петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милош Вучевић: Ми стварно не желимо да идемо у непријатељско преузимање НИС-а, односно да потискујемо Русе. Са друге стране, треба нам гасни аранжман за наредни период и ту нам је потребан партнерски однос са Русима да добијемо најбољу цену
Хроника

Милош Вучевић: Ми стварно не желимо да идемо у непријатељско преузимање НИС-а, односно да потискујемо Русе. Са друге стране, треба нам гасни аранжман за наредни период и ту нам је потребан партнерски однос са Русима да добијемо најбољу цену

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. јануар 2025.

Председник владе Србије Милош Вучевић изјавио је вечерас, након што је министарство финансија САД увело санкције, између осталих, и компанији Нафтна индустрија Србије (НИС) због руских компанија у њеном власништву, да званични Београд сада мора паралелно да има комуникацију и са Вашингтоном и са Москвом.

„Ми, формално, не би требало да будемо прва мета као држава, али суштински ово компликује ситуацију у Србији и захтева једну симултанку председника (Александра Вучића) и целе државе са два саиграча – и са САД и са Русијом“, рекао је Вучевић за Радио-телевизију Војводине.

Он је казао да не жели да критикује одлуку државе да 2008. године прода већинско власништво НИС-а руским компанијама „Гаспром“ и „Гаспромњефт“.

„Нема потребе да то радим. Свако нека процени да ли је то била добра цена или не. У крајњем случају, то више не можемо ни да вратимо. Сада је само питање наших мера које ћемо ми доносити, јер ми стварно не желимо да идемо у непријатељско преузимање, односно да потискујемо Русе мимо сагласности њихових компанија“, рекао је Вучевић.

Оценио је да је важно и да „пријатељи из Русије“ сада пробају да разумеју позицију Србије, односно да Србија „није пион у рукама оне друге стране“.

„Ми просто не желимо да будемо алат, оруђе или оружје у рукама некога против другог великог играча на терену. То није игра у којој Србија може да игра. Нити треба да игра. Говорим о великим геополитичким размирицама“, казао је Вучевић.

Навео је да Србија мора са Русима да проба да нађе најбољи могући модел како да се изађе из тренутне ситуације.

„Ми са једне стране треба да нађемо договор са Русима како да изађу из НИС-а, јер је немогуће да ће НИС моћи да послује у овој вланичкој структури, то је сада јасно. Неће моћи нигде да купи нафту, неће моћи нигде да узме кредит, неће моћи да користи банкарске услуге. А са друге стране, треба да добијемо гасни аранжман за наредни период, и ту нам је потребан партнерски однос са Русима да добијемо најбољу цену и довољне количине“, рекао је Вучевић.

Казао је да грађани Србије не треба да брину у смислу редовног снабдевања нафтом, нафтним дериватима, дизелом, бензином, додајући да свега има и да ће свега бити довољно.

Вучевић је изразио наду да због тих санкција неће бити гужви на српским пумпама, наглашавајући да сматра да не треба ни да их буде.

„Ми сада у овом тренутку имамо за три месеца уредног снабдевања дизелом и бензином на свим пумпама у Србији, да ништа не можемо да увозимо“, рекао је премијер.

Упитан да ли тренутна ситуација може довести до одређених „спекулантских радњи“ на тржишту, Вучевић је поручио они који то буду радили – неће добро проћи.

„Мој је топли савет да се не играју тиме. Мало смо ‘уморни’ од свих калкуланата и оних који мисле да постоје тренуци када могу да уцењују државу. Немојте то да радите, нећете добро проћи“, казао је Милош Вучевић.

Верује у договор са просветарима

Вучевућ је рекао и да не може да каже да је извесно, али да верује да влада може да постигне споразум са четири репрезентативна просветна синдиката око повећања плата, додајући да у току следеће недеље очекује њихов одговор на тренутну понуду.

„Ми смо спремни да следећег четвртка на влади усвојимо нову уредбу о новим коефицијентима за обрачун плата у просвети. Наравно, онда остаје питање анекса колективног уговора, или закона о финансирању факултета и универзитета, ту имамо отворено питање“, рекао је Вучевић.

Додао је да га чекају и преговори са синдикатима у предшколским установама, наводећи да је апсолутно спреман да разговара око васпитачица, али да је ту проблем да ли ће локалне самоуправе бити оптерећене тиме.

„Питање је да не оптеретимо локалне самоуправе да ли они то могу да издрже. Васпитачице добијају плату из буџета градова и општина. Није проблем за владу да све прихвати, али је питање да ли мале општине то могу да издрже. То је нешто о чему ћемо причати“, рекао је Вучевић.

Говорећи о постизању договора са просветним синдикатима, оценио је да би то било значајно не само из угла просветних радника, већ и из угла нормалног почетка другог полугодишта у основним и средњим школама 20. јануара.

(Бета)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер