујем да ове трагичне догађаје, све проблеме које имамо, можда треба да видимо као моменат за још јаче политичко уједињење за политичку борбу за права Срба на Косову и Метохији, за опстанак Србије на Косову и Метохији, за опстанак Србије.

(РТ Балкан)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер